RÖPORTAJAK Partililer bile bana oy verecek
AK Partililer bile bana oy verecek
26.10.2016 09:14:49 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

Kandıra’nın mahallelerinde siyasi görüş ayrımı yapmadan herkesin kapısını çalan CHP Kandıra İlçe Başkanı Gülay Vurmaz Eyisabuncular, bazı vatandaşların ‘AK Partiliyim ama oyumu sana vereceğim’ dediğini söyledi

 

Röportaj: Ünal CANKURT

 

CUMHURİYET Halk Partisi’nin Kandıra İlçe Başkanı Gülay Vurmaz Eyisabuncular, ilçe örgütüne yeni bir heyecan getiren isim. 8 ay önce yapılan kongrede tabanın büyük bir teveccühüyle başkan seçilen Eyisabuncular, o günden bu yana adeta seçim dönemi gibi mahallelerde çalışarak herkesin gönlünü kazanan bir başkan. Biz de kendisiyle Kandıra gündemine ve ilçe örgütüne dair samimi bir söyleşi gerçekleştirdik. Göreve geldiği günden bu yana çalışmalarını ve gözlemlerini samimi bir şekilde bizimle paylaşan Eyisabuncular, sorularımızı içtenlikle cevapladı.

 

Göreve geldiğiniz günden bugüne bayan olmanızdan dolayı bir sıkıntı yaşadınız mı? İlçe örgütü ve partililerin size bakışı nasıl oldu?

Kesinlikle herhangi bir sorun yaşamadım. Aksine çok güzel bir teveccühle karşılandım. Kandıra gibi bir yerde ilçe başkanının bayan olması genel anlamda CHP bünyesinde de çok güzel karşılandı.  

 

Görevinizde ilk icraatınız ne oldu? Şuan ki çalışmalarınız ne yönde?

Göreve geldiğimde tanımadığım insanların arasındaydım. Yönetimin karakterini bilmiyordum. Bu anlamda öncelikle yönetimimi ve Kandıra halkını tanımaya çalıştım. 8 aydan beri mahallelerde dolaşıyorum. Bunların en baştaki amacı insanları ve Kandıra'yı tanımak. Göreve başladığımda partimizde kalıplaşmış bir yapılaşma olduğunu gördüm. Hasta partililerimizi ziyaret etmek, ölmüş partililerimizin cenazesinde bulunmak, partililerimizin düğününe derneğine gitmek ve bunları resimleyip medyaya vermek. Siyaset, hep bu dar anlayışın içerisine sıkıştırılmış bir vaziyetteydi. Ben bunu hiçbir zaman kabul etmedim. Bence hangi parti olursa olsun eğer biz halkı temsil eden kişiler olduğumuzu düşünüyorsak kişi, sınıf, ırk, siyasi görüş ayrımı yapmadan vatandaşın yanında olmamız gerekiyordu. Ben bunu yaptım. Hiç insan ayırmadım. Bundan sonraki icraatlarım da hep bunun üzerine olacaktır.

 

KADIN TEMSİLCİLER OLUŞTURDUM

 

Seçim dönemi olmasa da sizi sık sık mahallelerde vatandaşla iç içe görüyoruz. Özellikle kadınlardan güzel teveccühler aldığınızı gözlemliyoruz. Halkın çalışmalarınıza karşı olan bakışı nasıl?

Ben kadına her zaman çok fazla önem veririm. Çünkü kadının her kapıyı açabileceğine inanıyorum. Kadın kadına oturmanın, kadın kadına bir şeyler üretiminin haklı yolunda köylerde kadın temsilcilikler oluşturmaya başladım. Bu daha önce Kandıra bazında hiç yapılmamış bir uygulama. Biraz ağır ilerliyor, çünkü alışılmamış bir görevi anlatmak, kabul ettirmek ve o görevi kadına sevdirebilmek zamanımızı alıyor. 8 ayda 11 tane kadın temsilcimiz oluştu. Ağır gitmesine rağmen bunun çok önemli bir şey olduğunu düşünüyorum. Sık sık mahallelerde dolaşıyor olmamın sebebi de budur. Onlardan gelen davetler üzerine vatandaşımızın evlerine gidiyorum. Bu ziyaretlerden güzel sonuçlar da alıyorum. İnsanları tanıyorum, o insanların evine girdikçe beni seven veya sevmeyen, şikayeti olan ama beni sayan kişilerin eleştirilerini duyuyorum. AK Partili, MHP’li, CHP’li asla ayırmıyorum. İnsanların sosyal görüşlerini öğreniyorum ve bu bizim çalışmalarımıza olumlu yansıyor.

 

TEŞEKKÜR EDİP BOYNUMA SARILDI

Mahallelerde çok gezdiğim için bazı partililerimiz tarafından eleştiri de alıyorum. Buna cevap olarak başından geçen bir olayı anlatmak istiyorum; Mahallelerin birinde hasta ziyaretleri için dolaşırken bir teyze ile karşılaştım. Bahçesindeki otları temizlemiş, omzuna koymuş, güçlükle taşımaya çalışıyordu. Hemen gidip sırtındaki yükü aldım ve çöpe attım. Sonra bana sordu; ‘kimlerdensin, nerelisin?’ diye. Ailemi tanıttıktan sonra CHP ilçe başkanı olduğumu söyledim. Teşekkür edip boynuma sarıldı. Dedi ki, “AK Partiliyim ama yaşarsam oyumu sana vereceğim. Sen benim sırtımdan yükümü aldın. Eğer oyumu sana vermezsem Allah bana hesap sorsun.” Tüm samimiyetinle halka inmek işte bu. Ben AK Partili, MHP’li, CHP’li ayırmıyorum. Herkesin sofrasına konuk oluyorum. Ve asla siyaset konuşmuyorum. Ülke gündemini konuşuyoruz ve gerçekten keyif alıyoruz. Ben bu şekilde çalışmaya devam edeceğim.

 

İlçe yönetiminizle uyumunuz nasıl?

CHP Kandıra ilçe yönetimi zor bir yönetim. Çünkü yönetimdeki arkadaşlarım daha önceki yönetimlerde bulunmuş, eğrisiyle doğrusuyla bir sürü fikri olan arkadaşımız var. Sert dava arkadaşlarım var. Kesseniz davasından dönmeyecek arkadaşlarımız var. Bu aslında güç birliği demek. Bazen fikir ayrılığına düşüyoruz tabii ki bu her yönetimde olabilir. Her şeye rağmen yönetimdeki arkadaşlarımdan çok memnunum. Çalışmalarımız güzel gidiyor.

 

Üye çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Göreve geldiğimde 780 üyemiz vardı. Şu anda 860’dan fazla üyemiz var. Eğer bir aksilik olmazsa 30 Ekim'de birçok üyemizin partimize katıldığı bir tören yapacağız. Kadınların üzerinde daha çok duruyorum. İstersem daha fazla üye de yaparım. Akrabalarımı, beni kırmayacak insanları… Fakat benim için önemli olan gerçekten çalışan bilgili kişileri üye yapmak. Yoksa kâğıtlara üye doldurmak çok kolay. 

 

Delegelerinizde değişiklik yaptınız mı?

Delegelerimizin hepsinin aktif olduğunu söyleyemem. Çalışmayan delegeleri tespit ettik. Yerine koyacağımız insanları da tespit ettik. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. 

 

Kadın Kolları’nın çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bildiğiniz gibi kadın kollarından istifa etmem nedeniyle yerime atama yapılmıştı. İlçe yönetimine kadın kollarından iki kişi de aldığım için kadın kollarında boşluk oluşmuştu. Nejla Hanım benim dönemimde de kadın kollarında görev yapıyordu. Göreve yeni başladığım için ilk dönemlerde gerçekten Kadın Kolları Başkanı çok aradım. Nejla Hanım atamayla geldi. İşi gücü olan bir arkadaşımız. Bu nedenle aktif çalıştığını söyleyemem. Bu bizim için problem olmuyor çünkü bende bir kadınım. Yönetimdeki arkadaşları saha çalışmalarında yanıma alıyorum. Tabii bu konuda önümüzdeki günlerde bir çalışma yapılacaktır. 

 

GENÇLERDE İKTİDAR KORKUSU VAR

 

Gençlik Kolları Başkanı da geçtiğimiz günlerde istifa etmişti yerine biri atandı mı ya da atanacak mı?

Birkaç gün önce gençlik kollarına atama yapıldı. Şu anda yönetimi oluşturuluyor. Daha önce İzmit'te çalışmış, 4 yıl boyunca siyasi çalışmalara katılmış, sahaya hakim bir arkadaş bize önerildi. Yine de demokratik davranmak adına gençleri partiye davet ettik ve aday olmak isteyen varsa olsun dedik. Gençlerimizden aday olan çıkmadı. Biraz iktidar korkusu var gençlerimizde. İl Gençlik Kollarının atadığı adayımız adaylığını da açıkladı. Şu anda yönetimini oluşturuyor. Kısa bir süre sonra gençlik kolları toparlanacak. 

 

CHP Kandıra seçime hazır mı?

Bugün itibariyle sorarsınız bence hiçbir parti seçime hazır değil. Çünkü önümüzdeki günlerin siyasi anlamda bizlere neler getireceğini bilmiyoruz. Yeni bir anayasa olabilir, referandum tarihi çıkabilir, genel ve yerel seçim tarihi değişebilir. Ama bütün siyasi partilerin ve CHP'nin de yapması gereken ülkemizin istikrarını korumak adına yarın seçim olacak gibi çalışmalara devam etmektir.

 

Sizce Kandıra’nın en büyük sorunu nedir? Büyükşehir ve Kandıra Belediyesi ilçemize yeterli ilgiyi gösteriyor mu?

Kandıra'nın şu anda çok büyük bir kirlilik sorunu var. Kandıra Belediyesi'nin bu konuda yeterli çalışmadığını sorguluyorum. Aslında Kandıra Belediyesi'ni sürekli bir şeyler yapmaya çalıştığı halde yapamayan bir kurum olarak görüyorum. İlçede birçok sorun var. En önemlilerinden biri de otopark sorunu. Herkesin işine arabayla gittiği için caddelerin yoğunluğu kaldırmadığı yorumuna da inanmıyorum. Tabii ki giderek araba sayısı çoğalıyor. Tabii ki insanlar kredilerle ilk iş olarak arabalarını alacaklar. Bunun için ihtiyaç ölçüsünde yer açmak gerekir. Bugün bakıyoruz çarşı merkezde geçecek yer yok. Arabalar üst üste, esnafın dükkanının önünü kapatmaya kadar varabiliyor.

 

HALK DUYARLI OLMALI

Belediyenin temizlik işlerinde çalışan personelin çalıştığını görüyorum ancak yeterli olmadığını düşünüyorum. Özellikle Hükümet Konağı'nın arka bahçesi her zaman pislik içinde. Hiç mi görmüyorlar? Bu konuda halkımız da duyarsız. Etrafta gördükleri pisliklere tahammül etmesinler. Belediyeyi arayıp ilgilenmelerini istesinler. Mahallelerdeki çöpler de en büyük sorunlardan biri. Büyükşehir Belediyesi'nin de Kandıra'ya biraz daha önem vermesi gerekiyor. 
 

Mahallelerde vatandaştan duyduğunuz en büyük şikayet nedir?

Halkımız ilgisizlikten, burun yüksekliğinden şikâyetçi. Köylerde genellikle yarım bırakılan işlerden şikâyetçi. Özellikle Sungurlu Barajı ile ilgili şikâyetler, mağduriyetler var. Devlet hastanesinden çok büyük şikâyetler alıyorum. Mağduriyet yaşayanlardan biri de benim. Ben göreve başlamadan önce önlenmiş meme kanseri tedavisi görüyordum. Kandıra Devlet’e gidiyorum radyolog yok. Bir gün gidiyorum genel cerrah yok. Rutin kontroller için buradan Bursa'ya gitmek zorunda kalıyorum. Burada ne çocuk doktoru ne de normal bir doğum yapacak bir doktor yok. Hastalar gece vakti ambulansla İzmit'e taşınıyor. Sağlık konusunda çok büyük şikâyetler var.

 

ÇAMURLU SU ÖNEMSENMEDİ

Aylarca çeşmelerden çamurlu su aktı. Bunun için hastaneye gittik, İl Sağlık Müdürlüğü’ne gittik. Bugün itibariyle sularımız düzelmemiş olsaydı vekillerimizle görüşecektik. Gerçekten musluklardan akan sarı, kokulu, köpüren suya sağlığa zararlı değildir diyerek demeç veriliyorsa, teknik sebepleri daha sonra açıklanacak denilebiliyorsa, bu konuyu yeterince önemsemiyorlar demektir.

 

İlçedeki yatırımlarla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Şuanda 4 yıllık fakültenin gelmesi bekleniyor. Ben o dönemleri bilmiyorum ama öğrenci yoğunluğu varken esnaf işlerinden çok memnunmuş ve bu konuda herkesten aldığım talep 4 yıllık fakültenin ilçeye bir an önce kazandırılması. Gıda OSB için de başından beri tavrımız belliydi. OSB’nin Kandıra’ya fayda sağlamayacağını, göçü önlemeyeceğini düşündüğümüz için hep karşısında durduk. Orada sanayisini kuracak olan kişinin kendi bölgesinden işçi taşıması Kandıra'ya hiçbir fayda getirmez dedik. Şimdi karşı çıktığımız için seviniyoruz. Her yerde olduğu gibi burada da sanayinin yüzde yetmişini FETÖ'ye kaptırmışız. Bundan sonraki gelişmeleri takip edeceğiz. Bakalım ne kadarı temizlenecek, ne kadar izi kalacak.

 

Turizmdeki gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kandıra turizm açısından gelişmeye çok açık, elverişli bir bölge. Çok temiz sahillerimiz, çok güzel koylarımız var. Şahsi görüşüm sahillerde çok fazla kirliliğe meydan verilmeyecek bir yerde dur denilebilecek projeler yapılmalı. Görüyoruz ki Türkiye'de birçok sahil katledildi, ormanlar kesildi villa arazisi yapıldı, sahile yol çıkarıldı sahil katledildi. Bence Kandıra sahilleri de bir yere kadar açılmalı. Çünkü turizmi çok açılan bölgeler de her konuda kirlilik olacağı kesin. Kandıra'nın daha bakir ve daha temiz kalmasını, çok yıpratılmamasını temenni ediyorum. 

 

CHP Kocaeli Milletvekilleri Kandıra'ya yeterli desteği sağlayabiliyor mu?

Vekillerimizin üçü de her konuda bizleri cevapsız bırakmıyorlar. Gerçekten Kandıra ile yakından ilgileniyorlar. Haydar Bey’in OSB konusundaki görüşleri bellidir. Fatma Hanım zaten Kandıra'yı özellikle ele almıştır, her şeyi ile ilgilenir. Tahsin Bey de aynı şekilde. Vekillerimizden yana hiçbir şikayetimiz yok.

 

CHP Kandıra’yı kazanırsa ilçede neler değişir?

Halk hangi şikâyetlerden dert yanıyorsa biz onları önleyerek daha güzel bir Kandıra ortaya çıkaracağız. İyi hizmet alan, daha güzel yolları olan, kaldırımlarda daha rahat yürüyebilen, sağlık hizmetine kavuşmuş ve doymuş, sorunlarından arınmış, sokaklarda saymanların olmadığı daha yetkili, daha iyi çalışan bir belediye olduğunda zaten Kandıra’ya değerinin üzerine değer katacaktır. 

 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Birtakım eleştiriler alsam da bazı karın ağrılarını kadın ağrıları olarak algılıyorum. Aynı çizgide çalışmaya devam edeceğim. Türk insanının güzel şeyler hak ettiğini düşünüyorum. O yüzden zor günlerden geçtiğimiz şu günlerde gerçekten insanların algılarını, kaygılarını, gereksiz yargılarını bir kenara bırakıp vatan, millet, halk olma bilincinde bir arada toparlanması gerektiğini düşünüyorum. Bu birlik ve beraberliği Türk halkının hak ettiğine inanıyorum. Bu düşüncelerim benim kendi kişiliğimi temsil eden şeyler ve ben bu yönde çalışmaya devam edeceğim. 

 

 

 

 

Bu Haber 2588 Görüntülenmiştir
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Devlet Bahçeli istifa etmeli mi?
 7 Haziran sonrası her şeye ‘hayır’ diyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 1 Kasım’da seçmenden aynı yanıtı aldı. Seçmen, Bahçeli’...
Seyhan: Teşkilattan geldim
  Gençlik yıllarından bu güne siyasetin içinde olan ve eğitimci kimliğiyle dikkat çeken AK Parti Milletvekili aday adayı Ser...
Kurtuluş Savaşı gibiydi
Ön seçim olsaydı ilk 5’te olurdum
   CHP’nin önde gelen isimlerinden Ali Haymanalı, Meclis’e girdiği takdirde önceliğini yerel yöneticilerin kişisel çıkarları doğrultusunda rant s...
Kadınlar birleşin
 Yaklaşan kongre süreci öncesi partinin erkek hegemonyasından kurtulması için CHP’li tüm kadınlara ‘birleşin’ çağrısında bulunan Yolcubal, kadınların hem y...