YAZAR HABERKolay mı sanıyorsun..?
Kolay mı sanıyorsun..?
06.11.2016 14:39:54 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

 

Oniki  yıldır bu sektördeyim.

Sadece bu mesleği yaptım. Hiçbir zaman ofisimde emlak dışında diğer masada başka bir iş olmadı. Şimdi görüyorum ve duyuyorum, herkes bu mesleği yapmaya çalışıyor. Hatta yapamam diye yanında bir meslek dalını da yedekte tutuyor ne olur ne olmaz diye.

Ya yapamazsam diye dedim ya. On iki yıldır bu sektördeyim hep böyle oldu. Yıllar öncede aynıydı, şimdi gene aynı şeylerle karşılaşıyoruz. Bu mesleğin kolay iş olmadığını bilmiyor ve kendine güvenmiyorsan hiç bu işe bulaşıp kendinizi rezil etmeyin.  Kendinizi de mesleğimizi de. İnşallah düzelecek bunlar, ortadan kalkacak az kaldı.

Bizim mesleğimiz angarya mı?

Ofislerinizde başka işler yapmaya çalışıyorsunuz. Madem kendinize güvenmiyorsunuz bu mesleği seçmeyin. Emekli olunca emlakçı olmak istiyorum diyen o kadar büyüğümü tanıyorum ki anlatamam size. Elbette yapsınlar, istesinler yeter ki gurur duyarım şahsım adına. Ben isterlerse elimden gelen tüm desteği veririm. Yeter ki bu mesleği gerçekten icra etsinler. Yerim belli olsun diye ofis açmasınlar. Bir gayrimenkul satışından alması gereken hizmet bedelinin yerine ne verirsen ver demesinler. Bu işin ekspertiz kısmı var, imar bilgisi var. Tapu Kadastro ya dair bir takım şeyler bilmek gerekiyor. Yani bu işin de bir dili var. Emlak dilini bilmeli bu işi yapacak olanlar.

İşte size bir örnek

Geçen hafta içi İzmit’te bir dükkâna girdim. Dışardan emlakçı gözüken inşaat firmasıymış. Camından bir sürü satılık yazısı var. Hayırdır dedim oda kayıtınız varmı? Yok ben inşaat firmasıyım dedi. Peki bu satılıklar ne? Ek iş olsun diye yapıyorum dedi.

Ben bu işin böyle olmayacağını, odaya kayıt olması gerektiğini, bizim mesleğimizin ek iş olmadığını anlattım. İnanın ben bu işin peşini bırakmam, mesleğime saygısızlık bana saygısızlık demektir.

Bu işi yapacaksa bu işi bilecek, bu işi meslek edinecek.

Artık bu şehirde bu mesleğe sahip çıkan bir örgüt var. Mesleğin ayaklar altına alınmasına izin vermeyecek bir odamız var çok şükür.

Ayakçılar, çantacılar kendinize gelin.

Sağda solda gezen, köylerden tapu toplayıp emlakçılara getiren, satıcıdan sanki milletin gayrimenkulüne ortakmış gibi pay isteyen, bizden daha çok kazanmaya çalışan, hak yiyen, hakka giren kişiler ya bu işi tam yapın yada yapmayın. Sevgili meslektaşlarım bunların önünü açmayın ve bunlarla çalışmayın. Bu işin önünü önce biz kesebiliriz.

Okulunu okumuş o kadar güzel insanlar varki…

Bizim mesleğimizin üniversitede bir bölümü var. Emlak ve Emlak yönetimi  bölümünüokuyan çok güzel kardeşlerimiz var mesleğimizi icra eden. Bundan öncekiyazılarımdada bunlardan bahsetmiştim sizlere. İşte bunlardan birinide bu meslekte tanıdım. Bu bölümün ilk mezunlarından kendine güvenen,  bu işin okulunu okumuş bu kardeşimiz. Herkesin hakkını savunan, yanlışa yanlış diyen, doğruyu gösteren. İşinden mesleğinden ödün vermeyen köylünün dostu, kardeşi olan köylümüzün yerinin gerçek değerini gösteren, onları doğru yönlendiren, on yıldır sektörde olan dürüstlüğü ile, başarısıyla Kocaeli emlakçılar odası kurucusu ve aktif yöneticisi olan bu adam ÖZCAN Gayrimenkulün sahibi Osman Özcan. Böyle kardeşlerimize bu sektörün ihtiyacı var. Hep beraber bu gibi arkadaşları keş edelim ve bu sektöre doğru danışmanı kazandıralım.Osman kardeşimide bu çalışmalarından ve dürüstlüğünden dolayı takdir ediyorum. Başarılarının daim olmasını temenni ediyorum.  İyiki senin gibi bir dostum ve meslektaşım var.

KEO ‘nun basın birimi ‘’SINIFTA KALDI’MI..?

Herkesin bildiği gibi Kocaeli Emlakçılar Odası'nın bir basın birimi var. Bu görevi de ben icra etmeye çalışıyorum. Odayla ilgili çeşitli haberleri ve ziyaretleri basına servis ediyoruz. Takip edenler iyi bilir. Başkanımızın ve yönetiminin hep söylediği bir gerçek var. Oda yönetiminin kararı şu yönde. Yapalım ve yaptıklarımızı duyuralım. Yapılacak edilecek demek gibi bir alışkanlığımız hiç olmadı. Bu doğrultuda biz de, önce yapalım sonra servis edelim istiyoruz. Çok güzel çalışmalar yapılıyor. Gerçekleşince herkes bilecek ve görecek. Merak eden arkadaşlar da odaya muhalefet olsun diye bunları sulandırmasınlar. Odamıza biraz daha yakın dururlarsa süreçleri takip edebilirler. Ne demişler Sabreden derviş muradına Ermiş.  Bana gelince ben hayatım boyunca hiç sınıfta kalmadım. Olur da sınıfta kalacağımı düşünürsem, kalmadan önce bulunduğum sınıfa yazılmasını bildiğim gibi terk etmesini de bilirim. Tüm sevenlerim rahat olsun.

Herkes bu güzel haftaya iyi başlasın kimsenin hesabını yapmasın. Kişilere değil mesleğinize takılın. Şimdi soruyorum bu mesleği yapanlara. Mesleğin için ne yaptın…? Haydi haftaya görüşürüz.

 

 

 

Bu Haber 1034 Görüntülenmiştir
Ekleyen Yazarın Mail Adresi : info@demokratkocaeli.com
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Çok yakında…
Örneğe ihtiyacımız yok…
Sayın Güzeloğlu’nun odamızı ziyareti
2016‘dan KALANLAR…
Yakından takip uzaktan yapılmaz