Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert
TARİH 23.01.2019 SAAT 13:21:49
Advert
 
Advert

Kent meydanı açıldı!

Büyükşehir Belediyesi tarafından eski valilik binasının yerine yapılan kent meydanını açılışı yapılırken, meydanın altında yapılan yeraltı otoparkının açılışı ise teknik çalışmaların tamamlanmasının ardından yapılacak
Kent meydanı açıldı!

Süriye ÇATAK TEK  - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından eski Valilik binasının yerine yapılan yer altı otoparkı ve kent meydanı projesinin sadece meydan bölümünün açılışı gerçekleştirildi. Otopark ise teknik çalışmalar bitince açılacak. Açılışa Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney, AK Parti İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz, Büyükşehir Belediyesi üst düzey yöneticileri ve vatandaşlar katıldı. 

 

ÜSTÜNDE DONATI OLMAYACAK

Eski valilik binasının bulunduğu 6 bin 500 metrekare alan Büyükşehir Belediyesi tarafından hazineden alındı ve meydan haline getirildi. 357 araç kapasitesi olan otopark yarı otomatik. Altı otopark olan kent meydanının üstünde hiçbir donanım yer almıyor. Sadece araçlarını otoparka bırakan vatandaşların dışarı çıkması için yapılan üç kabin bulunuyor. Meydanda sadece su fıskiyeleri olacak. 

 

ÇOĞALTACAĞIZ

Şehrin girişinde bu tür otoparkların olmasını önemsediklerini söyleyen Büyükşehir belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Bu tür otoparklar vatandaşlar için büyük kolaylık olacak. Büyüyen şehirlerin bu tür otoparklara ihtiyaç var. Bizde yer sıkıntısı var. Yer sorunu var. Buraya yeni binalar yeni ticaret merkezi yapmadık. Şehri rahatlatmak için kullandık. Bu tür otoparkları tüm ilçelerimizde ve köylerimizde dahi yapacağız. 
 

KAPIYA BIRAKILAN ARACI ÇEKERİZ

Köylere planlar yapıyoruz. Köylerin mutlaka meydanı olsun. Mümkünse cami etrafında olsun. Köyler ve şehirler meydanları ile anılır. Meydanları ile can bulur. Buranın çevresinde olan esnaflarımız buradan yararlanacak. Meydanın pek çok ihtiyacını onlar karşılayacak. Esnafın yapacağı şeyi biz yapmayacağız. Şehirlerin girişinde bu otopark ve meydanları önemseyeceğiz. Bu otoparkı daha çok esnafımız kullansın. Yakında oturan vatandaşlarda bıraksın. Yolun ortasına araçlarınızı bırakmayın. Uzun bir süre ücretsiz yapacağız. Halkımız alışsın. Ama bahane yok. Kapının önüne bırakılan araçları da çekeceğiz. Cezası neyse onu da ödeyecek.

 

ULAŞIM İÇİN ÖNEMLİ ADIM ATACAĞIZ

Tramvayımızı uzatıyoruz. Tekerlekli araçla esnaflık yapan vatandaşlarımızı mağdur etmeyeceğiz. Onlar da kenarlarda çalışacak. Artık çift biletle bir yere gitmeyeceğiz. Tek ya da bir buçuk biletle gideceğiz. Yakında bunun uygulamasına da geçeceğiz. Şehirde vatandaşın beklentisi ulaşımı rahatlatılması. Biz de bunu görüyoruz. Bu otoparklar şehrin içindeki damarları açacaktır. Yol kenarlarındaki sıkışıklıklar da ortadan kalkacak. İzmit artık bisiklet kentti olacak. Bize güvenli yollar lazım. 24 Haziran’da herkes sandığa gitmeli. Sahip çıktığımız şey bizim, çıkmadığımız şey bizim değil. Öyle tatil felan yok. Mutlaka sandığa gitmeliyiz” dedi. 

 

KENTTE ÇOK ŞEY KATACAK

Meydan yapılan alanın uzun yıllar Büyükşehir Valiliğine hizmet ettiğini söyleyen Vali Hüseyin Aksoy, “Alanın boşaltılmasının ardından Büyükşehir belediyesinin girişimi ile bu alan değerlendirildi. Büyüyen ve gelişen şehirlerin en büyük sorunu ulaşım. Bu yüzden otopark çok önemli. Kent meydanları kentlerin kimliği için çok önemli. Bu yönü ile kent meydanı Kocaeli’nin sosyal hayatı ve kültürüne önemli katkılar verecektir” dedi. 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Kent haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3631 TL 5.3417 TL
Euro
EURO
6.0917 TL 6.0674 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA