Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert
TARİH 23.01.2019 SAAT 22:00:12
Advert
 
Advert

Deprem için erken uyarı

Büyükşehir Belediyesi, AFAD ve GTÜ ile birlikte pilot il olarak belirlenen Kocaeli’de olası bir depremde erken uyarı sistemi sistemini kuracak. Proje, 512 bin dolara mal olacak
Deprem için erken uyarı

Süriye ÇATAK TEK  - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı, Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü, Başbakan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile birlikte, Afet Zararlarının Azaltılmasında Akıllı Kent Uygulamaları Projesi hakkında meclise bilgi verildi. 512 bin dolar maliyeti olacak proje ile Kocaeli’de olası bir depremde erken uyarı sistemi oluşturulacak. Özellikle 1999 depreminde yaşanan patlamalar gibi p

atlamaların önüne geçilecek. Doğalgaz, elektrik ve su gibi afetin boyutunu büyütecek faktörler erken uyarı sistemi ile kapatılacak. 


YENİ İSTASYONLAR KURULACAK

Büyükşehir Haziran ayı meclis toplantısında yapılan bilgilendirmede AFAD tarafından pilot bölge olarak belirlendiği, Kocaeli’de uygulanacak olan projenin tüm Türkiye’ye örnek olacağı belirtildi. Proje kapsamında Büyükşehir tarafından işletilen 31 deprem istasyonuna ilave 10 istasyon daha kurulacak ve istasyon sayısı 41’e yükseltilecek. Bu yeni istasyonların tüm maliyetini AFAD karşılayacak. Proje için 300 bin doları AFAD, 212 bin doları ise Büyükşehir Belediyesi ödeyecek. Projenin bilimsel ve teknik çalışmalarını ise Gebze Üniversitesi yapacak. 


TÜM TEHLİKELER İNCELENECEK

Proje ile Kocaeli’de depreme yönelik acil müdahale ve erken uyarı sistemi kurulacak. Erken uyarı sistemi ile depremden önce fabrikaların gaz, su, elektrik ve patlama meydana getirecek tüm sistemleri kapatılacak. Ayrıca deprem dışında kenttin doğal afet tehlikeleri ile heyelan, taşkın, yangın ve endüstriyel kazaların olma olasılığı da proje dahilinde incelenecek. 


RİSKLERİ EN AZA İNDİRECEK

Ayrıca sismolojik izleme merkezinin bilgi ve donanımı da güçlendirilecek. Kocaeli’de bulunan tüm sanayi kuruluşları sisteme dahil edilecek. Proje kapsamında risk teşkil eden binalar incelenecek ve sürekli takip edilerek önceden önlem alınması için çalışma yapılacak. Kocaeli, Türkiye’de bu çalışmayı ilk yapan il olacak. Kentte olası bir depremde zararı en aza indirmek için Büyükşehir’in katkıları ile yapılan proje büyük öneme sahip.


 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3317 TL 5.3105 TL
Euro
EURO
6.0586 TL 6.0344 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA