Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
TARİH 20.02.2019 SAAT 17:17:47
Advert
 
Advert Advert

Bayram pazarı kuruldu! Fiyatlar her bütçeye hitap ediyor

Ramazan Bayramı nedeniyle her yıl olduğu gibi İzmit Milli İrade Meydanı’nda (Perşembe Pazarı Alanı) yine “Bayram Pazarı” kuruldu.
Bayram pazarı kuruldu! Fiyatlar her bütçeye hitap ediyor

Arif BULUT - Ramazan Ayı bugün sona eriyor. Bayram telaşı günler öncesinden başlamıştı. Bayramın asıl habercisi semt pazarları oluyor. İzmit’te her yıl olduğu gibi bu yıl da en büyük semt pazarı Milli İrade Meydanı’nda kuruldu. Gıda ve giyim ağırlıklı pazarda, taze sebze ve meyvelerin yanında bayramlık kıyafet alışverişi de yapılıyor. Her bütçeye hitap eden pazarda çocuklar 130, yetişkinler ise 150 ile 200 TL arasında tepeden tırnağa giyinebiliyor. Pazarda 10 güvenlik personeli görev yaparken, 800’ün üzerinde tezgah açılacağı belirtildi.

 

ÖNCELİK ÇOCUKLARIN
 

Pazarın durumu ve fiyatlar hakkında bilgi veren ayakkabı satıcısı Mehmet Gören “Eski bayram pazarı havası artık yok. Her yıl olduğu gibi bu yıl da arife gününden ümitliyiz. Kurban bayramına oranla Ramazan bayramı daha hareketli oluyor. Vatandaş tek alışverişle Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı’nı birleştirmeye çalışıyor. Aileler daha çok çocukları için alışveriş yapıyor. Bu yıl da her yıl olduğu gibi öncelik çocukların oluyor. Erkek ayakkabılarında fiyatlar 50 ile 70 lira arasında değişirken, kadın ayakkabılarında fiyatlar 35 ile 50 lira arasında oluyor. Çocuk ayakkabılarında ise 20 ile 50 lira arasında fiyatlar değişiyor” dedi.

 

BEKLENTİMİZ AREFE GÜNÜNDEN
 

Eski bayramların olmadığı gibi eski pazar alışverişlerinin de olmadığını ifade eden pazar esnaflarından İsmail Enişte “Ramazan ve sıcak havalar pazarın doluluk oranını büyük ölçüde etkiliyor. İnsanlar alışveriş için dahi pek dışarı çıkmak istemiyor. Eski bayram pazarlarına göre işler biraz düşük ve eski havası yok. Müşterilerimiz daha çok çocuklarına bayramlık alıyor. Bizim asıl beklentimiz her yıl olduğu gibi bu yıl da arefe gününden olacak. Genellikle bayram alışverişi hep son güne bırakılıyor. Erkek pantolonları 30 ile 50 lira arasında değişiyor, çocuk pantolonları ise 20 ile 30 lira arasında değişiyor” ifadelerini kullandı.

 

KADIN KIYAFETLERİ DAHA UYGUN
 

Tüm ürünlerde olduğu gibi kadın kıyafetlerinde de arefe günü ilginin daha yüksek olacağını ifade eden pazar esnafı Devran Kandemir “Pazarda beklediğimiz yoğunluk şimdilik yok. Eski bayram pazarlarına göre kötü durumdayız. Eskisi gibi insanlarda bayram algısı yok. İnsanlar bayramı tatil olarak görüyor. Eski bayramlar olmayınca da bayramlık alışverişleri azalıyor. Arefe günü bizim için zincirin koptuğu gün olacak. O gün işlerimizin en üst seviyeye çıkmasını bekliyoruz. Kadın kıyafetlerinde bluz 20, tunik 35, boy elbisesi 45, etek ise 20 liradan satıyoruz” dedi.

 

HER BÜTÇEYE GÖRE ÜRÜN VAR
 

Esnaf Özkan Kaygusuz ise şunları söyledi: “Bayram alışverişi deyince müşterilerimizin önceliği her zaman çocuklar oluyor. Vatandaş önce çocuğu için alışveriş yapıyor, bayramlığını alıyor. İnsanların alım gücü düştü, eskisi gibi işlerimizde yoğunluk yok. Olursa arefe günü büyük bir yoğunluk olmasını bekliyoruz. Pazarda her bütçeye uygun her kalitede ürün bulmak mümkün. Bu yüzden vatandaşların büyük kısmı bayram pazarlarını tercih ediyor. Gömlekte 25 ile 45, tişörtte 25 ile 40, pantolonda ise 50 ile 65 lira arasında değişen fiyatlarda kıyafet bulmak mümkün” şeklinde konuştu. 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Ekonomi haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3139 TL 5.2927 TL
Euro
EURO
6.0270 TL 6.0030 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA