YAZAR HABERMetabolizma hızını artırın
Metabolizma hızını artırın
18.11.2016 12:19:17 Tarihinde Eklenmiştir. 

Su içseniz bile kilo aldığınızı düşünüyorsanız, yapmanız gereken ilk iş metabolizma hızını artırmanızdır. Bunun yolu da aşağıdakileri uygulamaktan geçiyor

 

PASTALARI börekleri yemeyip uzaktan izleyen veya su içsem yarıyor diyenlerden misiniz?

Ve bunlara rağmen karın , bel ve basen bölgeniz genişliyor mu?

Bunun altında yatan neden metabolizma hızınız olabilir.

 

Metabolizma ne demek?

Metabolizma vücudun yaşamsal fonksiyonlarına destek olmak için, yediğimiz besinlerin hücreler tarafından yakılması anlamına geliyor.

Metabolizmanın çok fazla işlevi var. vücut yenilemesini sağlıyor, hücreler için proteinleri üretiyor, organların gelişimine yardımcı oluyor.

 

Besinleri yakma hızına “metabolizma hızı” deniyor.

Metabolizmanız yeterince çalışıyorsa, aldığınız besinler kolayca enerjiye dönüştürülüyor ve bu enerji eksiksiz olarak yakılıyor ve kilo vermeniz oldukça kolay ve rutinde gider.

Bunun aksine metabolik hızınız genetik olarak yavaş çalışıyorsa ya da hastalık gibi herhangi bir nedenden dolayı yavaşladıysa, besinleri enerjiye ve kaloriye dönüştürme hızınız azalıyor.

Bunun sonucunda ise; fazla kaloriler yakılmaz ve alınan bu besinler yağ olarak depolanıyor ve kilo artışı görülür.

 

Metabolizma hızınızı artırmak için;

1- Güne uyanır uyanmaz 1 bardak soğuk su içerek başlayın. Birçok kişi sabah aç karnına içilen sıcak suyun metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırdığını düşünür. Ancak bilinenin aksine sıcak su içmek yağları eritmez. Tam tersine soğuk su içmek yağ yakımına yardımcı olur. Vücut dışarıdan aldığı besin öğelerini kendi ısısına getirmeye çalışacağından ekstra bir enerji harcar.

2- Kahvaltısız güne başlamayın ve uyanır uyanmaz ilk yarım saat içerisinde yapmaya özen gösterin.

3- Susamasanız bile günde 2-2,5 litreye yakın su tüketin.

4- 2,5-3 saatte bir beslenerek, metabolizmanızın düzenli çalışmasını sağlayın. 3 ana öğün – 3 ara öğün en uygun beslenme modelidir.

5- Eğer kişinin tansiyon problemi yok ise 2 fincan yeşil çay, 2 fincan kahve içebilir.

6- Et, tavuk, balık, yumurta, süt, yoğurt gibi protein ağırlıklı besinler metabolizmanızı hızlandırır. Ancak protein miktarının günlük gereksiniminize göre ayarlanması çok önemlidir. Proteinin gereksinimden fazla olması böbreklere fazla yük yükler ve böbreklerimizi yorar.

7- Kışın vücudumuz ısı değişikliğine uyum sağlayabilmek adına harcadığı enerjiyi düşürmektedir. Bu nedenle metabolizmanın canlandırılması için fiziksel aktiviteler artırılmalıdır. Haftanın 2 günü orta tempolu 45 dakikalık yürüyüşler iyi gelecektir

8- Lifli besinler ve tam tahıllı ürünler tercih edilmeli.

9- Baharatları sofranızdan eksik etmeyin. Baharatlı gıdalar metabolizmanızın hızlanmasını sağlar. Kırmızı biber, keten tohumu , Zencefil, zerdeçal ve tarçın gibi baharatlar metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olur. Her akşam 1 kase yoğurdun içerisine 1 çay kaşığı bu baharat karışımı ekleyerek tüketebilirsiniz.

10- Fiziksel aktivite bazal metabolizmayı hızlandırır, haftada en az 3 gün 50’şer dakika orta tempoda egzersiz yapılmalı.

11- Geç saatte yemek yemeyin. Bu nedenle akşam ara öğünü olabildiğince erken bir saatte ve mümkünse yatmadan en az 2 saat önce yenilmiş olmalı.

 

 

Bu Haber 300 Görüntülenmiştir
Ekleyen Yazarın Mail Adresi : dytaslisukran@icloud.com
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Sınırsız ye kilo alma
Beslenme ve doğurganlık
Miskinlikten kurtulun
Yeni yıl tüyoları
Baklagil detoks