Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
TARİH 20.02.2019 SAAT 17:23:03
Advert
 
Advert Advert

İlklerin seçimi olacak

Kocaeli’de 1 milyon 336 bin 540 kişi sandık başına gidecek. İlklerin seçiminde sadece Cumhurbaşkanı ve Milletvekilleri seçilmeyecek aynı zamanda yeni yönetim biçimine de fiilen geçiş sağlanacak
İlklerin seçimi olacak

Süriye ÇATAK TEK - Pazar günü yapılacak olan erken genel seçimlerde yeni sistem ile yapılacak olan seçimlerin nasıl olacağı merak konusu oldu. İlklerin yaşanacağı seçimlerin detaylarını sizler için inceledik. Pazar günü yapılacak seçimlerde hem Cumhurbaşkanı hem de Milletvekilleri seçilecek. İki oy pusulası tek zarfa koyulacak seçimlerde seçmenler ilklerle karşılaşacak. Ayrıca oy kullanmaya giderken dikkat etmeniz ve unutmamanız gereken belgeler de önemli. 

 

İKİ PUSULA VERİLECEK

Heyecanın dorukta olduğu 24 Haziran seçimlerinde Kocaeli’de 1 milyon 336 bin 540 kişi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için ilk kez sandık başına gidecek. Yeni sisteme geçmenin seçimi olacak 14 Haziran seçimlerinde nasıl oy kullanacağız.  Sandık başına giden vatandaşlara iki ayrı oy pusulası verilecek oy pusulasının biri Cumhurbaşkanlığı diğeri ise milletvekilliği seçimi pusulası olacak. 

 

BAŞKANLARIN SEÇİMİ OLACAK

Cumhurbaşkanlığı pusulasında adaylar Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem ince, Selahattin Demirtaş, Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu ve Doğu Perinçek’in resimlerinin bulunacak. Vatandaşlar kimi Cumhurbaşkanı olarak görmek istiyorsa o kişinin resminin altında bulunan yuvarlağa mührünü basacak. Birden fazla adaya mühür basan ya da mührü dışarıya taşıyan kişilerin oyları geçersiz olacak. Cumhurbaşkanı adayları 16 Nisan’da yapılan  Referandum ile yapılan Anayasa değişikliği ile milletvekili adayı olamadı. 

 

İTTİFAKLAR AYRI 

Milletvekilliği seçimlerinde ise ittifakların ve ittifak dışı partilerin pusulada amblemleri olacak. Pusulada ittifaklar ve ittifak dışı partiler net olarak ayrılacak. Millet İttifakı ve Cumhur İttifakına vermek isteyen vatandaşlar ittifak içinde olan bir partiye ya da ittifakın kendisine oy verebilecek. İttifakın dışında olan siyasi partilere ise sadece partinin altında bulunan alana mühür basılacak. İttifak alanında birden çok mühür basılsa da oy geçerli sayılacak. 

 

SAYYAR SANDIK ÖNEMLİ

Seçim Yasası’nda yapılan değişikliklerden en önemlisi seyyar sandık uygulaması. Evinde yatalak olan ve akli dengesi yerinde olan vatandaşların oy kullanmasının önünü açan bu yeni uygulamada Kocaeli’de 452 yatalak vatandaş evinde oy kullanacak. 29 seyyar sandık, sandık görevlileri eşliğinde hastanın evine götürülecek ve burada oy kullanması sağlanacak. Böylece yatağa bağımlı yaşayan vatandaşlarında iradesi seçime yansıyacak. 

 

ENGELLİLER RAHAT EDECEK

Her seçim döneminde sandıklarının oy kullanma yerlerinde üst katlarda olması nedeniyle sıkıntı yaşayan yaşlı ve engelliler için de düzenleme yapıldı. Seçim Kurullarına engelli ya da yaşlılık bildiriminde bulunan vatandaşlar y kullanma merkezlerinin alt katında oy kullanacaklar. Böylece her seçimde ortaya çıkan mağduriyetler ortadan kalkacak. 

 

BARAJ İTTİFAK DIŞI PARTİLER İÇİN 

24 Haziran seçimlerinde siyasi partilerin mecliste kendini temsil etmesi için en büyük sıkıntı olan seçim barajı da kısmen kaldırıldı. Baraj sadece ittifak partileri için kalkarken, ittifak dışı olan partiler yine yüzde 10 barajı ile karşı karşıya olacak. Seçim barajı bu seçimde de yüzde 10 olacak. Ancak; ittifak içindeki partiler yüzde 10 oy alamasa bile, ittifakları yüzde 10’u geçtiğinde barajı aşmış sayılacak. Böylece oy oranına göre milletvekili çıkartabilecek.

 

YENİ SEÇMENLER KRİTİK

24 Haziran seçimlerinde Türkiye genelinde 1,5 milyon genç ilk kez sandık başına gidecek. Seçimin kaderinin belirlenmesinde genç seçmenin önemi çok büyük. AK Parti ilk kez oy kullanacak seçmenlere ulaşmak için Kocaeli’de 18 yaşında Elifnur Bayram’ı milletvekili adayı göstererek gençlerin oylarına talip oldu. Bu hamlenin işe yarayıp yaramadığı 24 Haziran akşamı belli olacak. 

 

SEÇMEN BİLGİ KAĞIDINI SAKLAYIN

Her seçimde muhtarlıklardan alınan seçmen bilgi kağıtları yine muhtarlıklar üzerinden vatandaşlara ulaştırıldı. Sandığa giderken seçmen bilgi kartlarınızı götürmeseniz de oldu. Geçerli bir kimlik kartının olması yeterli. Ancak bu seçmen bilgi kağıtlarını seçimden sonra atmayın. Çünkü Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalırsa bu kağıtlar geçerli olacağı için işinize yarayabilir. 

 

Nasıl oy kullanacaksınız?
 

24 Haziran’da sandık başına gidecek vatandaşlar mutlaka yanına geçerli bir kimlik belgesi almalı ve oyunu kullandıktan sonra isminin olduğu seçmen listesine mutlaka imzanızı atın

24 Haziran sabahı sandık başına gidecek olan vatandaşlar sabah 08.00’den itibaren oy kullanmaya başlayabilecek. Oy kullanmaya giden vatandaşlar yanlarına mutlaka geçerli bir kimlik belgesi almalı. Oy kullanma işlemi saat 17.00’de sona ereceği için bu saate kadar mutlaka sandık başına gitmeli. Oy kullanma işlemi sona erdikten sonra tüm vatandaşlar kendi sandığının başına giderek oy sayım işlemini de takip edebilir. 

 

NEREDE OY KULLANACAKSINIZ? - TIKLA ÖĞREN

Nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağınız, adresinize gönderilen seçmen bilgi kağıdında yer almaktadır. Eğer seçmen bilgi kağıdınız elinize ulaşmadıysa; nerede oy kullanacağım,  e-devlet kapısından veya Seçmen Sorgulama mobil uygulamasından kendinizin ve sizinle aynı hanede oturan yakınlarınızın oy kullanacağı yer ve sandık numarasını öğrenebilirsiniz.

 

KİMLİĞİNİZİ UNUTMAYIN

Oy verme günü yanınıza TC kimlik numarasını taşıyan; kimlik kartı, geçici kimlik belgesi, nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgeyi yanınızda bulundurmayı unutmayınız. Üzerinde TC numarası olmayan kimlik belgeleri kabul edilmeyecek. 

 

CEP TELEFONU YASAK

Oy verme kabinine cep telefonu fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasaktır ve cezası bulunmaktadır. Bu tür cihazların oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna teslim etmeniz ve oy kullanma işleminden sonra almanız gerekiyor. 

 

PUSULALARI AYNI ZARFA KOYUN

Oy kullanmadan önce sandık kurulu görevlisi kimliğinizi alarak sandık seçmen listesinde isminizi bulur ve kontrollerini yaptıktan sonra Cumhurbaşkanı Seçimi birleşik oy pusulası ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi birleşik oy pusulasını, zarf ve mührü size vererek kabinde oyunuzu kullanmanızı ister. Birleşik oy pusulalarında tercih ettiğiniz cumhurbaşkanı adayı, siyasi parti, ittifak veya bağımsız aday için ayrılan bölümden dışarı taşırmadan “TERCİH” veya “EVET” mührünü basın ve kurumasını bekleyin. “TERCİH” veya “EVET” mührü dışında oy pusulalarının herhangi bir yerine imza atmayın veya işaret koymayın, Birleşik oy pusulalarını düzgün bir şekilde katlayıp zarfa koyun.

 

AKRABA YA DA SEÇMEN YARDIM EDEBİLİR

Görme engelliler, felçliler, elleri eksik olanlar veya bu gibi bedeni engelleri açıkça belli olanlar o seçim çevresi seçmeni olan ve o sırada sandık çevresinde bulunan akrabalarından birinin, akrabası yoksa diğer herhangi bir seçmenin yardımı ile oylarını kullanabilirler. Bir seçmen birden fazla engelliye yardım edemez. Sandık kurulu başkan veya üyeleri, engelli seçmenlere yardım etmek amacıyla oy verme kabinine giremez oy kullanma sırasında yardım edemez.

 

Hangi partiler seçime girecek?
 

Yüksek Seçim Kurulu’nun kararı ile 24 Haziran’da 9 parti seçime girecek. Seçime girecek partilerin 5’i ittifaklarda yer alacak

24 Haziran seçimlerinde sandığa gidecek vatandaş hangi partileri seçecek? YSK’nin açıklamasıyla birlikte bu seçimlerde sadece 9 siyasi parti yarışacak. 600 milletvekilinin seçileceği seçimlerde AK Parti, CHP, HDP, MHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Vatan Partisi, BDP ve HÜDA PAR katılacak. Bu siyasi partilerin 5’i ittifak çatısı alında olacak. 

 

KİMLER İTTİFAKTA 

16 Nisan referandumu ve Seçim Yasası’nda yapılan değişikliğin ardından ilk kez seçimlere ittifaklar girecek. İlk olarak AK Parti ve MHP’nin yaptığı Cumhur ittifakının ardından CHP, İYİ Parti ve Saadet Parti’sinin yaptığı Millet İttifakı seçime girecek. İttifakların seçim barajı derdi olmayacak. Seçmen oy kullanırken hem ittifaklara hem de partilere oy verebilecek.  

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Asayiş haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3139 TL 5.2927 TL
Euro
EURO
6.0270 TL 6.0030 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA