YAZAR HABERBu sözler sıradan bir insana ait olamaz
Bu sözler sıradan bir insana ait olamaz
23.11.2016 11:36:57 Tarihinde Eklenmiştir. 

 


DÜNYANIN her tarafında öğretmenler, insan topluluğunun en özverili ve en saygıdeğer unsurlarıdır.

Yeni kuşaklar vatanın, milletin ve cumhuriyetin önemini, şimdiki öğretmenlerden ve onların yetiştirecekleri yüksek karakterli öğretmenlerden alacaktır.

Ülkemizin, fikren ilmen bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli bir nesile ihtiyacı vardır , bu karakterli nesilleri bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek ancak öğretmenlerin elindedir.

Erkek ve kız çocuklarımızın, bütün tahsil, eğitim ve terbiyelerinin eşit ve işe yarar olması çok önemlidir.

Memleketin her evladı, her öğrenim aşamasında ekonomik ve manevi hayatta verimli, etkili ve başarılı olacak özelliklerle donatılmalıdır.

Cumhuriyetimiz ve ülkemiz sizden "fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür" nesiller ister.

Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Kaliteli bir öğretmen ordusundan mahrum bir millet, millet olma özelliğini kazanamaz.

Öğretmenler her fırsattan istifade ederek halkına koşmalı, halkı ile beraber olmalı ve halkımız da öğretmenin çocuklara yalnız alfabe okutan bir varlıktan ibaret olmadığını anlamalıdır.

Herkesin kendine göre bir zevki vardır. Kimi bahçe ile meşgul olmak, güzel çiçekler yetiştirmek ister. Öğretmenler de nitelikli ve ahlaklı insan yetiştirmekten hoşlanır.

En önemli görevlerimiz, milli eğitim işleridir. Milli eğitim işlerinde mutlaka başarılı olmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak eğitimle olur.

Ülkemizi gerçek hedefe, gerçek mutluluğa kavuşturmak için iki orduya ihtiyaç vardır. Biri vatanımızı düşmandan kurtaran asker ordusu, diğeri ulusumuzun geleceğini yoğuran en önemli düşman olan cehaletten kurtaran ilim, irfan, bilim ve kültür ordusudur.

Öğrenci hangi yaşta ve hangi sınıfta olursa olsun, onlara geleceğin büyükleri gözüyle bakacak ve öyle davranacak öğretmenler lazımdır.

Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatsın ya da milleti esaret ve sefalete terk etsin.

Öğretmen bir muma benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir.

Gençliği yetiştiriniz, onlara ilim ve irfanın faydalı fikirlerini veriniz. İstikbalin aydınlığına onlarla kavuşacağız, hür ve akılcı fikirler uygulamaya konduğu vakit Türk milleti her alanda yükselecektir.

Ordularımızın kazandığı zafer, sizin eğitim ordularınız için sadece yol açtı. Gerçek zaferi siz, öğretmenler kazanacaksınız. Sarsılmaz bir inançla ben ve arkadaşlarım sizi gözeteceğiz. Sizin karşılaşacağınız tüm engelleri yok edeceğiz.

Bir topluluk ulus olabilmek için mutlaka kaliteli nitelikli eğitimcilere, öğretmenlere muhtaçtır. Ancak onlar toplumu gerçek bir ulus haline getirirler.

 

Okuduğum ve okuduklarımdan aklımda kalan tüm bu sözler bundan yüzyıl önce bir ulus devleti inşa etmeyi başaran bir bilge liderin, bir başbuğun sözleriydi .

O'nun yerinde ben olsam böyle övgüleri müteahhitlere, sanayicilere, sermaye sahiplerine, siyasi güç ve iktidar sahiplerine veya tarikat cemaat liderlerine yalakalık olsun diye uç uca ekleyerek sıralayabilirdim. Tabi yapamazdım O'nun yerinde ben olamazdım. O'nun yerinde herkes olamazdı, bu coğrafyaya haçlı zihniyeti emperyalist sömürünün girişini her babayiğit durduramazdı. Türk ulus devleti hayal olurdu. Elbette bu sözler sıradan bir insana ait olamayacak kadar gerçek ve anlamlıydı.

Bu sözler dünyanın her coğrafyasında hürmet ve saygıyla anılan başöğretmen Gazi Mustafa Kemal'in öğretmenler ve öğretmenlerden beklentileriyle ilgili sözleriydi. Gelişmeyi, büyümeyi, güçlenmeyi, eğitime ve nesil yetiştirmeye endeksleyen, madedeci olmayan son lider, ne diyeyim bilemedim, seni anladıkça saygım hürmetim bin kat daha artıyor. Ruhun şad mekanın cennet olsun. Allah senden razı olsun. Senin ve senin yolundan giden öğretmenlerin her günü kutlu olsun.

Bu vesile ile 23 Kasım 1970’ de terörist öğrenciler tarafından şehit edilen öğretmen Dursun Önkuzu ağabeyime ve O'nun şehit dava arkadaşlarına yüce Allah’tan rahmet niyaz ederim.

Selam ve dua ile …. 

 

 

 

Bu Haber 1341 Görüntülenmiştir
Ekleyen Yazarın Mail Adresi : kocaeli@kopiservis.com.tr
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Vallahi talibim
Gavur İzmir…
Dinimizde bunlar yok
Suskunluğun Yükü…
En uzak mesafe…