Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert
TARİH 26.03.2019 SAAT 22:14:30
Advert
 
Advert Advert Advert

İki gün sessiz olalım

Yükseköğretim Kurumları Sınavı, bugün ve yarın yapılacak. Binlerce üniversite adayının geleceğini şekillendirecek sınav süresince sürücülerin sessiz olması istendi
İki gün sessiz olalım

ÜNİVERSİTE hayali kuran yüzbinlerce öğrencinin merakla beklediği Yükseköğretim Kurumları Sınavı yani YKS, bugün ve yarın gerçekleştirilecek. Temel yeterlilik testi bugün yapılacak ve saat 10.15'te başlayacak. 135 dakika sürecek olan sınava ilimizde 52 bin 962 öğrenci katılacak. Alan yeterlilik sınavı ise yarın saat 10.15'te yapılacak. Sınav 180 dakika sürecek, 43 bin 410 öğrenci katılacak. Yabancı dil testi de yarın yapılacak. Saat 15.45'te başlayıp iki saat sürecek olan sınavda 2 bin 959 öğrenci ter dökecek. Temel yeterlilik testinde 7 bin 379, alan yeterlilik testinde 6 bin 21, yabancı dil testinde de 605 kişi görev yapacak. 


ÖSYM ÖNLEMLERİ


ÖSYM Kocaeli Sınav Koordinasyon Kurulu, sınavlarla ilgili aldığı önlemleri açıkladı. Buna göre; Sınavların yapıldığı binalara girişte adayların ve sınav görevlilerinin üzerleri emniyet görevlileri tarafından elle ve/veya dedektörle aranacak; Sınav binalarına sadece yiyecek ve su sokulabilecek. Kalem, silgi, kalemtraş ÖSYM tarafından adaylara verilecek. Sınavın yapıldığı bina içerisinde sınav öncesinde, sınav sırasında veya sınavdan sonra bu araç gereç ve eşyaları taşıdığı tespit edilen adayın sınavı geçersiz sayılacaktır.


KİMLİĞİ UNUTMAYIN


Adaylar sınava giriş belgesi ve nüfus cüzdanı ile sınıflara alınacak. Nüfus cüzdanında adayın güncel bir fotoğrafı ve kimlik numarasının bulunması, eğer pasaportla gelmişse süresinin dolmamış olması gerekiyor. Üzerinde adayın güncel bir fotoğrafı ve kimlik numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecek. Sınav giriş belgesi, sınav günlerinde Kocaeli Üniversitesi Anıtpark Yerleşkesi ÖSYM Bürosu'ndan ve Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlık binasından alınabilecek. Nüfus müdürlükleri de yarın 07.00-17.00, pazar günü de 07.00-15.30 saatleri arasında açık olacak. 


SADECE SU SERBEST


Sınav başladıktan sonra, temel yeterlilik testi için ilk 100 dakikalık zaman geçmeden ve son 15 dakika içinde, alanyeterlilik testi için ilk 135 dakikalık zaman geçmeden ve son 15 dakika içinde, yabancı dil testi için ilk 90 dakikalık zaman geçmeden ve son 15 dakika içerisinde adaylar sınav salonundan dışarıya çıkarılmayacak. Bina girişinde yığılmaya yol açılmaması için adayların çanta ve benzeri eşyalarını sınava girecekleri binalara getirmemeleri, sınava metal aksesuvar içermeyen sade bir kıyafetle gelmeleri isteniyor.


SAAT GETİRMEYİN


Sınavın yapıldığı her salona en az bir adet duvar saati ÖSYM tarafından temin edilecek. Sınav başladıktan sonra adaylar tuvalet ihtiyacı için sınav salonundan dışarıya çıkarılmayacak. Sınav salonundan dışarıya çıkan aday kesinlikle sınav salonuna geri alınmayacak. Adayların sınavdan çıkabilecekleri süreler dışında sınav salonundan ayrılan aday, bu süre doluncaya kadar sınav binası içerisinde bekletilecektir.


OTOBÜS ÜCRETSİZ


Sınavın güven ve huzur içerisinde gerçekleşmesini sağlamak amacıyla; sınav yapılacak binaların yakınında kurulacak pazarlarda ilgili belediyeler tarafından gürültünün ve sesli satışın önlenmesi ve pazar girişlerine gürültü yapılmaması ve sessiz olunması hususunda afiş ve tabelaların asılması sağlanacaktır. Araçların klakson çalmalarına, araç konvoyları oluşturulmasına ve inşaat-yol çalışması yapılmasına izin verilmeyecek ve bu konuda ilgili kurumlar tarafından gerekli tedbirler alınacaktır. Adaylar sınav giriş belgeleriyle, görevliler sınav görev belgeleriyle belediye otobüslerini ücretsiz olarak kullanabilecekler. 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Eğitim haberleri
Advert
Anket
İzmit Belediye Başkanlığı seçimlerinde hangi adaya oy vereceksiniz?
Azize Sibel Gönül
Fatma Kaplan Hürriyet
Ahmet Özen
Hülya Yıldırım
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.5126 TL 5.4906 TL
Euro
EURO
6.2367 TL 6.2118 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA