EĞİTİMÖdüller dağıtıldı
Ödüller dağıtıldı
29.11.2016 15:35:30 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

İlimizin ev sahipliğini yaptığı, ‘Eğitimde ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri’ töreninde konuşan Kocaeli İl Milli Eğitim Müdür Vekili Sadık Uysal, “Eğitimde yenilik eğitim alanında fırsat eşitliğinin sağlanmasıdır” diye belirtti

 

Furkan ÇALIŞKAN - EĞİTİM ve öğretim alanındaki özgün uygulamaların yaygınlaştırılması, kalitesinin artırılması ve ödüllendirilerek teşvik edilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri” kapsamında, Türkiye genelinde 3 bin 800 proje başvurusu yapıldı. 2015-2016 eğitim öğretim yılında 4’üncüsü düzenlenen bu projelerin 303 tanesi saha ziyaretine kalmaya hak kazandı. İlimizin de içinde yer aldığı Doğu Marmara Bölgesi’nde saha ziyaretine kalan 20 okul ve kurum projesinden; ikisi bireysel, altısı ekip türünde olmak üzere toplam 8 tanesi bölgesel ödüle layık görüldü. Öğretim Yöntem ve Teknikleri, Bilimsel ve Teknolojik Faaliyetler, Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi, Eğitim-Öğretim Erişim ve Yönlendirme, Olumlu Tutum ve Davranışların Geliştirilmesi kategorilerinde ödüle layık görülen projelerin bölgesel ödül töreni Süleyman Demirel Kültür Merkezi(SDKM)’de gerçekleşti. Törene; Bursa, Düzce, Eskişehir ve Kocaeli’ den ödüle layık görülen çalışmaların İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri ile başvuru sahipleri katıldı.

 

EĞİTİM ANAYASAL HAKTIR

Gerçekleştirilen programda konuşan Kocaeli İl Milli Eğitim Müdür Vekili Sadık Uysal, “Bu ödül töreninin ilimizde yapılmasından onur duyuyorum.  Misafir illerimize de hoş geldiniz diyorum. Herkesin kabul edeceği gibi eğitim anayasal haktır. Her öğrencimize ücretsiz kitap vererek müfredat birliği sağlandı. FATİH projesi hayata geçirildi. Bunun amacı İzmit’te okuyan bir öğrenciyle Kandıra’nın köyünde okuyan bir çocuğun eşit şartlarda eğitim alması. Bizim yöneticilerimiz göreve geldiğinde okulu boyayalım, öğretmenler odasını yenileyelim gibi şeyleri eğitimde yenilik olarak görürler. Ama eğitimde yenilik eğitim alanında fırsat eşitliğinin sağlanmasıdır. Bu bir süreç. Dört yıldır devam ediyor ve devam edecek. Bu projenin ilimiz, ülkemiz ve camiamız adına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

DÖRDÜNCÜSÜ GERÇEKLEŞTİ

Uysal’ın ardından söz alan Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel İzleme ve Değerlendirme Genel Başkan Vekili Fatih Başak, “İçinde olduğumuz bilgi çağı baş döndürücü yeniliklere sahne olmakta. Kurumların klasik görevlerinden öte gelişen ve yenilikçi organizasyonlar haline gelmesini zorunlu kılmıştır. Değişime ayak uydurmanın yanı sıra değişimi ve yeniliği yönetmek gerekmektedir. Artık bilgi üretmeli ve bunu dışarıya pazarlamalıyız. Eğitim kurumları bu değişimden etkilenmenin yanı sıra bu değişimin yönetiminde etkendir. Bilgiyi üretmeyi öğreten bir konumdadır. Bilgi topumun gerektirdiği bu gelişmeyi sağlamak için yürüttüğümüz faaliyetlerden biri de eğitim öğretim de yenilikçilik ödülleridir. Bunun amacı yeniliklerini üretilmesi ve bunun öğretilmesidir. İlk kez 2011-2012 yılında uygulanan yenilikçilik ödüllerinin dördüncüsünü gerçekleştirmenin mutluluğu içerisindeyiz. Ödül kategorilerini güncelledik ve geliştirdik. Artık elektronik ortamda işlemlerimizi yapıyoruz.  Yenilikçilik ödülleri amaç değil araçtır” ifadelerine yer verdi.

 

 

ÖDÜL ALANLAR

 

(Üstün Yetenekli Çocukların Eğitimi) Eskişehir Tepebaşı Ticaret Borsası İlkokulu

İbrahim Taşdemir, Ömer Nalbant, Berrin Erbaş, Osman Sıtkı Mert

 

(Matematik Atölyesi) Eskişehir Tepebaşı-Pilot Binbaşı Ali Tekin İlkokulu

İbrahim Şahin, Eyüp Şengül, Muzaffer Özenli, Abdulkadir Erdoğan, Ömer Garan

 

(Doğa Müzesi) Düzce Merkez Hürriyet Ortaokulu

Ayşe Arslan

 

(Pratik-Al-Eskişehir Tepebaşı) Şehit Teğmen Subutay Alkan Ortaokulu

Gülin Üstün, Nurettin Nigar, Erol Keskin, Eşref Onur

 

(Gençlerle Kariyer Sohbetleri) Eskişehir Milli İl Eğitim Müdürlüğü

Barış Hancı Eskişehir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Göksel Yılmaz, Fatma Zehra Doğan, Nuray Gökçayır

 

(Bir Okul Değişir Bir Dünya Değişir) Eskişehir Odun Pazarı Şehit Onur Yeşil Ortaokulu

Alpaslan Demirdağ, Raşit Veysel, Sedat Çevik, Utku Somer, Elif Öztürk

 

(Sosyal Beceri Öğretim) Kocaeli Derince Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Okulu

Yıldıray Kılıç

 

(Güzel Adam Sanat ve Edebiyat Topluluğu) Bursa Osmangazi Nizam Karasu Anadolu İmam Hatip Lisesi

Yunus Emre, Okul Müdürü Kadir Karip, Cahide Özgür, Aslı Kandır, Zehra Karakaş Palacı

 

 

 

 

Bu Haber 290 Görüntülenmiştir
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Güzeloğlu: YGS’de ilk 10’u zorluyoruz
Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı
Tübitak 4006 Bilim Fuarı açıldı
2010 KPSS'nin 'Genel Yetenek ve Genel Kültür' kısmına iptal
LYS sonuçları açıklandı