YAZAR HABERKalbimiz nasıl sağlıklı ve daha genç kalır?
Kalbimiz nasıl sağlıklı ve daha genç kalır?
02.12.2016 10:00:51 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

 Yeni konumu size açıklamadan önce 1 Aralık itibari ile yeni binasına taşınan Kadın Doğum ve Çocuk Sağlığı Tıp Merkezi’nde Beslenme ve Diyet Uzmanı olarak çalışmaya başladığımı sizlere bildirmek istiyorum.

 Obezite, kilo verdirme, kilo aldırma, hastalıklarda beslenme tedavisi, çocuk beslenmesi, gebelik öncesi ve sonrası beslenme alanlarında sizlere yardımda bulunmaya devam edeceğim.
 Konumuza gelirsek eğer bu hafta sizlere birçoğunuzun yine merak ettiği ve korunma yöntemlerinin neler olduğu hakkında bilgi edinmek istediği bir konuyu ele alacağım.  Vücudumuzda en önemli organımız olarak nitelendirdiğimiz kalbimizin bedenimiz gibi genç ve dinamik kalması için aşağıda sıralayacağım maddeleri artık yavaş yavaş rutininize yansıtın.

 Türkiye’de ölün nedenlerinin başında hala kalp ve damar hastalıkları geliyor. Hipertansiyon, kolesterol, obezite, sigara kullanımı kalp sağlığını ciddi anlamda tehlike içeriyor.

 Son yıllarda Beslenme ve Diyet yükselen bir değer, sağlık otoriteleri yanlış beslenmenin kalp sağlığı dahil bir çok hastalığa zemin hazırladığını bangır bangır anlatıyor.

 

 

 Hadi kalp sağlığımız için neler yapacağımıza bakalım, nelerden kaçınacağımıza bakalım.

 

1. Sakatatlar (karaciğer, beyin, böbrek, işkembe, dil vb),

2. Kabuklu deniz hayvanları (karides, midye, kalamar vb),

3. Tam yağlı etler, sucuk, salam, sosis, pastırma, tavuk ve hindi derisi, kavurma

4. Yağlı gıdalar (kaymak, krema, mayonez, çikolata ve yağlı soslar)

5. Yağda kızartma 

6. Ambalajlı hazır ürünler 

7. Alkollü içkiler, hazır meyve suları

8. Tereyağı, kuyruk yağı, içyağı, margarin 

9. Çorba ve diğer yemeklerinizde kullandığınız hazır bulyonlar

 

 

Peki kalp sağlığımızı nasıl koruyabiliriz? 

 

1. Kırmızı eti haftada 1-2 kez olmak üzere yaklaşık 100’er gram tüketin. 

2. Hamur tatlılar yerine sütlü tatlıları tercih edin. 

3. Trigliserid değeriniz yüksekse alkolü bırakın, değilse kısıtlayın.

4. Günlük tuz alımını da 5 gram ile sınırlandırın. (1 silme tatlı kaşığı)

5. İdeal kilonuza ulaşın. Beden kitle indeksinin (kilo / metre olarak tanımlanan boyun karesi) 25 kg/m2 altında olması normal, 25-30 kg/m2 arası kilo fazlalığı, 30 kg/m2 üzeri ise obezite olarak nitelenir. Yağların karın çevresinde toplanması kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini daha da artırıyor. Bu nedenle bel çevresi kadınlarda 88, erkeklerde ise 98 santimi geçmemeli.

6. Fiziksel aktivitenizi arttırın. Yapılan araştırmalar düzenli ve doğru egzersiz yapmanın kalp damar hastalıkları nedeniyle oluşan ölümlerde % 23 azalma sağladığını ortaya koymuş. Kalp sağlığınız için haftanın 3 günü en az 30 dakika egzersiz yapmaya özen gösterin.

7. Yeterli miktarda Potasyum, kalsiyum ve magnezyum içeren besinler alın.

8. Hipertansiyon sorununuz varsa ve genç, orta yaşlı veya diyabetik iseniz hedef kan basıncınızın 130/85 mmHg’nin altında, ileri yasta iseniz 140/90 mmHg altında olmasına dikkat edin.

9. Amerikan Diyabet Derneği kalp sağlığı için açlık kan şekerinin 120 mg/dl ve glukoz hemoglobinin % 7'nin altında olması gerektiğine dikkat çekiyor. Çünkü diyabet damar duvarının esnekliğini bozuyor, hücre birikimine ve artışına neden oluyor, kanda pıhtılaşmayı artırıyor ve damar iç yüzeyindeki hücre hasarını kolaylaştırıyor. İyi kontrol altında olmayan diyabette tipik olarak kalp damar sağlığı için risk faktörü olan hipertrigliseridemi ile beraber HDL düşüklüğü de bulunuyor. Hipertrigliseridemi LDL (kötü huylu kolesterol) metabolizmasını etkileyerek daha küçük ve yoğun LDL moleküllerinin oluşmasına yol açıyor.

10. Düzenli olarak testler yaptırın. Kalp damar hastalıkları genellikle hiçbir belirti vermeden sinsice ilerler. 

11. Stresin esiri olmayınGözlemsel çalışmalara göre; stres, öfke ve depresyon kalp damar hastalıklarının oluşma riskini artırıyor. 12. Masaj, yoga ve meditasyon gibi çeşitli teknikler de sakinleşmenize yardımcı olabiliyor.

13. Sigarayı bırakın. Sigara damar iç yüzeyinde kolesterol ve yağ kireç birikimini kolaylaştırıyor. Kan fibrinojen konsantrasyonunu yükseltiyor, pıhtı hücrelerinin tepkilerini artırıyor ve kan akışkanlığını bozuyor. Aynı zamanda iyi huylu kolesterol HDL’yi azaltıyor ve kötü huylu kolesterol LDL’nin damar duvarındaki zararlı etkisini kolaylaştırıyor.

14. Sarımsak, damar içinde pıhtılaşmayı engelleyerek koroner kalp hastalıklarının oluşma riskini azaltır. Yemeklerinizde bulunmasına fırsat verin.

15. Yer elması A ve C vitaminleri ile kalsiyum, demir ve fosfor mineralleri açısından zengindir ve antioksidan içerir, toksinleri vücuttan atarak kalp sağlığını korur. 16. Balık ve balık yağı, damar içi tıkanıklarının azalmasını sağlar. İçeriğindeki omega-3 yağ asitleri yüksek antioksidan özelliğindedir. 

17. Ceviz ve fındık Omega-3 ve E vitamini, magnezyum ile posa fazlaca var bu yağlı tohumları öğünlerinize koymayı ihmal etmeyin.

 

Haftaya yepyeni bir konu ile birlikte olmak dileği ile sevgiler...

Kendinize ve sağlığınıza dikkat edin.

 

 

 

Bu Haber 301 Görüntülenmiştir
Ekleyen Yazarın Mail Adresi : dytaslisukran@icloud.com
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Sınırsız ye kilo alma
Beslenme ve doğurganlık
Miskinlikten kurtulun
Yeni yıl tüyoları
Baklagil detoks