SİVİL TOPLUMŞar: Çoğunluk Belediye-İş'te
Şar: Çoğunluk Belediye-İş'te
05.12.2016 09:49:16 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

Belediye-İş Kocaeli Şube Başkanı Osman Şar, Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı hastanelerde çalışan temizlik işçilerinin tamamının Belediye-İş'te örgütlendiğini açıkladı

 

SENDİKALAR arasında son dönemde, kamu hastanelerinde örgütlenme mücadelesi yürütülüyor. Belediye-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Osman Şar, Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı hastanelerde çalışan temizlik işçilerinin tamamının Belediye-İş'te örgütlendiğini açıkladı. Osman Şar şunları söyledi: "Kocaeli Devlet, Seka Devlet, Derince Eğitim ve Araştırma, Alikahya Kadın Doğum ve Çocuk, Körfez Devlet ve Dilovası Devlet hastanelerinde çalışan temizlik işçileri sendikamızda örgütlü idi. Darıca Farabi Devlet, Gebze Fatih devlet, Çayırova Semt Polikliniği, Gölcük Devlet, Karamürsel Devlet, Kazım Dinç Kandıra Devlet ve bağlı diş hastaneleri ile semt polikliniklerindeki çalışan temizlik işçileri ise başka bir sendikaya üye idi.

 

İŞÇİ KARAR VERDİ

Kamu Hastaneleri Birliği 1 Ocak itibariyle iki ayrı firmadan aldığı temizlik hizmetini tek bir firmadan alma kararı aldı. Bu doğrultuda yasalara göre; aynı işkolundaki iki ayrı ihale tek ihaleye düşünce, iki sendika da tek sendikaya düşecekti. Sözkonusu sağlık kurumlarında örgütlü sendikalar işçiler gözünde bir sınava girdi. Yasal süreç işçilerden, iki sendikadan birini tercih etmelerini istedi. İşçilere hangi sendikanın sizi temsil etmesini istiyorsunuz? Hangi sendikanın çalışmalarından memnunsunuz, hangisinden şikâyetçisiniz? Kararınızı verin, seçtiğiniz sendika sizi bir yıl temsil edecek? diye soruldu. Yani işçinin iradesine başvurularak bir anlamda referandum yapıldı.

 

ÇOĞUNLUK BİZDE

Sendikamız 20 gün süren örgütlenme çalışması sırasında, sadece örgütlü olduğumuz Gökkuşağı firmasındaki üyelerimize değil, diğer sendikanın ilgilenmediği Kemal Çağlar firmasındaki işçilere de gerekli bilgileri verdi. Yasal süreç sonunda toplamda bin 56 işçi bulunan yeni firmada Belediye-İş 643 üye ile çoğunluğu sağladı. Sendikamız şimdi, toplu sözleşme sürecinin başlaması için Çalışma Bakanlığı'na yetki başvurusu yapacak. Yeni yapılan ihale 1 Ocak-31 Aralık 2017 tarihleri arasında geçerli olacak. Bu süreçte çeşitli sebeplerle sendikamıza üye olamayan arkadaşlarımızı da; toplu sözleşmeden tam yararlanıp mağdur olmamaları için sendikamıza üye olmaya davet ediyoruz.

 

İŞÇİYE SAYGI DUYUN

Diğer sendikayı da, kuruluşundan bu yana bir kez dik durup; işçinin yanında olmaya, yetki sürecine mağdur etmemeye davet ediyorum. Diğer sendika, Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği bünyesinde çalışan temizlik işçilerinin kendisine verdiği mesajı alsın, yetki sürecine itiraz etmesin, işçiyi mağdur etmesin.  Aksi bir karar, bir anlamda referandum olan bu sürece, işçinin demokratik iradesine saygısızlık olur. Eğer yetkiye itiraz ederse, karşısında sadece Belediye-İş’in değil, mağdur ettiği tüm işçilerin demokratik tepkisini bulacağını da aklından çıkarmasın.

 

HODRİ MEYDAN

Hodri meydan, lafı dolandırmayın. e-devlet üzerinden üye kayıt doğrulama çıktılarını açıklamaya, her iddiamızı ispatlamaya hazırız. Ya siz, biz yetki çoğunluğunu aldığımızı ispatladığımızda, emekçilerin sırtından inip, pılınızı pırtınızı toplayıp, Kocaeli’ yi terk etmeye hazır mısınız? Hadi size ispat hakkı, Kocaeli halkı, emekçilere gerçek algı operasyonu yapanları görsünler. Bu süreç içinde, tüm baskı ve tehdide rağmen çoluğunun çocuğunun ekmeğini her şeyin üstünde görüp, ekmeğini büyütme mücadelesi veren ve sendikamızı seçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederiz."

 

 

 

 

Bu Haber 285 Görüntülenmiştir
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Eğitim-İş’ten üyelerine destek
Karadenizli, resmen başkan
Yakma tesisi Kocaeli’ye şart
Kadın Platformu, 25 Kasım’da sokağa çıkıyor
1500 imzayı TBMM’ye yolladılar