Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 24.04.2019 SAAT 13:40:45
Advert
 
Advert

Hapse gireceğim diye hazırlık bile yaptım

Ünal Atabay’ın ismi, FETÖ’nün Balyoz ve Ergenekon kumpaslarına ekleyeceği isimler arasında yer aldı. FETÖ kumpasıyla 2 defa karşı karşıya kalan ve 17-15 Aralık operasyonuyla F Tipi yapılanmanın terör örgütü olarak kabul edilmesiyle birlikte yaşadığı kabus son bulan Atabay, “Hapse gireceğim diye hazırlık bile yaptım” dedi
Hapse gireceğim diye hazırlık bile yaptım

Mevlüt SOYSAL - FETÖ’nün TSK’yı dizayn edebilmek için yıllar önce kurguladığı, ancak 2007 yılında gerçekleştirebildiği Ergenekon soruşturmasında yeni bir veri, Odatv’nın araştırmaları sonucu çıktı. Bu veriye göre tam 515 kişinin ismi Ergenekon ve Balyoz operasyonlarına eklenecek ve kumpasa uğrayanların sayısı iki kat artacaktı. Bu isimlerden biri de, Kocaeli’nin yakından tanıdığı bir isim, Emekli Kurmay Albay Ünal Atabay. Son olarak İYİ Parti’den milletvekili aday adayı olan ve iki defa FETÖ kumpasıyla karşı karşıya kalan Atabay, eğer 17-25 Aralık operasyonuyla birlikte devlet içine sızmış olan F Tipi yapılanma terör örgütü olarak kabul edilmeseydi, hapse girecekti.  

KAYIT ALINDI

Habere göre; Ergenekon soruşturması kapsamında birçok konut işyeri ve askeri arazi aranarak binlerce evrak ve dijital materyallere el konuldu. Ergenekon soruşturması üzerinden 1. Poyrazköy, 1. Amirallere Suikast, Kafes Eylem Planı, ÇYDD/ÇEV, 2. Poyrazköy, 2. Amirallere Suikast ve Odatv soruşturmaları açıldı. FETÖ’nün Ergenekon soruşturması kapsamında; aralarında muvazzaf ve emekli askerler, yargı mensupları, siyasetçiler, gazeteciler, eski bakanlar da olmak üzere bin 200 kişinin cep telefonu dinlenerek kayda alındı.

YETEKTE BEKLİYORLARDI

Örgütün Ergenekon soruşturmasına eklemek üzere çok sayıda kişiyi yedekte beklettiği gündeme gelmişti. Eski Genelkurmay Başkanları İsmail Hakkı Karadayı ve Hüseyin Kıvrıkoğlu’nun da yer aldığı, Ergenekon’un yedeği haline getirilen dosya hakkında verilen kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın ayrıntılarına Odatv ulaştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından Ergenekon soruşturmasına dahil edilmeye çalışılan, ancak herhangi bir cezai işleme tabi tutulmayan 515 kişi hakkındaki dosyayı raftan indirdi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekilleri Bülent Başer, Zafer Koç ve Savcı Hikmet Pak tarafından incelenen soruşturmaya takipsizlik kararı verildi.

TETİKTE BEKLEDİ

Ergenekon ve Balyoz soruşturmaları kapsamında FETÖ tarafından dinlenen ve ses kayıtları FETÖ medyasına servis edilen, bununla beraber hakkında dava açılan Ünal Atabay’ın her iki davası da kovuşturmaya yer olmadığı gerekçesiyle kapatıldı. Fakat Atabay, FETÖ’nün operasyonlara devam edeceği düşüncesiyle her zaman tetikte oldu. Gazetemize yaptığı açıklamada, “Hapse gireceğim diye hazırlık bile yaptım” dedi

İLLEGAL YOLDAN

Hakkında açılan davaların ardından emekli olan Atabay, o dönemi anlatırken, “FETÖ illegal yoldan ses kaydı yaparak beni davaya dahil etmeye çalıştı. 2010 yılı Genelkurmay Askeri Savcılığındaki FETÖ’cü olmayan savcı olayı anlıyor ve kriminal raporla da teyit ediliyor ve ben ilk darbeyi böylece atlatıyorum. Genelkurmay Savcılığının gerekçeli kararının son bölümü çok ilginç. Kararda o günlerde kumpas kurulduğunu anlatıyor” ifadelerini kullandı.

BAKTILAR OLMUYOR

Daha sonra yeniden kumpasla karşı karşıya kaldığını ifade eden Atabay, “Baktılar olmuyor, tekrar beni dinlemeye alıyorlar, dinleme devam ettiği dönemde hakkımda örgüt üyesi iddiası çıkıyor. General terfi dönemlerinde şura önüne öcü olarak çıkarılıyorum. Örgüt böyle böyle amacına ulaşıyor. FETÖ tekrar hızını alamıyor, beni mutlaka cezalandırması gerekiyor, hakkımda kovuşturmaya yer olmadığına dair 2012/42 no’lu karar olmasına rağmen, peşimi bırakmıyorlar. Bu defa tekrar Ergenekon davasına beni dahil ediyorlar, ama 17/ 25 Aralık olduktan sonra davayı sürdüremedikleri için, hakkımdaki suç duyurusu olan dava, yani bu 515 kişilik dosyayı uygulayamıyorlar” dedi.

SUÇUMUZ ATATÜRK’E HEP SAHİP ÇIKMAKTI

Atabay, son olarak, “Eğer 17/25 Aralık olmasaydı bunların hepsini o tarihlerde içeri alacaklardı, ben de elim kulağımda bekliyordum, o zamanlar kişisel hazırlığımı bile yapmıştım, çünkü adımın duruşmalarda geçtiğini duyuyordum, kurbanlık koyun gibi eylemi suçu olmayan bir insan olarak oturup bekliyorduk. Tek suçumuz memleket sevdasıydı, Atatürk İlkelerine sahip çıkmak ve Cumhuriyetin sadık insanları olmaktı. Bunların içinden bir kısmı o tarihlerde zaten içerideydi, son dışarıda kalanları da toparlayıp davanın çapını büyütüp yargı darbesiyle etkisizleştirmeyi hedefliyorlardı. İşte geldiğimiz nokta bu...”

 

Atabay kimdir?

1962 yılında Pazaryeri/Bilecik’te doğmuştur. İlk ve ortaokulu Pazaryeri’nde, liseyi Bilecik’te Ertuğrul Gazi Lisesi’nde bitirmiştir. 1983 yılında Kara Harp Okulu’ndan mezun olmuştur. Çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanlığı yapmayı müteakip, kazandığı Kara Harp Akademisi’ni 1996 yılında, Silahlı Kuvvetler Akademisi (Yüksek Sevk ve İdare Akademisi)’ni 1999 yılında bitirerek yüksek lisansını tamamlamıştır. Kurmay subay olarak çeşitli birliklerde karargâh subaylığı yapmayı müteakip, Aşkale’de Mekanize Tabur Komutanlığı ve Kıbrıs’ta Mekanize Alay Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur. Genelkurmay Başkanlığı ve K.K.K.lığı karargâhında; terörle mücadele faaliyetlerinin planlanması, koordinasyonu ve değerlendirilmesinde stratejik seviyede yedi yıl görev yapmıştır. Taktik seviyede sahada Erzincan-Tunceli-Ovacık Kuzeyi/Munzur Dağları’nda terörle mücadeleye katılmıştır. Terörle mücadele konseptinin yazılmasında, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı Teşkilat ve Kanunu’nun hazırlanmasında aktif görevler ile MGK toplantılarında görüşülen iç güvenlik faaliyetlerine ilişkin çalışmalarda bulunmuştur. Ayrıca, halen yürürlükte olan Terörle Mücadele Kanunu’nun hazırlanmasında görev almıştır. Harp Akademileri’nde kurmay subaylar ile kurmay subay adaylarına ve Milli Güvenlik Akademisi’nde Sivil-Asker müdavimlere iç güvenlik faaliyetlerine ilişkin konferanslar vermiştir. PKK ile mücadelenin istihbarat paylaşımı çerçevesinde; Suriye ile ilişkilerimizin en üst seviyeye ulaştığı 2008 yılında Suriye/Şam’da ve 2009 yılında ise İstanbul’da yapılan görüşmelerin planlanması ve idaresi görevini yürütmüştür. Terörle mücadele kapsamında, uzaktan komutalı patlayıcılara yönelik alınabilecek önlemlere ilişkin İsrail’de incelemelerde bulunmuştur. Karşılıklı subay eğitimi kapsamında İtalya’da eğitim görmüş ve Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nda danışmanlık görevi yürütmüştür.

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Röportajlar haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8446 TL 5.8212 TL
Euro
EURO
6.5735 TL 6.5473 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA