Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 26.04.2019 SAAT 15:29:47
Advert
 
Advert

Fındık gitti beton geldi

Yaz aylarının gelmesiyle beraber meşhur Değirmendere fındığı yol kenarlarında ve sahil şeritlerinde satılmaya başladı. Ancak son yıllarda Değirmendere’de ki fındık bahçelerinin betonlaşmasıyla birlikte Değirmendere fındığı da yok olma noktasına geldi
Fındık gitti beton geldi

Arif BULUT / Soner GÜLEZER - Yaklaşık 150 yıllık geçmişi ile Değirmendere’nin sembolü haline gelen, adına festivaller düzenlenen Değirmendere fındığı, bölgede hızla devam eden yapılaşma ile birlikte yok olma noktasına geldi. Lezzeti ve kalitesi ile tercih edilen Değirmendere fındığı yaz aylarının gelmesi ile birlikte yol ve sahil kenarlarında ki tezgahlarda satılmaya başladı. Ancak her yıl bir önceki yıla oranlara azalan ve tükenme seviyesine gelen Değirmendere fındığının önümüzde ki yıllarda tamamen yok olması ön görülüyor. Beldenin son 10 yılda geçirdiği hızlı değişim, fındıkla beraber Değirmendere’nin kendine özgü kültürel yapısının da sonunu getiriyor. 


3 YIL İÇİNDE YOK OLABİLİR 

Şehirler, ilçeler ve beldeler ortaya koydukları ürünlerle anılarak kendi markalarını ortaya koymaya çalışırken, kendisi ismi ile özdeşleşmiş olan Değirmendere fındığı gözler önünde yok olmaya devam ediyor. Son yıllarda bölgede hızla gelişen inşat sektörünün arazi fiyatlarını yükseltmesi fındık bahçelerinin de sonunu getirdi. Yeşil örtüsü betonlaşan Değirmendere’de her yıl büyük bir hızla azalan Değirmende fındığının önümüzde ki 3 yıl içinde tamamen tükenmesi öngörülüyor.  
 


BİR DEĞER DAHA KAYBOLUYOR 

Yaşamın en doğal ve karşı konulamaz getirisi olan değişim sürecini çok sert bir şekilde yaşayan Değirmendere’de birçok kültürel değer hızla yok oluyor yada şekil değiştiriyor. Beldenin turizm anlamında da en büyük değeri sayılabilecek fındığı, betona teslim ediliyor. Yoğunlaşan trafik ve yapılmayan yatırımlarla birlikte eski günlerini arayan Değirmendere’de kaybolan birçok kültürel değere önlem alınmadığı takdirde önümüzde ki yıllarda Değirmendere fındığının da sonu gelecek. 


YEŞİL GİTTİ, GRİ GELDİ

“Yeşil gitti gri geldi, fındık gitti beton geldi” diyerek yok olma noktasına gelen Değirmendere fındığının makus kaderini dile getiren fındık satıcısı Asım Hoyur, “Ben yaklaşık 18 yıldır fındıkçılıkla uğraşıyorum. Değirmendere’nin yerlilerinden biri olarak şunu söyleye bilirim ki beldemiz hızlı bir değişim süreci yaşıyor. Fındık bahçeleri, hızla gelişen inşaat sektörü ile birlikte lüks sitelere dönüştü. Her yıl git gide azalan fındığımız da artık yok denecek kadar azaldı. Bazı satıcılar Değirmendere fındığı satıyoruz diye başka illerden getirdikleri fındıkları satıyorlar. Durum pek iç açıcı değil. Keşke böylesine önemli bir değere sahip çıkabilseydik” ifadelerini kullandı. 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Üye resim
izmitli41 2018-07-09 11:50:18
Değirmendereliler maalesef gölcük'e bağlanmanın faturasını acı ödüyorlar ve ödemeyede devam ediyorlar
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.9122 TL 5.8886 TL
Euro
EURO
6.5869 TL 6.5607 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA