Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert Advert
TARİH 25.09.2018 SAAT 22:53:56
Advert

Çocuklarınıza ödül diye zehir vermeyin

Antikkapı A.Ş’nin Maide Restoranda yaptığı çocuk menüsünün tanıtımına katılan BESİN-DER Başkanı Diyetisyen Ercan Kaplan, “Çocuklarımıza hediye diye yedirdiğimiz hamburgerler aslında zehir. Ama Maide restoranda hazırlanan menü tamamen sağlıklı besinlerden yapılıyor” dedi
Çocuklarınıza ödül diye zehir vermeyin

Süriye ÇATAK TEK  - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin şirketi olan Antikapı A.Ş’nin eski SEKA Sahil 2 Restoranın yerine yaptığı Maide Cafe ve Restoran, her kesimden ve her keseden insana hitap etmek için oluşturduğu menüsünde çocukları da unutmadı. Doktor, diyetisyen, gıda mühendisi ve pedagog onaylı Sağlıklı Çocuk Menüsünün tanıtımı restoranda yapıldı. BESİN-DER ve Antikkapı A.Ş’nin ortak yaptığı menünü tanıtımına Antikkapı A.Ş Genel Müdürü İslam Yücel, dernek yöneticileri katıldı. 

 

ESNAFIMIZI RAHATSIZ ETMİYORUZ

Antikkapı A.Ş Genel Müdürü İslam Yücel, kentte birçok restoran olduğunu ancak ticari kar gözetmeksizin bir tesis yaptıklarını kaydetti. Şehrin bir yöresel lezzette ihtiyacı olduğunu düşündüklerini belirten Yücel, “Bu konuda taleplerde aldık. Büyükşehir Belediyesi şehrimize ait olan yöresel yemekleri bir kitapta topladı. Mutlaka her zaman iki yöresel menümüz olacak. Sosyal belediyecilik anlamında esnaflarımızı rahatsız etmeden herkese ve her kişiye ulaşmak istiyoruz. İşçilik maliyeti koymadan fiyatlarımızı belirledik. Ortalama 20-25 liraya insanlar yemek yiyebilecek. 

 

ÇOCUKLARIMIZ ÖNCELİK

Çay simit 1 lira. Buraya çok ciddi insan geliyor. Her gün binlerin üzerinde insan yararlanıyor. İzmit’in orijinal simidini satıyoruz. Bunu da esnaflarımızdan alıyoruz. Projemiz bitme noktasında geldiğinde burada farklılık oluşturmak için Ercan Kaplan ile görüşüyorduk. Günlük 3 bin 200 kişiye hizmet veren bir kurumuz. Çocuklarımıza menü hazırlayalım dedi Ercan bey. Beni çok heyecanlandırdı. Menümüzün son sayfasında BESİN-DER ile menümüzü hazırladık” dedi. 

 

ÇOCUKLARIMIZA ZEHİR VERİYORUZ

BESİN-DER’in çocuk beslenmesi üzerine çocukları düşünen ve onların sağlığı için bir şeyler yapmak isteyenlerin bir araya gelip kurduğu bir dernek olduğunu söyleyen BESİN-DER Başkanı Ercan Kaplan, “Sağlıklı nesiller yetiştirmek için elimizden geleni yapmak istiyoruz. Çocuklarımız için çalışma yaparken çocuklarımıza ödül olarak verdiğimiz kızartılmış tavuk, hamburgerin zehir olduğunu gördük. Çocuklarımıza zehir veriyormuşuz. Türkiye’de hiç rastlamadık. İlk kez böyle bir çalışma yapılıyor. 

 

KÖTÜ BESİNLERİ VERMEYİN

Koruyucu, şeker, trans yağ gibi çocuk sağlığını tehdit edecek hiçbir katkı maddesi yok. Evlerde bile böyle menüler yoktur. Umarım bu özel sektöre örnek olur. Umarım yemek satılan her yerde çocuklara sağlıklı şeyler satılır. Kötü besinler çocuklara yedirilmesin. Antikkapı bu anlamda çok hassas davrandı. Antikkapı’nın birçok projesi taklit ediliyor. Biz projenin arkasındayız ve sonuna kadar da denetleyeceğiz. Mutfaklar açık ve herkes imalat sırasında yapılanları görecek” dedi. 

 

ÖRNEK PROJE

KOÜ Tıp Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Filiz Çizmecioğlu ise BESİN-DER’in kurulmasının önemini anlattı. Artık beslenme ve yaşam biçiminin değiştiğini söyleyen Çizmeci, “Çok güzel menüler hazırlanmış ve çocukların dışarda sağlıklı beslenmesinin önünü açılması çok güzel. Kocaeli’nin yöresel tatlarını da almalarını isteriz. Bu güzel çalışma için çocuklar adına hepinize teşekkür ediyorum” dedi. 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Ekonomi haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.1442 TL 6.1197 TL
Euro
EURO
7.2295 TL 7.2007 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA