Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
TARİH 21.02.2019 SAAT 05:38:07
Advert
 
Advert Advert

İşitme engelli bebekler artık duyabilecek

SBÜ Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ulusal İşitme Tarama Referans Merkezi oldu
İşitme engelli bebekler  artık duyabilecek

Ulusal Yenidoğan İşitme Tarama Programı kapsamında tüm hazırlıklarını tamamlayan SBÜ Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Bakanlığı tarafından Ulusal İşitme Tarama Referans Merkezi unvanı kazandı. Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi konferans salonunda gerçekleştirilen Belge takdim  törenine, Kocaeli İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney, Başkanlar Uz. Dr. Mürsel Durmaz, Op. Dr. Onursal Varlıklı, Op. Dr. Coşkun Güler, Hastane Başhekimi Doç. Dr. Hüseyin Şaşkın, idareciler ve çalışanlar katılım sağladı. Programda konuşan Ergüney, “Hastanemiz, Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile afiliye olduktan sonra çok ciddi aşamalar kaydetti. Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinin referans merkezi olmasında emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

GENÇ VE HEYECANLI EKİP

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniği olarak uyumlu  ve ekip ruhu içerisinde çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Doç. Dr. Adin Selçuk “Hastanemizde 4 doçent, 4 uzman, 3 asistan hekim, 2 odyolog ve 7 odiyometrist ile yenidoğan işitme engelli çocukların teşhis, tedavi, tanımlanması ve programlarının tamamlanmasında titizlikle çalışmaktayız. Bu genç ve heyecanlı ekibin bir hayali vardı. Duyamayan bebekleri burada tedavi edelim ve kulaklarına ilk ses gittiğinde yüzlerindeki ilk gülücüğü biz görelim istiyorduk ve bu hayalimize yaklaşmış durumdayız” dedi.

KOKLEAR İMPLANT DA UYGULANACAK

Uygulama için gerekli olan iki işitme ünitesi, yenidoğan işitme tarama ünitesi, Klinik ABR,  ameliyathane koşullarında gerekli olan altyapı, donanım ve odyolog desteği ile teknik olarak hazır durumda  olduklarını belirten  Selçuk,  “Daha önce hastanemizde yenidoğan işitme engelli çocuklara tanı alabilmekte ve bir an önce işitmelerinin sağlanabilmesi için uygun merkezlere sevk edebilmekteydik.  Ancak çok büyük mutlulukla söyleyebilirim ki,  referans merkezi sertifikamızı almış bulunmaktayız.  Bunun için her türlü donanıma sahip hale geldik, başvurumuzu yaptık ve başvurumuz Sağlık Bakanlığımız tarafından kabul edildi. Böylece işitme engeli tanısı almış bebeklere gerekli olan tetkiklerin hepsini tamamlayarak cihazlamadan sonra biyonik kulak dediğimiz koklear implant ameliyatlarının da yapılmasıyla işitmelerini sağlamış olacağız” dedi.

EKİP UYUMU GEREKİYOR

Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Adin Selçuk ilimizde tüm yenidoğan bebeklerin doğdukları hastaneden henüz ayrılmadan işitme taramasından geçirilmekte olduğunu vurgulayarak   “Psikolog, klinik odyolog, odiyometrist, KBB Cerrahı, Radyolog işbirliğiyle ve ekip uyumuyla işitme engelli çocukların işitme rehabilitasyon işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Taraması sonucunda işitme engeli saptanan çocuk bir üst referans merkezinde işitmelerinin sürekli takipleriyle koklear  impleant ameliyatlarına  hazır  hale getiriliyor. Bunun için tabiki bir ekip uyumu gerekiyor” diye konuştu. SBÜ Derince Eğitim Ve Araştırma Hastanesi ile İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Çocuk Ergen Kadın ve Üreme Sağlığı Hizmetleri Birimi Ulusal İşitme Tarama Referans Merkezi ile koordineli çalışmalar yürütülen klinikte; Yenidoğan İşitme Referans Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Selahattin Genç, Doç. Dr. Halil Erdem Özel, Uz. Dr. Sinem Daşlı ve Uz. Dr. Sebla Çalışkan görev yapıyor.

İŞİTME TARAMA PROGRAMI NEDİR?

Ülkemizde doğan her bin bebekten 3’ü ileri derecede işitme kaybı ile doğmaktadır. Bu bebeklerin tespit edilememeleri halinde ileride işitme kaybı olan ve buna bağlı psiko-sosyal sorunlarla karşılaşılabileceği düşünülmektedir. Sağlık Bakanlığı’nın başlattığı ulusal yenidoğan işitme tarama programı çerçevesinde tüm yenidoğan bebeklerin doğumdan sonraki 1. aylarında işitme taramalarının tamamlanması, işitmesinde problem tespit edilen bebeklerin 3 aylık olana kadar referans merkezlerinde tanılarının saptanması ve gerektiği takdirde 6 aylık olmadan önce işitmelerinin sağlanması hedeflenmektedir.

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3139 TL 5.2927 TL
Euro
EURO
6.0270 TL 6.0030 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA