Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
TARİH 21.02.2019 SAAT 05:51:13
Advert
 
Advert Advert

Camiler KDV yükünden kurtuldu

Kocaeli Cami ve Kuran Kursları Federasyonu’nun girişimleri ile son torba yasada cami inşaat ve onarımlarından alınan yüzde 18 KDV alınmayacak. Federasyon başvuruyu Kocaeli’deki 750 cami derneği ve 1000’den cami adına yaptı
Camiler KDV yükünden kurtuldu

Süriye ÇATAK TEK  - KOCAELİ Camiler ve Kuran Kursları Federasyonu, camilerin inşaat ve onarımından alınan yüzde 18 KDV’nin alınmaması için yaptığı girişimler sonuçlandı. Maliye Bakanlığı Gelirler Daire Başkanlığına verilen dilekçenin ardından son Torba Yasada KDV Kanuna Diyanet İşleri Başkanlığı da eklendi. Kanuna bu ibarenin eklenmesi ile birlikte bundan sonra yapılacak olan cami tadilatı ve cami inşaatlarında alınacak olan tüm malzemeler yüzde 18 KDV alınmayacak. 

 

KOCAELİLERİN BAŞARISI

2 yıl önce kurulan Kocaeli Camiler ve Kuran Kursları Federasyonu, Türkiye’deki tüm cami dernekleri ve camileri ilgilendiren bir yasanın çıkmasını sağladı. Cami onarım ve yapımına kolaylık getiren yeni yasanın çıkması hakkında girişimlerde bulunan ve takipçisi olan Kocaeli Camiler ve Kuran Kursları Federasyonu Başkanı Yüksel Özdemir çalışma ile ilgili bilgi verdi. Cami Dernekleri ile Federasyon olarak yaptıkları toplantılarda en büyük sorunun KDV sorunu olarak ortaya çıktığını söyleyen Özdemir, bunun için Maliye Bakanlığı düzeyinde girişimlerde bulunduklarını kaydetti.

 

6 TEMMUZ’DA TEBLİĞ GEDİLDİ

Maliye Bakanlığı Gelirler Daire Başkanlığına dilekçe ile yüzde 18 KDV ödemenin ortaya çıkardığı sonuçları anlattıklarını belirten Özdemir, “Biz dilekçemizi verdikten sonra 3065 Sayısı KDV Kanununa KDV ödemeyecek kurumlar arasına Diyanet İşleri Başkanlığı ibaresi de eklendi ve bu Torba Yasa ile meclisten geçti. 6 Temmuz’da karar bize tebliğ edildi. Karara göre bundan sonra Camilerde yapılacak olan onarım ve tadilatlarda yüzde 18 KDV alınmayacak. 

 

VERGİ DAİRESİNDEN BELGE ALINACAK

Tüm camilerimiz halktan dilenerek alınan paralarla onarılıyor. Bu paralardan işçilik ve malzeme alımında yüzde 18 KDV alınınca Cami Dernekleri gerçekten çok büyük sıkıntı yaşıyor. Artık camilere gelip namaz kılan insanlardan para toplamak bizi yoruyor. Ama en azından KDV alınmazsa daha az para toplamış olacağız ve insanları daha az zorlamış olacağız. Şimdi camide onarım yapacak derneklerimiz Vergi Dairesi Mükellef Hizmetleri Grubu Müdürlüğüne yapacakları başvuruda alacakları belge ile malzemelerini yüzde 18 KDV ödemeden alacak.

 

İŞÇİLİK ÜCRETİNİ DE KAPSIYOR

Aynı zamanda arkadaşlarımız işçilik parası öderken de KDV’den muaf olacaklar. Aynı zamanda bu karar ile Camilerde 0-6 yaş arası belediyelerin desteği ile açılan sınıflara alınan malzemelerde bu KDV muafiyetinden yararlanabilir. Bizim bu çalışmamıza destek veren ve sürecin takipçisi olan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi milletvekilimiz Sami Çakır ve tüm komisyon üyelerine teşekkür ediyoruz” dedi. 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Ekonomi haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3139 TL 5.2927 TL
Euro
EURO
6.0270 TL 6.0030 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA