Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
TARİH 21.02.2019 SAAT 05:50:44
Advert
 
Advert Advert

‘İmar Barışı’ anlatıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Gebze ve Darıca ilçelerinde gerçekleştirilen toplantılarda ‘İmar Barışı’ düzenlemesi hakkında bilgilendirme yapıldı Irmak
‘İmar Barışı’ anlatıldı

GÖKÇELİ KALKAN-Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ‘İmar Barışı’ ile ilgili bilgilendirme toplantılarına devam ediyor. İlçe belediyeleri ile koordineli bir şekilde gerçekleşen bilgilendirme toplantıları bu kez Gebze ve Darıca bölgesinde gerçekleştirildi. Konu hakkında vatandaşların bilgilendirilmesi, karşılaşılan sorunların çözülmesi adına düzenlenen toplantıya Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç, İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Osman Günler anlatıcı olarak katıldı. Toplantıda, ‘İmar Barışı nedir?’, ‘Kimlerin imar barışına ihtiyacı var?’, ‘İmar barışına nasıl başvurulur?’ konularında bilgilendirme yapıldı. Program sonunda, toplantıya katılan vatandaşlara ‘İmar Barışı’ ile ilgili bilgilendirme broşürü dağıtıldı.

YAPI KAYIT BELGESİ

Son 50 yıldır Kocaeli’de ve Türkiye genelinde kangren haline gelen mevzuata aykırı yapılaşma problemi, İmar Barışı ile sona eriyor. Ruhsatsız yapılan, ruhsatına uygun olmayan yapılar, mülkiyetsiz yapılar, yapı kullanma izni olmayan yapılar, elektrik su ve doğalgaz bağlatamayan yapılan, hakkında para cezası ve yıkım kararı alınmış yapılar İmar Barışı’ndan faydalanabiliyor. İmar Barışı’nı kapsayan 7143 sayılı kanunun 18 Mayıs 2018 tarihi ile yürürlüğe girmesiyle birlikte, mevzuata aykırı yapılara ‘Yapı Kayıt Belgesi’ verilecek. Reform düzeyindeki bu düzenlemeyle vatandaşlar iskânsız yapısına elektrik, su ve doğalgaz bağlatabilecek. Yıkım kararı bulunan ve tahsil edilmemiş para cezalarından vazgeçilecek.

SORULARI CEVAPLADI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Gebze ve Darıca ilçelerinde düzenlenen İmar Barışı bilgilendirme toplantılarında vatandaşlar bilgilendirildi. Konu hakkında açıklama yapan Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç, “İmar Barışı, ruhsatı olmayan, ruhsatına uygun yapılmayan, yapı kullanma izni olmayan, kat mülkiyetine geçememiş yapıları ilgilendiriyor. Bu işlemler yapamayan vatandaşlar evlerine elektrik, su, doğalgaz bağlatamıyor. İmar barışı ile birlikte vatandaşlar işlemlerini yaptırarak evlerinde hak sahibi olma imkanı veriliyor” dedi. Mengüç, yaptığı bilgilendirme konuşmasından sonra vatandaşların sorularını cevapladı.

SON TARİH 31 EKİM 2018

Ruhsatsız ya da ruhsata aykırı olarak yapılan binaların kayıt altına alınması amacıyla 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılan konut ve işyerleri için başvuru yapılabiliyor. Belirtilen tarihten önce yapılan binalar için vatandaşlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yetkilendirilen kurum ve kuruluşlara 31 Ekim 2018 tarihine kadar başvurabiliyor. Yapılan işlemlerin ardından Yapı Kayıt Belgesini alan vatandaşlar elektrik, su ve doğalgazını bağlatabilecek. Toplu yapılarda daire sahibi olan vatandaşlar ise kat mülkiyetine geçerek, tapusuna kavuşacak.

BİLGİ VE DESTEK SAĞLANIYOR

E-devlet üzerinden alınmaya başlanan başvurulara vatandaşın ilgisi yoğun oldu. Başvuru süresince vatandaşın tereddüde düştüğü hususlarla ilgili sorunların çözümüne ilişkin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar İşleri Şube Müdürlüğünce gerek arazide, gerekse ofis ortamında vatandaşa bilgi ve destek verilmeye devam ediyor.

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Kent haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3139 TL 5.2927 TL
Euro
EURO
6.0270 TL 6.0030 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA