Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert
TARİH 26.03.2019 SAAT 22:15:46
Advert
 
Advert Advert Advert

KOTO üyeleri ihracata hazırlanıyor

Ekonomi Bakanlığı (Ticaret Bakanlığı), Eximbank ve Türkiye İş Bankası uzmanlarının katılımlarıyla ‘Dış Ticaretin Finansmanı ve Destekler Bilgilendirme Toplantısı’ gerçekleştirildi
KOTO üyeleri ihracata hazırlanıyor

Soner GÜLEZER - Kocaeli Ticaret Odası (KOTO), yeni projesiyle üyelerini dünya pazarlarına açmaya ve Kocaeli’nin marka firma sayısını artırmaya hazırlanıyor. Özellikle ihracat potansiyeli olmasına rağmen henüz ihracat gerçekleştirememiş üyelerin hedeflendiği proje kapsamında KOTO, üyelerine tüm süreçlerde kılavuzluk edecek. 3 aşamalı projenin ilk etabında üyeler ihracata hazırlanarak; finansmana erişim, devlet hibe ve desteklerinden azami şekilde faydalanabilme imkânları hakkında bilgilendirilecek. Projenin ikinci ve üçüncü etabında ise üyelerin hedef pazarları belirlenerek, Pazar stratejileri geliştirilecek ve e-ticaret yapabilme süreçleri ele alınacak. Proje kapsamında Ekonomi Bakanlığı (Ticaret Bakanlığı), Eximbank ve Türkiye İş Bankası uzmanlarının katılımlarıyla ‘Dış Ticaretin Finansmanı ve Destekler Bilgilendirme Toplantısı’ KOTO Burhan Kasım Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Uzman Yardımcısı Merve Kahya, Eximbank Müdür Yardımcısı Tahsin Yüksel, Uzman Uğur Baltacı ve Türkiye İş Bankası Dış Ticaret Satış Yöneticisi Demet Öztürk ve iş dünyasında temsilciler katılım gösterdi.
 


DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ BİLGİLENDİRMESİ
 

Programın açılış konuşmasını yapan KOTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Gezer, “Dünya pazarına daha iyi açılabilmemiz için hem ilimiz hem ülkemizde daha iyi çalışmalar yapmamız gerekiyor. Firmalarımızı bu konuda bilgilendirmek, yönlendirmek ve düşük faizli krediler hakkında bilgilendirme yapmak amacıyla bu toplantıları düzenliyoruz.

 

ÜLKEDE İHRACATTA ÜÇÜNCÜ SIRADAYIZ
 

Bugün İstanbul bölgesi de dahil bir çok iş adamımız bu toplantıya katılmıştır. Bizim il olarak bir hedefimiz var. Ülkede ihracatta üçüncü sıradayız ancak bu ihracatın büyük bir kısmını otomotiv sektörü oluşturuyor. Bu açıdan KOBİ’lerimizi piyasaya daha yoğun entegre ederek bu ihracatı artırmak istiyoruz” diye konuştu. 

 

KRONİK SORUNLAR ÇÖZÜLMELİ
 

Ardından konuşan KOÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Yusuf Bayrakturan, “Türkiye’nin mevcut koşullarına baktığımızda yeni bir sistemle, sorunların hızlı çözümü ve kronik sorunlarımız olan cari açık ve ihracatı artırma potansiyellerini sağlıklı bir şekilde çözüme kavuşturulmasını umut ediyorum. Tabi ki sizler asıl sahada olan arkadaşlarımız, bilgi sahibi olduğunda performans gelişecek ve başarı arttırılacaktır” dedi. 

 

PROJE HAKKINDA BAKANLIK DESTEKLERİ
 

Bayraktutan’ın ardından söz alan Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Uzman Yardımcısı Merve Kahya, proje hakkında bilgilendirmeler yaparak, proje kapsamında faydalanılacak kampanyalar ve bakanlık tarafından desteklenen çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Kahya konuşmasında, “Proje kapsamında UR GE desteği sağlıyoruz. İş birliği kuruluşlarına yönelik istihdam desteği sağlayarak onların giderlerini ödüyoruz” sözlerini kullandı.

 

YURTDIŞI PAZAR ARAŞTIRMA DESTEĞİ
 

“Proje süresi 3 yıldır ve ardından siz projeye devam etmek isterseniz danışmanlık hizmeti veriyoruz” diyen Kahya,“Bu desteklerden en çok kullanılanlarından birisi de yurtdışı pazar araştırma desteğidir. Bu kapsamda bir yere başvuru yapma gereği yok. Ülkeye geri döndüğünüzde gerekli belgelerinizin tanımlamasını yaptığınızda ekonomik desteğinizi alabiliyorsunuz” ifadelerini kullandı.

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Ekonomi haberleri
Advert
Anket
İzmit Belediye Başkanlığı seçimlerinde hangi adaya oy vereceksiniz?
Azize Sibel Gönül
Fatma Kaplan Hürriyet
Ahmet Özen
Hülya Yıldırım
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.5126 TL 5.4906 TL
Euro
EURO
6.2367 TL 6.2118 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA