Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
TARİH 21.02.2019 SAAT 05:53:20
Advert
 
Advert Advert

Okumayan çocuk kalmasın

Vali Hüseyin Aksoy, 10’uncu Muhtarlar Buluşması’nda Gölcüklü muhtarlarla bir araya geldi. Aksoy, okuma çağına gelip de okula gitmeyen çocukların milli eğitime bildirilmesini istedi
Okumayan çocuk kalmasın

Soner GÜLEZER - Vali Hüseyin Aksoy, 10’uncu Muhtarlar Buluşması’nda Gölcük muhtarlarıyla bir araya geldi. Kervansaray Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen buluşmaya Vali Hüseyin Aksoy’un yanı sıra Vali Yardımcısı Ahmet Büyükçelik, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Aslan, İl Müftüsü Yusuf Doğan, İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney ve çok sayıda Gölcüklü muhtar katılım gösterdi.

 

OKUMAYAN ÇOCUK KALMASIN

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Vali Hüseyin Aksoy, “Her ay bir ilçemizde muhtarla bir araya geliyoruz. Özellikle muhtar arkadaşlarımızla karşılıklı işbirliği içerisinde onların sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Muhtarlarımız halkın doğrudan seçtiği, halka en yakın mesai arkadaşlarımız. Belirli konuları sizlerle paylaşacağım. Daha sonrada sözü muhtar arkadaşlarımıza vereceğiz. En önemli konularımın başında eğitim geliyor. Özellikle muhtar arkadaşlarımızdan benim ricam okul çağında olup okumayan hiçbir çocuğumuzun kalmaması. Biz çocuklarımızın eğitimini en üst seviyede sağlayacakları ortamı sunmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

 

YENİ KURSLAR AÇALIM

“Okumaz yazmazlarımız hala TÜİK’in verilerinde gözüküyor” diyen Aksoy, “Bunları bitirmek için okuma yazma seferberliği başladı. Muhtarlardan talebimiz etrafınızda bildikleriniz varsa onları Kaymakamlığa bildirmeniz. Biz okumaz yazmazlarımızın kalmasını istemiyoruz. Hayat Boyu Öğrenme ile farklı alanlarda yeni kurslar açılması konusunda yeni kurslar açma konusunda arkadaşlarımız gayret gösteriyor. İhtiyaç varsa ilçe milli eğitim müdürlüklerine bildirin yeni kurslar açalım” şeklinde konuştu.

 

VATANDAŞLARI BİLGİLENDİRİN

20109 yılında tekli eğitime geçme konusunda çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Vali Aksoy, “2019 yılında tekli eğitime geçme konusunda çalışmamız var. İhtiyaç duyulan çalışmalarımızı İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde sürdürüyoruz. Yeni kimlik kartları nüfus müdürlüklerimiz tarafından veriliyor. Yüz kişiden 33 kişi yeni kimlik kartı almış durumda Kocaeli’de. Muhtar arkadaşlarımızın yeni kimlik kartları için vatandaşlarımızı bilgilendirmesini istiyoruz” dedi.

 

DUYARLI OLMANIZI İSTİYORUZ

Yasa dışı göç konusuna değinen Vali Aksoy, “Zaman zaman Karadeniz kıyılarını, bölgemizi yasa dışı göç için kullandılar. Bu konuda muhtar arkadaşlarımızın duyarlı olmasını istiyoruz. Bölgenizde şüpheli şahıslar gördüğünüzde ilgili birimleri bilgilendirebilirsiniz. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüzün engelli vatandaşlar için çalışmaları var. Sizlerden istediğimiz devletin haklarından yararlanmayan engelli vatandaşları bizlere bildirmeniz. Fakir olduğu hale yardımlarımızı alamayan vatandaşlarımız varsa onları Kaymakam arkadaşımıza iletmenizi istiyoruz” diye belirtti.

 

AİLELERİ TEŞVİK ETMELİYİZ
131 BİN KADINI BİLGİLENDİRDİK


Kocaeli’de yürütülen kadın sağlığı projesi hakkında bilgi veren Aksoy, “Kocaeli genelinde yürütmekte olduğumuz bir kadın sağlığı projemiz var. 18-69 yaş arası 671 bin kadına ulaşmak hedefimizdi. Şu ana kadar 131 bin kadınımıza ulaştık. Bizim sizden talebimiz, size bir talep geldiğinde duyarlı olmanız ve kadınları bu toplantıya katılmaya teşvik etmeniz. Sağlık görevlilerimiz tarafından evde sağlık hizmeti verilmekte. Devlet hastaneye gidemeyecek hastalarımızın evine sağlık çalışanlarını gönderiyor. Böyle vatandaşlarımız varsa bizleri bilgilendirmeniz gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

AÇIK KAPI’YA İLETEBİLİRSİNİZ

Açık Kapı projesini anlatan Aksoy, “Muhtar Bilgi Sistemi var biliyorsunuz. Buradan bizleri bilgilendirebiliyorsunuz. Bunun dışında vatandaşlarımızın sorunları olduğunda iletebilecekleri Açık Kapı adlı bir projemiz var. Sorunları Açık Kapı’ya da iletebilirsiniz. Sorunların çözümü konusunda gayret gösterilecektir. Bir çalışmamız da sokakta çalışan ve dilenen çocuklar için. Biz sokakta çalışan ve dilenen çocuk görmek istemiyoruz. Çocuklar görevliler tarafından alınıyor ve ailelere teslim ediliyor. Şu ana kadar 650 çocuğa işlem yaptık Kocaeli genelinde. Çocuklarımıza ihtiyaçları dahilinde yardımlar yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE EDİYORUZ

Son olarak Aksoy, “Uyuşturucuyla mücadelemizi büyük bir mücadeleyle sürdürüyoruz. Muhtarlarımızın da bu konuda hassasiyet göstermesini istiyoruz. Çocuklarımız için bir karar aldık. Okul çevresinde öğrenci ve veli dışında kimse beklemeyecek. Bekleyenlerin hakkında işlem yapıyoruz. Özellikle internet kafelerin ders saatinde öğrenci kabul etmemesi kon usunda emir koyduk. Öğrenci olan kafelere işlem yapacağız. Özellikle okul çevresindeki kamera sistemlerimizi de geliştiriyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı. 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3139 TL 5.2927 TL
Euro
EURO
6.0270 TL 6.0030 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA