YAZAR HABERKonsey seçimi ve milli irade
Konsey seçimi ve milli irade
14.12.2016 12:21:13 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

BİLMEYENLER için kısaca hatırlatayım. 20 gün önce yani 24 Kasım Perşembe günü Kocaeli Üniversitesi'nde Öğrenci Konseyi seçimleri yapıldı.

Üç adayın yarıştığı bu seçimlerde 38 öğrenci, delege olarak oy kullandı. Delegelerden ve rektör yardımcısından başka kimsenin alınmadığı seçim salonunda seçimler demokratik usullere uygun ve şeffaf bir şekilde yapıldı .

Yapılan bu seçimlerde 19 oy alan Mühendislik Fakültesi Kulübü Başkanı Fahrettin Porsuk isimli pırıl pırıl bir delikanlı kazanmıştı. Nitelikli vasıflı çalışkan arkadaşları tarafından sevilen, Atatürkçü, Türk milliyetçisi bir öğrenci kazanmıştı.

Belli zamanlarda, bazı öğrencilerin çeşitli üniversitelerde başvurduğu gibi, rektörlükten, dekanlıklardan, öğretim görevlileri üzerinde etki sahibi herhangi bir sendikadan veya eli kolu uzun siyasilerden destek istemek bir yana dursun, çoğu delegeyle yüzyüze bile görüşmediğini öğrendiğim Konsey Başkanı Fahrettin Porsuk, belli bir zümrenin değil herkesin başkanı olacağım, ayrıştırmaya son verip birleştiren biri olacağım taahhütünü slogan olarak belirleyip bileğinin hakkıyla kazanmıştı.

Seçimlerden önce aday olan ve seçime katılan herkese karanfil hediye ederek nezaketini terbiyesini gösteren Fahrettin Porsuk, 'kazanamazsam kazanan arkadaşımı tebrik edip üniversiteme ve fakülteme hizmet edeceğim' diyerek oy veren vermeyen çoğu delegenin takdirini ve saygısını kazanmıştı.

Daha da övsem az gelir. Çünkü bu naif delikanlıyı hanginiz yakından tanıyıp dinleseniz aynı duygulara sahip olursunuz.

- Konsey seçimleri yapıldı fakat sonuç ne oldu biliyor musunuz !!!

Halen daha Fahrettin Porsuk’un Kocaeli Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı olduğu resmen duyurulmadı, maalesef başkanlığı halen daha resmen onaylanmadı. Son durum ne peki?

Türkiye'de birçok üniversitede olduğu gibi AK Partili öğrencilerin kazanamadığı her konsey başkanlığı seçimlerinde son durum aşağı yukarı böyle !!!

Ya seçimler tekrarlanıyor ya da sürüncemede….

Bu durumda hata rektörlükte mi? Değil tabî ki. Siyasetin üniversiteler üzerinde ne kadar etkili ve söz sahibi olduğunu eminim biliyorsunuzdur….

Bu yazıyı yazamaya cesaret edebilen ben dahi rektörümüzün yerinde olsaydım iktidar mensuplarının olası güçlü siyasi baskısına kesinlikle dayanamazdım.

Buradan Kocaeli Üniversitesi Rektörümüze değil, iktidar partisinin Kocaeli il başkanına seslenmek istiyorum. Kabul edelim veya etmeyelim, kaybeden ve seçimlere itiraz eden öğrencilerin AK Partili öğrenciler olduğunu, okulda AK Partililer olarak anıldıklarını, kendilerininde bu durumu saklamadığını, bu konu ile ilgili herkes biliyor.

Şimdi şöyle düşünün! İtiraz edilen her üniversitede her şeye rağmen yine bileğinin hakkıyla aynı öğrenciler tekrar kazanıyor. Olur da Kocaeli Üniversitemizde de böyle hoş olmayan bir durum gerçekleşirse, yani seçim tekrarı olursa, seçimi yine “belki de bu sefer daha fazla oy alarak” Fahrettin Porsuk kazanırsa sizce böyle bir durum hoş olur mu? Madem seçimlerden önce tüzüğe uymayan bir şeyler vardı, neden seçim yapıldı ? Ve neden seçim sonuçlanınca kaybeden öğrenciler seçim anında mutabık oldukları bazı konularda itirazlarda bulundu? Eğer bu konuya sizde müdahil iseniz veya müdahil olanları duyuyor, tanıyorsanız bence son verdirilmesini sağlayın. Delegelerin kararına hepimizin saygı duyması lazım.

15 Temmuz hain kalkışmasından sonra ihtiyaç duyduğumuz Milli birliğimiz ve milli irademiz güven kaybına uğramasın. Önümüzde ülkemizin geleceğini ilgilendiren daha hayati önemde birçok seçim ve referandum varken, terör belası varken, komşu ülkeler yangın yeriyken, birlik ve beraberliğe formaliteden değil gerçekten ama grçekten çok ihtiyacımız var.

Geçmiş yıllarda bölücülerin en çok örgütlenebildiği üniversitelerden biri olan Kocaeli Üniversitemizin konsey başkanının milli ve manevi değerler taşıyan “lümpen olmayan, oportünist olmayan, güç ve statü peşinde olmayan, ayrıştırıcı fikirlere sahip olmayan, bir zümre yerine herkesi kucaklayabilen vatan sevgisi ve ideolojisi olan devletine ve milletine sadakatle bağlı, dolu dolu bir öğrenci” olmasından sizin de ve tüm AK Partililerin de mutlu olacağını düşünüyorum.

Gazetelerde okuyoruz. Ne güzel tüm parti başkanlarıyla yürüyüş yolunda kol kola dolaşıyorsunuz, toplantılar yapıp çaylar içiyorsunuz. Sizce bu durum, bu çabalara gölge düşürmez mi ?

- Müsaade edin de her şey sizin uygun gördüğünüz şekilde olmayıversin.

- Şayet konsey seçimleri iptal edilirse, birlik ve beraberliğimiz zarar görmez mi?

- Öğrencilerimizin arası bozulmaz mı?

Kocaeli'de olan böyle önemli bir sorundan haberiniz olmayacağına ihtimal vermiyorum. Eğer yoksa da lütfen bir zahmet araştırın ve bu yazdıklarımı yabana atmayın. Sorunun düzeltilmesi yönünde çaba harcayın. Milli birlik için evvela adaletin ve hoşgörünün tesisi gereklidir.

Aynen geçen seçimde kazanan konsey başkanına gösterilen gibi tahammül gerekir.

Çünkü Allah, adaleti herkese emrediyor….

Selam ve dua ile ….

 

 

            

 

 

Bu Haber 1171 Görüntülenmiştir
Ekleyen Yazarın Mail Adresi : kocaeli@kopiservis.com.tr
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Vallahi talibim
Gavur İzmir…
Dinimizde bunlar yok
Suskunluğun Yükü…
En uzak mesafe…