Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 24.04.2019 SAAT 13:35:02
Advert
 
Advert

Simit zammı vatandaşı üzdü

Kentimizde yapılan yeni düzenleme ile birlikte simide yapılan 25 kuruşluk zam vatandaşları üzdü. Gelen zamma tepki gösteren vatandaşlar, “Artık bedava kek yer, çay içeriz” diyerek sitem etti
Simit zammı vatandaşı üzdü

Arif BULUT  - Simidin 110 gramı kentimizde 1,25 liraya satılırken yeni düzenlemenin ardından 10 gram artışla 120 gram simidin fiyatı 1,50 lira oldu. En son 2,5 yıl önce zam yapılan simide, maliyetlerdeki artış gerekçe gösterilerek 25 kuruşluk bir zam yapılması vatandaşları üzdü. Simide gelen zamma tepki gösteren vatandaşlar, simitle birlikte tüm zamların dikkate alınması gerektiğini belirterek, “Artık bedava kek yer, çay içeriz” diyerek konuyla ilgili yetkilileri sorumlu tutular. Simit satıcıları ise zammın gerekli olduğunu, ancak vatandaşa durumu anlatamadıklarını ifade ettiler. 


ZAMLAR ARTIK ÇEKİLMEZ OLDU 

“Ülkede zam gelemeyen şey kalmadı diyerek” simide gelen 25 kuruşluk zammı eleştiren Hasan Kotan, “Son altı ayda gelen zamlar artık gerçekten çekilmez oldu. Yenilebilir temel gıdaların hepsine art arda gelen zamların yanında sadece simidi konuşmak konuyu hafifletiyor. Gıdaya gelen zamların yanı sıra tüm ürünlere gelen zamlar değim yerindeyse kılcal damarlarımıza kadar girdi. Eski zamları bıraktık yeni zamlardan korkar hale geldik. Bir tarım ülkesinde gıda ürünleri bu kadar pahalı olamaz, olmaması gerekir” dedi. ARTIK BEDAVA KEK YER ÇAY İÇERİZ 

Günlük olarak simit aldığını ve simide gelen zammın en çok asgari ücretle geçinmeye çalışan vatandaşları etkileyeceğini ifade eden Zübeyde Tosun, “Simide gelen zamla birlikte artık bedava kek yer, çay içeriz. Simide gelen zam sadece bizi değil, simit satan esnafı da etkileyecek. Eskisi kadar simit satacaklarını zannetmiyorum. Artık her şeye zam geliyor, vergi koyuluyor. İçtiğimiz suya bile vergi geldi. Korkumuz soluduğumuz havadan bile vergi almaları” şeklinde konuştu.


VATANDAŞIN BİR SİMİDİ VARDI 

Simit zammını eleştiren Hasan Tezcan ise “Emekliye 1 veriyorlar, 5 alıyorlar. Üretim yapmadığımız, dışarıdan satın aldığımız sürece bu zamların arkası kesilmeyecektir. Biz toplum olarak, ülke olarak artık üretmeliyiz. Eskiden kendi kendine yetebilen bir ülkeydik, şimdi her şeyi dışarıdan alıyoruz. Simide az bile zam geldi. Her şeyin fiyatı artıyor, simide de normal olarak zam geldi. Vatandaşın bir simidi vardı, onu da elinden aldılar” ifadelerini kullandı. 


ZAM GELMESİ GEREKİYORDU

Simit zammını değerlendiren ve zammın ardından işlerin düştüğünü ifade eden simit satıcısı Vahit Gece, “Simit yapımında kullanılan her şeye zam geldi, normal olarak simite de zam gelmesi gerekiyordu. Vatandaş ekmek 1,25 iken simit nasıl 1,50 lira oluyor diye tepki gösteriyor.  Ancak bizim de yapabileceğimiz bir şey yok. Gün içinde birçok insan parası olmadığını söylüyor, onlara cebimizde ucuz simit bile veriyoruz.  Şimdi işimiz daha zor. Zamla birlikte işlerimiz de düştü” şeklinde konuştu.

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Üye resim
izmitli41 2018-07-15 11:54:16
Simite yapılan zammı neden fazla buluyorsunuz kardeşim oy verişrken güle oynaya veren sizler değilmisiniz katlanacaksınız hiç kimsenin sızlanıp şikayet etmeye hakkı yok
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Röportajlar haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8446 TL 5.8212 TL
Euro
EURO
6.5735 TL 6.5473 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA