YAZAR HABERAkdemir’e partili desteği ve Sarıbay’ın açıklaması
Akdemir’e partili desteği ve Sarıbay’ın açıklaması
15.12.2016 13:18:38 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

  CHP Kocaeli’ye bu haftaya damgasını vuran konu partinin son yerel seçimlerinde Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı ve halen İl Eğitim Sekreterliğini yürüten Çanakkale 18 Mart Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir’in FETÖ kapsamında gözaltına alınması oldu.

  Akdemir’in gözaltına alınması partide soğuk duş etkisi yarattı.

  Ali Akdemir benim de tanıdığım, saygı duyduğum bir akademisyen, siyasetçi.

  Böyle bir şeyden gözaltına alınmasına açıkçası üzüldüm.

  Şimdi herkes gibi ben de adaletin hakkında vereceği kararı bekliyorum.

  Akdemir’in gözaltına alınmasını haber yapıp gazetemizde ve internet sitemizde yer verirken İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ı arayan arkadaşlarımız durumu sordu.

  Sarıbay da konuyla ilgili bir bilgisi olmadığını söyledi.

  Ertesi gün haftalık il yönetim kurulu toplantısı öncesi basın mensuplarının konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Sarıbay, “FETÖ ile bir bağlantısı yoksa sonuna kadar avukatlığını yaparız, savunuruz” diye belirtti.

  FETÖ ile bir bağlantısı varsa savunmayın zaten.

  Ama bir siyasi parti olarak yönetiminizdeki bir ismi, sevip saydığınız bir ismi en başından sahiplenmeniz gerekmiyor mu?...

  Haberi sitemizde ve sosyal medyada görenler Sarıbay’ın bu sözlerine tepki gösterdi.

  Oysa ki Sarıbay’ın böyle bir soruya hazırlıklı olması, partinin nabzını da göz önüne alarak cevap vermesi veya açıklama yapması bekleniyordu.

  Sosyal medyada partinin ileri gelen isimleri ve eski yönetim kadrolarında görev yapanlar Ali Akdemir’i destekleyen yorumlarda bulundu.

  Özellikle de CHP Kocaeli eski Milletvekili Bekir Yurdagül, İl Başkanı Sarıbay’ın “Bizim arkadaşımız böyle bir şey yapmaz. CHP il yönetiminde birlikte görev yaptığımız Ali Akdemir’in FETÖ ile yakından uzaktan alakası yoktur, sonuna kadar parti olarak arkasındayız. Bir haksızlığa uğramıştır, serbest bırakılana kadar kendisini savunmaya devam edeceğiz” şeklinde açıklamada bulunması gerektiğini yaptığı yorumu ile vurguladı.

  Çünkü kesin hüküm verilene kadar hiç kimse suçlu değildir.

  Bu tip cemaatleşmelerin karşısında duran bir çizgide siyaset yapan muhalif birinin FETÖ’den gözaltına alınması haliyle her kesimin ilgisini çekiyor, siyasi çevreler sonucu merak ediyor ve gözler İl Başkanı Sarıbay’ın üzerinde oluyor, ağzından dökülen cümleler irdeleniyor.

  İl Başkanı Cengiz Sarıbay’da sanırım gelen bu tepkiler üzerine ertesi gün tüm basın kuruluşları için bir gün önce verdiği beyanattan farklı bir açıklama yolluyor.

  Akdemir ile gidip görüşme yapacaklarını kaydeden Sarıbay, “Gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki Prof. Dr. Ali Akdemir, FETÖ ile ilişkilendirilmesi mümkün olmayan bir isimdir” dedi.

  Ve şöyle devam etti: “Türkiye’nin en genç dekanı olduktan sonra en genç rektörü ünvanını da alan; görevi devraldıktan sonra Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde çok başarılı çalışmalara imza atan Akdemir, öğretim üyesi ve öğretim görevlilerinin büyük teveccühüne rağmen tekrar rektör olarak atanmamıştı. Yerine atanan isim bugün hala FETÖ tutuklusudur. Yaşam biçimi, siyasete ve sosyal hayata bakışıyla; ilişkilendirilmek istendiği FETÖ ile ilişkisi olmadığı aşikar olan arkadaşımızın böyle bir suçlamayla gözaltına alınması terörle mücadeledeki birlik ve beraberlik ruhunu zedelediği gibi sadece ve sadece FETÖ’nün ekmeğine yağ sürecektir.”

  Yani Sarıbay 13 Aralık Salı günü “FETÖ ile bir bağlantısı yoksa sonuna kadar avukatlığını yaparız, savunuruz” derken 14 Aralık Çarşamba günü ise “Gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki Prof. Dr. Ali Akdemir, FETÖ ile ilişkilendirilmesi mümkün olmayan bir isimdir” açıklamasında bulunuyor.

  İkinci açıklamasında daha net ve gönlü rahat…

  Zaten partililerin de beklediği açıklama ikincisiydi.

  Parti kamuoyu ikinci açıklamayla rahatladı.

  Partililer, aksi ispat edilene kadar Akdemir’in suçsuzluğuna inanıyor.

  Partinin en üst yetkilisinin ağzından Akdemir hakkında olumsuz en ufak bir şey duymak istemiyor.

  Şimdi gözler Prof. Dr. Ali Akdemir hakkında adaletin vereceği kararda...

 

 

Bu Haber 883 Görüntülenmiştir
Ekleyen Yazarın Mail Adresi : haberci.ugur@gmail.com
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Karne ve zeka
Döneriniz bol olsun…
Nevzat Doğan üstüne düşeni yapmaya hazır
Kral Çıplak
AMATEM için bütçe hazır