YAZAR HABERİğde ye fit kal
İğde ye fit kal
16.12.2016 11:13:22 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

Sevgili okurlarım, öncelikle hayırlı cumalar ve sonrasında hayırlı ve bol istirahatli haftasonları diliyorum. Malum geçen haftadan bu yana ülkemiz ve Ortadoğu’daki zor süreçlerden dolayı mutsuz günler geçiriyoruz.

 Ümit ediyoruz ki bu kötü ve zor günler geride kalacak güneşli ve aydınlık günler tekrar gelecek.

 Dünya ve ülkemiz için barış ve sevgi dolu günler diliyorum.

Geçtiğimiz hafta konusuna devam edersek hepimizin yemekten korktuğu ama dengeli yendiğinde gayet masum olan hatta tam tersine kilo verimini kolaylaştıran besinler oluyor bu yemişler.

 

 

 

--------------------------------

 

Ayçekirdek; Bu minnacık şeyler kalp ve damar sağlığını geliştiren E vitamini ve folat içeriyor. E vitamini çok öenmli bir antioksidan ve vücudumuzda ki serbest radikalleri temizliyor.

 Yüksek düzeydeki iyi yağ asitlerdi içeriyor ve bu yağlar kolestrolü düzenliyor. Sinir ve bağışıklık sistemlerini düzenleyen bol miktarda magnezyum içeriyor.

 Beyin ve kalp damar sağlığı için koruma sağlıyor. Ayrıca magnezyum depresyon ve duygu durum bozukluklarına iyi geliyor. Troid bezlerinin çalışmasını sağlayan çok güçlü antioksidan olan selenyum barındırıyor.

 1 avuç veya 1 küçük çay bardağı ayçekirdek sadece 146 kalori bu günlük alım için kafi. Çiğ tüketmenşzi rica ediyorum. 1 avuçta 4,83 gr protein var.

 

 

--------------------------------

 

Kabak çekirdeği; Ayçekirdeği kadar tüketmesek de yine sevdiğimiz bir yemiş. Çinko ve demir bakımından zengin dolayısıyla kan yapımını destekliyor. Çinko ve bakır içeriği yüksek dolayısıyla cilt, saç ve tırnak bakımı için son derece önemli.

 Prostat büyümesini engeller, içeriğindeki E ve B vitaminleri sebebiyle doğurganlığı arttırır, hücre yenileyici, düzenli uyku ve hafızayı destekler.

 Kalori değeri yüksek dolayısıyla miktar önemli en fazla 1 avuç tüketin günde . 1 avuç 112 kalori. 1 avuçta 4 gr protein barındırır.

 

 

--------------------------------

 

Kaju; Fındık, fıstık gibi iyi yağ asitleri içerir. Kalp sağlığı ve sinir sistemini düzenler dengeler. Kötü kolestrolü düşürücü etkiye sahip.

 Magnezyum içeriği sebebiyle kan basıncını düzenler, yüksek tansiyonu düşürür, Kas ve sinir sistemini rahatlatır. İçerisinde bakır mineralinin olması saç dökülmesini engeller.

 Çocuklar için kemik sağlığını destekler. 1avuç kaju 138 kalori ve 1 avuçta 4,56 gr protein barındırır.

 

 

--------------------------------

 

İğde; Yüksek miktarda A, C E vitaminleri içerir. İçeriğinde ender bulunan iyi yağ asiti olan omega 7 vardır. Bu yağ asidi zayıflamaya ve yağ yakımına destek sağlar.

 İnsülin hassasiyeti sağlar. Ayrıca bu omega 7 kollajen üretimini arttırır ve cilt esnekliği sağlar

1 su bardağı 178 kaloridir ve oldukça kaloridi düşük. 100 gr da 1,78 gr protein barındırır.

 

 

 

Haftaya yepyeni ve huzurlu konular ve gündemlerle görüşmek üzere.

 

 

 

 

Bu Haber 331 Görüntülenmiştir
Ekleyen Yazarın Mail Adresi : dytaslisukran@icloud.com
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Sınırsız ye kilo alma
Beslenme ve doğurganlık
Miskinlikten kurtulun
Yeni yıl tüyoları
Baklagil detoks