EKONOMİKSO’ya rekor bütçe
KSO’ya rekor bütçe
21.12.2016 13:52:58 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

Kocaeli Sanayi Odası’nın geçen yıla göre yüzde 15 artış gösteren 12 milyon 40 bin liralık 2017 yıllık bütçesi onaylandı. Bütçe, meclis üyelerinin oybirliğiyle kabul edildi

 

Emre ARKIN - KOCAELİ Sanayi Odası'nın aralık ayı meclis toplantısı dün Hasan Tahsin Tuğrul başkanlığında gerçekleşti. Toplantının başlangıcında 10 Aralık ve 17 Aralık tarihlerinde İstanbul Maçka ile Kayseri’de meydana gelen bombalı saldırılarda hayatını kaybedenler ve Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov için için saygı duruşunda bulunuldu. Öte yandan, 2016 yılında 9 milyon 700 bin lira olan KSO’nun yıllık bütçesi yüzde 15’lik artış gösterdi, 12 milyon 40 bin liralık 2017 mali bütçesi oy birliğiyle kabul edildi.

 

YÜZDE 10’LUK ARTIŞ

Programın açılışını yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, son dönemdeki saldırılarda hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına baş sağlığı dileyerek başladığı konuşmasına ekonomik değerlendirmelerle devam etti. Kasım ayı ihracatının 12,9 milyar olduğunu açıklayan Zeytinoğlu, “Geçen yıla göre yüzde 10’luk bir artış var. İthalat ise 16,9 milyar dolar ile geçen yıla göre yüzde 6 arttı. Orta Vade Hedefi gerçekleştirebilmek için aralık ayında 13,2 milyar dolar ihracat gerçekleştirmemiz gerekiyor. Programdan hedeflerini yakalayabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

 

YİNE DE UMUTLUYUZ

İl verilerine bakıldığında ihracatın yüzde 25’lik artışla 1,6 milyar dolar, ithalatın ise yüzde 21’lik artışla 3,9 milyar dolara yükseldiğini ifade eden Zeytinoğlu, bunun en yüksek kasım ayı ihracatı olduğunu vurguladı. Zeytinoğlu ayrıca, 7 yıl aradan sonra ekonominin yüzde 1,8 küçüldüğüne dikkat çekerek, “Bu daralmayı bekliyorduk. 15 Temmuz kalkışmasının ekonomiye en belirgin daraltıcı yansımasını görüyoruz. Ancak son çeyrekten umutluyuz” diye konuştu.

 

EN ZENGİN İKİNCİ İL

TUİK’in büyüme rakamları ile birlikte il düzeyindeki GSYH verilerini de açıkladığını hatırlatan Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli verilerini paylaştı. 2014 yılına ait rakamlardan bahseden Zeytinoğlu, “İlimiz 19 bin 900 dolar kişi başı GSYH ile en zengin ikinci il. Birinci sıra olan İstanbul’unki 19 bin 957 dolar. İl bazındaki GSYH’da Kocaeli 74 milyar TL ile beşinci il, sanayideki payı yüzde 5,8 ile yine beşinci sırada yer alıyor. Ancak kişi başına sanayiye katkıya baktığımızda 19 bin 488 TL ile birinci sıraya çıkıyor” dedi.

 

ALTERNATİFİ OLAMAZ

Türkiye’nin Şangay İşbirliği Örgütü’ne üye olmaya yönelik hamlesini stratejik hamlesini stratejik bir adım olarak değerlendirdiklerini belirten Zeytinoğlu, “Önümüzdeki yıl örgüte Hindistan ve Pakistan’ın da üye olması bekleniyor. Birlik tek başına Avrupa Birliği’nin alternatifi olamaz. Ancak bu birlik ile dış ticaret açığının giderilmesi yönünde çalışmalar yapmalıyız. “ ifadelerini kullandı.

 

KOSGEB’DEN FİNANSMAN

2012 yılında başlatılan tedarikçi gelişim programı hakkında da konuşan Zeytinoğlu, “Kocaeli ilinde KOBİ’ler ‘Gelişim Süreçleriyle Model Oluyor’ isimli projemiz ile devam ettiriyoruz. Bu proje için KOSGEB’den finansman sağladık. 2017 yılında ilimizde faaliyet gösteren iki otomotiv firmasının tedarikçilerinin verimliliklerinin artırmak için eğitim ve danışmanlık çalışmaları yapacağız” dedi.

 

 

 

 

Bu Haber 361 Görüntülenmiştir
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Evlilik ve Konut Fuarı kapılarını açtı
 Şive BAĞDİKEN – Kocaeli Ticaret Odası’nın (KOTO) girişimleriyle ilimize ticari katkı sunmak amacıyla ilk kez düzenlenen İdeal Ev, Evlilik ve Konut F...
Hyundai’de artık sendika var!
 Hak-İş’e bağlı Çelik-İş Sendikası Kocaeli Temsilciliği, Hyundai’nin yan sanayisi olan DAS Otomotiv’de çalışan işçileri örgütledi. Sendika önümüzdeki günle...
3.5 milyon kişinin borcu siliniyor
Taşeron işçinin zam bilmecesi
İSU’nun dev HES ihalesine iki teklif
 İSU Genel Müdürlüğü, Kandıra’da inşa edilecek, ‘Namazgah Barajı HES inşaatının santral ve baraj suyunun çıkış deresi yapım işi ihalesi gerçekl...