GÜNDEMVali acılı ailenin yüzünü güldürdü
Vali acılı ailenin yüzünü güldürdü
22.12.2016 10:40:29 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

Geçtiğimiz ay nöbetçi olduğu gece öldürülen taksici Halil Güney için başlatılan kampanyaya meslektaşlarından yeterli destek çıkmadı. Olayla yakından ilgilenen Vali Hasan Basri Güzeloğlu, valilik bütçesinden kaynak bularak Güney’in geride kalan ailesi için çalıştığı Yenidoğan Köprü Taksi Durağına 2017 model 65 bin liralık sıfır araç temin etti

 

Artun Umur ELMASER - Yenidoğan Köprü Taksi Durağında 10 yıldır ekmek parası için taksicilik yapan Halil Güney(40), geçtiğimiz ay nöbetçi olduğu gece durağa gelen telefonla müşterileri almak üzere yola koyulmuştu. Arkadaşlarına işe gittiğini söyleyen Güney’den uzun zaman haber alamayan meslektaşları ise emniyet güçlerine haber vererek durumu anlatmıştı. Polis ekiplerinin yaptığı incelemeler sonrasında talihsiz taksicinin cansız bedeni Derince Çenesuyu’nda bulunmuş, taksisi ise Körfez’de kundaklanmış bir şekilde ele geçirilmişti.

 

TAKSİ, VALİLİK BÜTÇESİYLE ALINDI

Yaşananların ardından toprağa verilen 3 çocuk babası Halil Güney’in ailesi için Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Kemal Kaya bir kampanya başlatmış, Halkbank’ta açılan hesapla taksicinin meslektaşları ve vatandaşlardan yardım talep edilmişti. Toplanan yardımla Güney’in çalıştığı durağa taksi alınarak bu taksinin gelirinin ailesine bağışlanacağı duyurulmuştu. Konuya hassas yaklaşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu da kampanya için vatandaşları duyarlı olmaya davet etmişti. Fakat, beklenildiği kadar yardım toplanamayarak taksi durağa kazandırılamadı. Bunun üzerine Vali Güzeloğlu konuya el atarak valilik bütçesinden taksi için gerekli yardımı aktararak 2017 model 65 bin liralık aracı Güney’in eşi Hacer Güney ve çocukları Mehmet Güney, Salih Emre Güney ile Mustafa Emir Güney’e hayırlı olmasını temenni etti.

 

GÜNEY’İN ÇOCUKLARINA EĞİTİM DESTEĞİ

Dün Halil Güney’in 10 yıldır çalıştığı Yenidoğan Köprü Taksi Durağında düzenlenen törene katılan Vali Hasan Basri Güzeloğlu’na; Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Kemal Kaya, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Mehmet Karadeniz, İl Ticaret Müdürü Veysi Uzunkaya, İzmit İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Karakaş ile Güney’in eşi Hacer Güney ve çocukları Mehmet Güney, Salih Emre Güney, Mustafa Emir Güney ile durak çalışanları katılım gösterdi. Acılı aileyle yakından ilgilenen Vali Güzeloğlu, aracın kısa sürede hizmete başlayacağını belirterek Güney’in çocuklarının eğitim hayatı boyunca Kocaeli Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanlığı’nın desteğini alacağını da müjdeledi.

 

6 BİN 856 LİRA TOPLANDI

Köprü Taksi Durağının önünde açıklamalarda bulunan Köprü Taksi Durağı Başkanı Levent Uzun,” Biz esnaf olarak sahipsiz değilmişiz. Bunun sevincini yaşıyoruz. Valimize çok teşekkür ediyorum” dedi. Levent Uzun’un ardından konuşan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Kaya,” Taksici arkadaşımızın için bir kampanya başlattık. Ancak kampanyamız biraz ağır ilerledi. Esnaf dostu valimiz bizden erken davrandı. Bir taksi alarak Halil Güney kardeşimizin ailesine hediye ettiler. Kampanyada 6 bin 856 Lira toplandı buda çok zayıf bir rakam. Aracı valimiz aldığı için biz toplanan bu paranın bir kısmıyla aracın evrak işlerini yapıp kalan kısmını da aileye teslim edeceğiz. Eli öpülecek valimize, emniyet güçlerimize çok teşekkür ediyorum” dedi. Kaya Halil Güney’in çocuklarının üniversite bitene kadar olan eğitim masraflarını karşılamak için şoförler ve otomobilciler Odası tarafından burs verileceğini açıkladı.

 

GÜZELOĞLU: SÖZ VERMİŞTİK

Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği Başkanı Kemal Kaya’nın ardından konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu,” Dün Fırat Kalkanı Harekatında şehit olan Gölcüklü Binbaşımız ve bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Şehitlerimiz hiçbir zaman unutulmayacak. Toprakları vatan yapan şehitlere borcumuz çok büyük. Ruhları şad olsun. Esnaf kardeşimiz Halil Güney hunharca bir cinayete kurban gitti. Geride bizlere emanet bir aile bıraktı. Biz esnafımızın hep yanında olduk. Daha önce durağa gerçekleştirdiğimiz ziyarette iki söz vermiştik. Birincisi katillerin yakalanmasıydı. Emniyet güçlerimiz katilleri kısa sürede yakaladı. İkinci sözümüz ise ailenin geliri noktasında bir araç alınmasıydı. Biz yılsonundan önce bu aracı teslim edeceğiz dedik. Bugün bu arabayı teslim ediyoruz” şeklinde konuştu. Türkiye Cumhuriyeti Devleti büyük bir devlet olduğunu vurgulayan Vali Güzeloğlu Devletin, zorda olana, darda olan sahip çıkmak sorumluluğuna sahip olduğunu ifade etti.

 

 

Bu Haber 371 Görüntülenmiştir
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Meteorolojinin yaptığı uyarılar doğru çıktı
Ünlü sanatçı Petekkaya’dan doğan’a ziyaret
Doç. Dr. Doğan Koca: Kanser hayatın içinde
Aden Diş Polikliniği 24 Eylül’de açılıyor
ÇED toplantısı olaylı geçti