GÜNCELÇocuk cerrahı isyanı
Çocuk cerrahı isyanı
27.12.2016 12:36:56 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi'ndeki Çocuk Cerrahı Ayten Başak Kılıç, Derince'ye atandı. Birçok çocuğun ameliyatı iptal edilince, aileler isyan noktasına geldi

 

Soner GÜLEZER - GÖLCÜK Necati Çelik Devlet Hastanesi birkaç gündür çocuklu ailelerin isyanıyla gündemde. Aileleri isyan noktasına getiren ise, Çocuk Cerrahi Uzmanı Ayten Başak Kılıç'ın başka bir hastanede görevlendirilmesi. Aileler, çocukların ameliyatlarının ertelendiğini belirterek, yetkililerden yardım istedi.

 

DERİNCE'YE ATANDI

Kadrosu Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bulunan Çocuk Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Ayten Başak Kılıç geçici olarak geldiği Necati Çelik Devlet Hastanesi’nde 6 aydır görev yapıyordu. Kendisine gelen hasta çocuklarla yakından ilgilenen Dr. Kılıç, kısa sürede çocukların sevgisini ailelerin de memnuniyetini kazandı. Ancak Kılıç önceki gün apar topar Derince'ye gönderildi. Ameliyat veya muayene olması gereken çocukların aileleri bu karar karşısında şoke oldu. Birkaç gündür, çocuk cerrahı olmadığı için ertelenen ameliyat sayısı 12. Durumu ağır olan ve acilen ameliyata girmesi gereken Bahar Erdoğan da onlardan biri.

 

BAŞHEKİME GİTTİLER

Bu duruma tepki gösteren aileler, soluğu Necati Çelik Devlet Hastanesi Başhekimi Yüksel Pehlivan'ın yanında aldı. Aileler, doktorlarının gitmesini istemediklerini ve çocuklarının bir an önce ameliyat olmaları gerektiğini belirterek, "Bu duruma bir an önce çözüm bulunması konusunda destek bekliyoruz" dedi. Çocuk Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Ayten Başak Kılıç'ın başarılı bir doktor olduğunu vurgulayan Başhekim Pehlivan ise, "Ancak karar, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından alındı. Ben bir kez daha genel sekreterlikle görüşeceğim” dedi.

 

GERİ İSTİYORUZ

Ziyaretten sonra gazetemize konuşan hasta yakını Resul Beyazıt, "Ne Karamürsel'de, ne Yalova’da ne Gölcük'te çocuk genel cerrahı yok. Bu doktor bizim için buraya geldi. Biz sürekli Derince'ye gidemeyiz. Gölcük’e, sadece Doktor Kılıç’a muayene olmaya Sakarya’dan ve İzmit’ten gelen hastalar var. Ben çocuğumu okula göndermiyorum. Hasta olmasın da bir an önce tedavi edilsin diye. Hastanelere gitmekten yorulduk. Her hafta buradayız ve Gölcük'te uzun yıllardır çocuk cerrahı yoktu. Şimdi gelen doktoru da geri alıyorlar. Çocuklarımızın durumu ne olacak?" dedi.

 

HEP YOLLARDAYIZ

Hasta yakını Huriye Kıray, "10 günlükten geldik biz hastaneye benim çocuğum fıtıktan rahatsız, 8 ay bekledik ameliyat olması için gün verdi. Tam ameliyat olacakken doktor geri geldiği hastaneye gönderiliyor. Biz başak hanımı geri istiyoruz, şimdiye kadar tedavi ettiği hastaları saymakla bitmez. Benim eşim asker sürekli izin alamıyor bu yüzdende Derince'ye gitmek çok zor oluyor. Derince'de zaten bir doktor var en azından doktor gidene kadar yeni bir doktor göndere bilirlerdi. Bunu da yapmıyorlar" dedi.

 

GÖNDERMESİNLER

Hasta yakınlarından Ayşe Kamas da, "Benim çocuğum için peygamber sünneti olacak denildi. Burada bu sünneti yapan kimse yok. Özel hastaneye gittiğimde bana 2 bin 500 liralık masraf çıkarıyorlar. Bu sadece ameliyat masrafı. Tahlil ve yatak ücreti bu miktara dahil değil. Ben bu kadar parayı nasıl verebilirim? Başak hanım bu ameliyatı ben yaparım dedi ve bugün için bize randevu verdi. Ama hastaneye geldiğimizde karşılaştığımız sonuç ortada" dedi.

 

12 AMELİYAT İPTAL

Bir diğer hasta yakını Volkan Çağan mağdur olanlardan. Çağan, "Biz Gölcük'te çocuk cerrahı olmasını istiyoruz. İşyerlerinden izin alarak geliyoruz buraya. Ama izin alamayanlarımız da var. Bölgemizde başka çocuk cerrahımız yok. Benim çocuğum sünnet edilecekti. İptal oldu. Doktor, çocuklarımıza bir anne gibi yaklaşıyor. Bu kadar insan işini gücünü bırakıp buraya geldi. Biz ne doktorumuzun ne de kendi düzenimizin bozulmasını istiyoruz. Koskoca hastanede çocuk cerrahı yok. Olan doktor da giderse hastalara kim bakacak? Bugün tam 12 tane ameliyat iptal oldu" dedi.

 

DİLEKÇE VERDİ

Hasta yakını Bahar Erdoğan ise, "Kızım kasık ameliyatı olacaktı ama doktorumuzu başka hastaneye gönderdiler. Ben dün gece özel hastaneye gittim Bana bir an önce ameliyat olması gerektiğini söylediler ve 2 bin lira ücret çıkardılar. Kızımın acil ameliyat olması gerekiyor. Fıtığı patlasa ölüme kadar gidebileceği belirtiliyor. Ben 4 çocuğa bakıyorum. Eşimden ayrıyım. Çocuklarımızın ölüme gitmesine izin vermesinler" dedi. Erdoğan, Başhekim Pehlivan'a dilekçe verdiklerini ifade etti.

 

TV'LERE ÇIKARIZ

Hasta yakını Havva Maral da dertli. Mara, “Bugün ameliyat olacaktı benim çocuğum. İzmit’ten geliyoruz buraya. Buradan da Derince'ye gitmek istemiyoruz. Pazartesi günkü ameliyatların hepsi iptal oldu. Biz çocuklarımızı nereye götürelim? Hepimiz mağdur olduk ve mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Çocuğum okulda rahatsızlanmış. Fıtık hastalığı var. Şimdi okulundan almaya gidiyorum. Peki yetkililere şunu soruyorum. Doktorumuzu buradan alırken, çocuklarımızı düşünüyor musunuz? Eğer çocuğuma bir şey olursa bunun hesabını kim verecek? Doktorumuzun kesinlikle gitmesini istemiyoruz" dedi.

 

 

 

Bu Haber 638 Görüntülenmiştir
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
522016-12-28 10:27:33
Kimse çocuklarımızı düşünmüyor böyle düzen olmaz
(0)
(0)
DİĞER HABERLER :
Antalya’da kaçtı İzmit’te yakalandı
  Antalya’da cezaevinden firar eden Ahmet Adıgüzel, Adana’da yaptığı hırsızlık sonrası geldiği İzmit’te de hırsızlık yapmak isterken polis tarafından ...
Ahmet Uzun çok sert konuştu
 CHP İzmit İlçe kongresinde adaylıktan Hakan Tanta’nın lehine çekildiğini açıklayan Ahmet Uzun, CHP İzmit İlçe örgütünün kırsalda çalışma yapmamasını eleşt...
Türkiye'nin en büyük Şeb-i Arus töreni büyüledi
Cinayet davasında karar çıktı
 Kocaeli Üniversitesi’nde, yabancı uyruklu iki öğrenci arasında çıkan kavgada arkadaşını öldüren Iraklı Mohsin Salman Ali Ali’nin yargılandığı davada karar...
TEOG lise tercihlerinin sonuçları açıklandı