YAZAR HABERYeni yıl tüyoları
Yeni yıl tüyoları
30.12.2016 11:18:30 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

Yeni yılda sağlıklı kalmak ve kilolardan kurtulmak aslında çok basit. Bunun için gerekli planlamaları yapmak ve yediklerimize dikkat etmek yeterli

YENİ yıl geliyor.

Her yeni bir yıl, yeni başlangıçlar demek.

Bugün sizlere, çok zorlanmadan nasıl kilo verebileceğini ve sağlıklı yaşayabileceğinizin tüyolarını vereceğim.

Hadi başlayalım...

 

Kendine değer ver ve en iyisi olmaya çalış: İstediğin hedefe kilitlenmen için önce kendini sevmeli ve değer vermelisin. Kendine yaptığın en güzel iyilik vücuduna iyi davranman, onu hırpalamaman ve sağlıklı tutman. Azimle bu yolda ilerlemeni sağlayacak tek hedef kendini iyi hissedeceğin bir bedene kavuşman olacak.

 

Hedeflerini ve planlarını belirle ve yaz: Her konuda olduğu gibi diyette de başarılı olmak istiyorsan öncelikli olarak plan yapmalısın hedefler koymalısın. Hedeflerini aylık olarak planlamasın daha fazlası psikolojik olarak yorgunluk ve bıkkınlık hissettirir. Beslenmeni düzenleyip planlayacağın gibi egzersiz ve spor programını yapmayı ve hedefleri belirlemeyi asla ihmal etmeyin. Bu program için beslenme uzmanından destek almayı asla unutma.

 

Su içmeyi alışkanlık haline dönüştür: Su içmenin metabolizma hızlandırmasından tutunda dışkı atımını kolaylaştırması, vücuttan toksinlerin uzaklaştırılması ve yağların hızlı yakılması gibi çok önemli görevleri var. Susuzluk çoğu zaman aç olduğumuzu düşündürür ve beyne açlık sinyalleri gönderir. Her öğün öncesi 1 bardak su için daha fazla ağırlık kaybedeceğinizi göreceksiniz.

 

Günde 5-6 öğün tüket ve altın kural 2.5-3 saat ara ile beslen: Günde 3 ana öğün 2-3 ara öğün olmak üzere toplam 5-6 öğün yapmayı asla ihmal etme, beslenme programını bu doğrultuda planla. Bu program ile az ve sık beslenerek daha az enerji almış olacaksın. Öğün aralarının 2,5 – 3 saat olması kan şekerinin dengede olmasına ve karbonhidratlı besinlere daha az yaklaşmana neden olacak.

 

Ara öğünlerde kombin yapmayı öğren: Tek başına karbonhidrat ağırlıklı ara öğün yaparsanız kan şekeriniz hızlı yükselir ve hızlı düşüş sağlar dolayısı ile tokluk süreniz 1-2 saat bile sürmez, ancak doğru kombin ile 3-4 saat süren bir tokluk süreci yaşarsınız. Doğru kombin ne demek peki? Meyveyi tek başına yemek size 1-2 saat tokluk sağlarken meyve yanına süt/yoğurt/ayran veya ceviz/badem/fıstık/fındık ile birlikte tüketirsek doğru kombin yapmış oluruz.

 

Öğünleri asla atlamamayı kural haline getir: Özellikle ara öğünleri atlamak daha çok karşılaştığımız bir durum, kahvaltı saatini baz alarak her 2,5 -3 saatte bir öğün yapmak kilo verimi için çok önemli bir kural demiştik. Mutlaka öğünlerini yap ve nereye gidersen git ofise, okula, işe, gezmeye vs. yanında mutlaka ara öğününü bulundur. Alternatifler artık çok fazla sakın bahanelere sığınma.

 

Öğünleri dengele, hangi öğünlerde nasıl besleneceğini öğren: Ara öğünlerde kombinasyon yapmayı öğrendik peki ana öğünlerde ne yapmalıyız? İlk ana öğünümüz kahvaltı her zaman çok güçlü olmalı. Güçlü kahvaltı her zaman fizyolojik ve psikolojik güç verir ve açlık duygusunu bastırır. Öğlen yemeği proteince zengin, uyku düzeni, akşam bastıran hararet ve ağırlık için ise akşam yemeğini hafif geçiştirin.

 

Protein seçimini doğru kullan: Her proteince zengin gıda doğru seçim olmayabilir, yüksek protein demek besinine göre yüksek yağ demek de oluyor, kırmızı et, yumurta, peynir, süt, beyaz et protein olarak zengin ama kolesterol de içeriyor. İyi protein kaynakları nelerdir? İyi protein kaynakları kuru baklagiller, tam tahıllar ve yağlı tohumlar ile beslenmenizi sağlıklı ve güçlü hale getirin.

 

Renklere ve sebzelere olan inancını sakın kaybetme: Kültürümüz gereği çok fazla tahıl ve et ağırlıklı besleniyoruz ancak asıl şifamız sebzelerde, sebzenin her türlüsünde ama yeşili sakın hayatından çıkarma. Tüm ara ve ana öğünlerde mutlaka sebze tüketimine önem ver. Vücudumuz yağ, protein, karbonhidrat kadar vitamin, minerale ihtiyacı var ve bunların çoğu sebzelerde bulunuyor.

 

Stresi azaltmanın yollarını bul: Stresi hayatından çıkar demek isterdim ama maalesef günümüz koşullarında mümkün olmadığını biliyorum. Ancak azaltmanın yollarını bulabilirsiniz. Spor yapmak, yürüyüş yapmak, plates, yoga, resim, seyahat vs gibi hobiler edinmek stresinizi azaltacak ve yemeğe olan bağlılığınızı azaltacak.

 

 

 

 

Bu Haber 239 Görüntülenmiştir
Ekleyen Yazarın Mail Adresi : dytaslisukran@icloud.com
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Sınırsız ye kilo alma
Beslenme ve doğurganlık
Miskinlikten kurtulun
Yeni yıl tüyoları
Baklagil detoks