YAZAR HABERNevzat Doğan üstüne düşeni yapmaya hazır
Nevzat Doğan üstüne düşeni yapmaya hazır
05.01.2017 11:38:38 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

  Önceki hafta kentimize AMATEM kurulması için Adsız Alkolikler İzmit El Ele Grubu’ndan gelen bir vatandaşımızın isteğini dile getirmiştim. Konuyla ilgili Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Şenol Ergüney, Türkiye’nin en modern AMATEM bölümünün kurulmasına karar verildiğini ve Sağlık Bakanlığı’nın 2017 yatırım programına girdiğini söylemişti.

  Konuyla alakalı aradığım İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan şehir dışında olduğu için görüşememiştim. Ancak bir, iki gün sonra gazetemize gelerek konuyla alakalı yaptıkları girişimler hakkında bilgi verdi. Kendisine duyarlılığından ötürü teşekkür ediyorum.

  AMATEM ve ÇAMATEM kurulması noktasında büyük çaba harcayan ve bir dizi girişimlerde bulunan Doğan, Sağlık Bakanlığı’nın kentimize yapacağı ve bütçesini ayırdığı bu kurumlar için üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu belirtti.

***

  Başkan Doğan’ın söylediklerini aynen aktarmak istiyorum:

   “Geçen dönem toplum destekli polisle yaptığımız çalışmalarda bu açığı gördük. Yani biz alıyoruz, belli bir noktaya getiriyoruz ama onları gerçekten rehabilite edecek tıbbi ve sonrası için bir merkeze ihtiyaç var.

  Psikiyatri ana bilim dalı hocalarıyla bir araya gelmiştik fakat bu işte özellikle üniversitenin ve devletin koordine olması gerektiğine inanmıştık. Daha sonra rektörümüzle görüştüm. AMATEM ve ÇAMATEM kurulması için ne diyorsanız biz varız. Ben bütçe oluşturdum. Bununla ilgili her şeyi yapacağız, yeter ki bunun işletmesini yürütün dedim.

  İşletilmesi kolay değil belli bir akademik düzeyi de olması lazım. Kuralları ve şartları var. Rektör bey çok olumlu baktı. Sonra dekan beyle görüştük, bir noktaya geldik. Üniversitenin belli bir bölgesinde bir yer hazırlığı olursa ben orayı yapabileceğimi söyledim. Olayın bir de Sağlık Bakanlığı boyutu var. Şenol Ergüney ile görüştük. Şenol Bey çok sıcak karşıladı.

***

  Yani Sağlık Bakanlığı, üniversite ve belediye AMATEM’i kuracak, işletmesini belediye ve Sağlık Bakanlığı birlikte yürütecek. Bu fikir birliği içerisinde dedim ki Türkiye’nin en büyük, en güzel, en modern AMATEM ve ÇAMATEM’ini yapalım. Bunun için de Türkiye’nin en büyüğü olan Bakırköy’den randevu aldık. Şenol Bey, dekan ve ben gittik, gezdik, gördük. Ardından bunun daha güzelini, daha büyüğünü, daha kapsamlısını kentimize ve Türkiye’ye kazandıracağız dedik. İlimizde yer tespitlerine başladık.

  O ara Ankara’dan Şenol beye bir yazı geldi. Tabi bu bizim yaptığımız çalışmalar süreci hızlandırdı diye düşünüyorum. Bu yazıda Kocaeli’ye AMATEM ve ÇAMATEM kurulmasına karar verilmiştir Bununla ilgili ödenek hazırlanmıştır ve gerekli süreci başlatın diyor. Şenol Bey heyecanla aradı, söyledi. Çok sevindim. Çünkü bizim üstleneceğimiz kısmı Sağlık Bakanlığı üstleniyor.

***

  Bir anlamda ben buluşturdum, organizasyonu yaptım. Acayip mutlu oldum. O arada şöyle bir şey oldu; Sağlık Bakanlığı demiş ki müstakil olarak kendimiz yapıp işleteceğiz. Körfez’de bir yer de tespit edilmiş. Sonra üniversiteyle bir araya geldik. Üniversitedeki hocam dedi ki Sağlık Bakanlığı bunu Körfez’de bir yere yapacakmış. Sonra nereye yapılırsa yapılsın siz üniversite olarak yine destek olursunuz diye belirttim.

  Bu noktadaydı fakat bir türlü başlamadı. Ben de merak ediyorum. Şenol Bey’e ben de soracağım niye başlamadı, bir sorun mu çıktı diye. Tahminen 10 milyonun üzerinde bütçe ayrılmış durumda, her şeyi hazır, yeri de ayarladık dediler. Şu anda beklemedeyiz. Kocaeli de ve Türkiye'de AMATEM ile ÇAMATEM ihtiyacı vardır. Bir an önce kentimizde yapılmalıdır. Sağlık Bakanlığı bunun bilincindedir.

  Her şey hazır, şu anda bekliyorsa da prosedürler nedeniyledir. Bürokratik birtakım şeyler. Yoksa hükümetimiz bununla ilgili ödeneği de göndermiştir, yetkiyi de vermiştir, Şenol Bey de bu işlerle ilgili ve bilen bir arkadaşımız. Üniversitemiz orada, biz buradayız. Üstümüze ne düşüyorsa ben hazırım. Bir kez daha söylemiş olayım.”

 

 

 

 

Bu Haber 295 Görüntülenmiştir
Ekleyen Yazarın Mail Adresi : haberci.ugur@gmail.com
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Döneriniz bol olsun…
Nevzat Doğan üstüne düşeni yapmaya hazır
Kral Çıplak
AMATEM için bütçe hazır
Akdemir’e partili desteği ve Sarıbay’ın açıklaması