SİVİL TOPLUMYukarı Hereke’nin mağduruiyeti giderilmeli”
Yukarı Hereke’nin mağduruiyeti giderilmeli”
06.01.2017 13:25:46 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

Kocaeli Demokrasi Girişimi, uzun süredir elektrik kesintisi yaşanan Yukarı Hereke hakkında derledikleri izlenimleri kamuoyuyla paylaştı. Bölgede gerekli önlemlerin alınmadığını ifade eden platform üyeleri, yetkilileri biran önce görev başına davet etti

 

Artun Umur ELMASER - Yukarı Hereke’de bir haftadır kent gündemini meşgul eden yaşanan elektrik kesintilerini incelemek adına Çarşamba günü oluşturdukları heyetle incelemelerde bulunan Kocaeli Demokrasi Girişimi üyeleri, dün Eğitim- Sen Kocaeli Şubesi’nde bir araya geldi. Derledikleri önemli bilgileri kamuoyuyla paylaşan üyeler, bölgede yaşanan mağduriyete önemle dikkat çekti. Platform adına eksikliklerin belirtildiği raporu okuyan Kocaeli Demokrasi Girişimi üyelerinden Bekir Yurdagül, “Yukarı Hereke halkının yaşadığı mağduriyet bir an evvel giderilmelidir” dedi.  

 

VAHİM OLAY

Rapor hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunan Bekir Yurdagül, “Bir haftanın ardından ilk kez Yukarı Hereke çarşı girişine kadar olan bölgeye elektrik verilmiş, ana caddede kar kaldırılmış lakin ara sokaklara hala elektrik verilmemişti. Üstelik ara sokaklar kardan da temizlenmemişti. Bir haftayı aşkın süredir elektriklerin olmadığı bölgede halk ciddi bir mağduriyet yaşarken, esnaf dükkânlarını işletemez duruma gelmiştir. Çocuklar okula gidememiştir. Karın temizlenmediği bölgede kronik sağlık problemleri yaşayan yurttaşlar sağlık hakkına erişiminde büyük sorunlar yaşamıştır. Yaşanan bu olayın en vahim yanı ise ziyareti gerçekleştirdiğimiz gün, bu mağduriyetlerin hala devam ettiğini gözlemlememizdir” diye konuştu.

 

CİDDİ AKSAMALAR YAŞANDI

Bölgede bulunan Yukarı Herek İlkokul ve Ortaokulu, Nuh Çimento Vatan İlkokulu ve Ortaokulu, Uzunpınar İlkokulu’nda eğitim gören bin 600 civarında öğrencinin bir hafta süre boyunca eğitim ve öğretimden mahrum bırakıldığını ifade eden Yurdagül, “Valilik tarafından okullar tatil edilmemiş, öğrenciler o koşullar altında okula gitmek durumunda kalmıştır. Eğitim-öğretimin devam etmesinin mümkün olmadığı okullarda öğrenciler bir hafta boyunca eğitim-öğretim hakkından mahrum edilmiştir. Okullar tatil edilmediği için kimi öğrenciler o zorlu koşullarda sabah okula gelmek durumda kalmıştır. Kimi veliler bu durum üzerine çocuklarını okula göndermezken eğitimde ciddi aksamalar yaşanmıştır” dedi.

 

AMBULANSA ZOR ULAŞILIYOR

Konuşmasını sürdüren Yurdagül, “Vatandaş, 85 yaşındaki babaannesi Kevser Bilicer’in rahatsızlanması üzerine hastaneye götürebilmek için geçtiğimiz Perşembe günü belediye yetkililerini arayarak, yoldaki karın temizlenmesini talep eden bir yurttaş talebinin dikkate alınmadığını, hastasını tüm ağrılarına rağmen hastaneye ulaştıramadıklarını aktardı. Yine başka bir yurttaş 56 yaşındaki safra kesesi ve kalp yetmezliği rahatsızlıkları bulunan abisini hastaneye ulaştırabilmek için 112 acil servisi aradığını, sokak araları karla kapalı olduğu ve ambulans çıkamadığı için hastasının çarşı girişine kadar yürüyerek ambulansa ulaşabildiğini kaydetti” şeklinde konuştu.

 

CİDDİ YARALANMALAR

Yoğun fırtına sebebiyle bölgeye geçtiğimiz yaz dikilen beton direklerin tamamının ortadan ikiye ayrıldığını açıklayan Yurdagül, “Yaşanan olayın çok daha vahim sonuçları olmamasını ise yağış ve direklerde meydana gelen kırılma sonucu hatlarda oluşan kopmaların gece geç saatlerde meydana gelmesine bağlayan yurttaşlar, gündüz saatlerinde böyle bir tablo yaşansaydı ciddi yaralanmalar hatta ölümler olabileceğine bile dikkat çekiyorlar. Eski ağaç direkler yerinde dururken, çok değil 3-4 ay önce dikilen beton direklerin ortadan ikiye ayrılması, tüm elektrik dağıtım kablolarının kopması ne ile izah edilecektir merak konusu. Hangi taşeron şirket bu işle sorumludur ve yaşadığımız bu tablo özelleştirmenin bir sonucu değil midir? Bu duruma ilişkin yetkililer nasıl bir soruşturma sürdüreceklerdir? Bu vahim olayın sonuçları nasıl ortadan kaldırılacaktır? Bu sorular ilgili kişilerce bir an evvel yanıtlanmalı ve Yukarı Hereke halkının yaşadığı mağduriyet bir an evvel giderilmelidir” şeklinde konuştu.

 

 

Bu Haber 193 Görüntülenmiştir
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Deren: Sonuna kadar Atamızın izindeyiz
Türk Ocağı’ndan davet
KOTO'da komite toplantıları yeniden başlayacak
Sendikalardan Soma ve Ankara tepkisi
Şeyhoğlu’ndan savaş muhabirliği eğitimi
 Ünlü savaş muhabirlerinden Recep Şeyhoğlu, Kent Konseyi Gazetecilik Kulübü’nün konuğu olarak katıldığı Savaş Muhabirliği eğitimindeki aktarımlarıyla genç ...