SİVİL TOPLUMŞener’den Eğitim Bir- Sen’e tepki
Şener’den Eğitim Bir- Sen’e tepki
07.01.2017 13:28:46 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

Eğitim- İş Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener, eğitim müfredatının değiştirilmek istenmesine tepki gösterdi, Şener, “Bakanlığı uyarıyoruz! “Devrim Kanunlarının” bir adım bile gerisine geçit vermeyiz” dedi

 

Artun Umur ELMASER - Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) önceki günlerde kendi hazırlamış olduğu raporda, ortaokul ve lise müfredatlarından İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin çıkarılması, din dersinin İslami ağırlıklı olmak üzere birinci sınıftan itibaren verilmesi önerileri yer almıştı. Açıklanan bu öneriye ilk tepki Eğitim- İş Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener’den geldi. Dün şube binasında Eğitim- İş üyelerinden Sadettin Yılmaz ile birlikte basın mensuplarının karşısına geçen Bilal Şener, açıklamanın hükümete yakın bir kurum tarafından yapıldığını ifade ederek, “Devrim Kanunlarının” bir adım bile gerisine, geçit vermeyiz” dedi.

 

LAİKLİĞE MEYDAN OKUYORLAR

 

Eğitim- İş Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “ MEB’in tüm eğitim kademelerinde müfredatın yenilenmesi çalışmalarında sona gelindiğini duyurmasının ardından, hükümete yakınlığı ile bilinen Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) kendi müfredat önerilerini açıklamış, hazırlanan raporda, ortaokul ve lise müfredatlarından İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin çıkarılması, din dersinin İslami ağırlıklı olmak üzere birinci sınıftan itibaren verilmesi önerileri yer almıştır. Siyasal iktidarın kadrolaşmasını yürüten, iktidarla birlikte eğitim politikalarına şekil veren ve sık sık karma eğitime son verilmesi tartışmalarını gündeme getiren Eğitim Bir-Sen’in bu girişimi Cumhuriyetle hesaplaşma adımlarının yeni bir parçasıdır. Atatürk ilke ve inkılaplarına, demokratik, bilimsel ve laik eğitime açıkça meydan okumaktır.

 

ÇAĞDAŞLIĞA UZAK YAKLAŞIM

Ancak unutulmamalıdır ki, Türk Milli Eğitim Sisteminin temelinde Atatürk İlke ve Devrimleri bulunmaktadır ve eğitim müfredatı, Atatürksüz, Cumhuriyetsiz ve devrimsiz olamaz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ve ulusun diğer manevi değerlerine bağlı nesil yetiştirme amacına uygun ders kitapları hazırlanması başta Anayasaya ve Milli Eğitim Temel Kanunu’na göre zorunluluk teşkil etmektedir.

Bu nedenle, dayatmacı, tektipçi, baskıcı, evrensel değerlere yabancı, insanlığın bilgi birikimine uzak bir yaklaşım terk edilmeli, Türkiye’nin tarihiyle, hedeflediği çağdaş kültürel anlayış ile barışık ve Cumhuriyet devrimlerinin kazanımlarını koruyacak bir öğretim programı hazırlanmalıdır. 

 

GERİCİ SENDİKAL ANLAYIŞ

Yine AİHM’nin zorunlu din dersleri ile ilgili kararına rağmen, yandaş sendikanın çabaları sonucu 19. Milli Eğitim Şurası’nda alınan tavsiye kararıyla seçmeli din dersleri ilkokul 1, 2 ve 3. sınıflar ve anaokullarında dayatılmaktadır. Bu durumdan cesaret alan Eğitim Bir Sen, Din dersinin birinci sınıftan itibaren verilmesi talebini sözde raporuna sıkıştırmıştır. Muhafazakarlık perdesinin arkasına saklanan söz konusu “gerici” sendikal anlayış; toplumun tamamını kucaklayacak din ve inanç özgürlüğü için mücadele yerine ayrıştırıcı, ötekileştirici ve baskıcı bir anlayışı tercih etmektedir.

 

BAKANLIĞI UYARIYORUZ

Eğitim alanında asla pazarlık konusu yapmayacağımız,  kurulduğumuz günden bugüne kadar en temel ilkemiz olan Atatürkçü, laik, bilimsel, demokratik, parasız, kamusal eğitim talebimizden asla vazgeçmeyeceğiz. Eğitim-İş, eğitimde ve toplumda ayrımcılığın, eşitsizliğin, ötekileştirmenin karşısında olmaya eğitim sisteminin dinselleştirilmesine ve tek tipleştirmeye, karşı mücadele etmeye devam edecektir. Bakanlığı uyarıyoruz! “Devrim Kanunlarının” bir adım bile gerisine, geçit vermeyiz!”

 
 

 

Bu Haber 317 Görüntülenmiştir
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Mülakatlar ülkesi olduk
Kadına şiddet artacak
GESO üyelerine Aile Tıp indirimi
KTO’dan 50 bin lira yardım
Renault işçisine Kocaeli'den selam