SİYASETİl başkanları toplantısında OHAL tartışıldı
İl başkanları toplantısında OHAL tartışıldı
09.01.2017 11:32:40 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

Hain darbe girişimin ardından başlayan il başkanları değerlendirme toplantısının 7’ncisi CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ev sahipliğinde düzenlendi. Referandum ve yeni başkanlık sisteminin görüşüldüğü toplantıda, AK Parti ve MHP hariç diğer tüm il başkanları, “Hayır” diyeceklerini açıkladı

 

Artun Umur ELMASER - 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında kentimizdeki siyasi partilerin, birlik ve beraberliği arttırmaya yönelik her ayın ilk pazartesi günü kentimizde uyguladığı il başkanları değerlendirme toplantısının sonuncusu dün CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Sapanca Gölü kıyısında bulunan Sukay Park’ta kahvaltılı organizasyonda bir araya gelen şehrimizin 7 önde gelen ismi; AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu, BBP İl Başkanı Nihat Yıldız, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu ile DP İl Başkanı Mustafa Nazlıgül, ülke ve yerel gündeme dair bilgi alışverişinde bulundu.

 

HIZLI ÇÖZÜMLER ÜRETİLDİ

Ülkeyi kana bulamaya yönelik 15 Temmuz günü kalkışılan hain darbe girişimine karşı tüm siyasilerin bir olduğunu göstermek amacıyla Türkiye’de ilk ve tek olarak kentimizde başlatılan İl Başkanları Değerlendirme Toplantısının sonuncusu CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay tarafından üstlenildi. Her ayın ilk pazartesi günü Saadet Partisi (SP) İl Başkanı Sinan Ejderoğlu’nun girişimleri sonrasında başlatılan buluşmalar, o günden bugüne taraflı tarafsız herkesin takdirini toplamayı başardı. Yapılan toplantılar sayesinde hem ülke, hem yerel konular üzerinde fikir alışverişi yapan il başkanları böylelikle şehrin sorunlarına hızlı çözümler üretilmesini de sağladı.

 

VALİ GÜZELOĞLU KATILMADI

Sapanca Sukay Park’ta 7. il başkanları danışma toplantısında en çok üzerinde durulan konu ise eğitim oldu. DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu tarafından KYÖD’de düzenlenen 6. toplantıda kısaca kendi üsteleneceği buluşma hakkında açıklamalarda bulunan CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun toplantıya katılabileceğini ve eğitim ile ilgili 7 il başkanına sunum yapabileceğini açıklamıştı. Fakat, Vali Güzeloğlu, OHAL sürecinde yapılacak program yoğunluğundan dolayı düzenlenen organizasyona katılım sağlayamadı.

 

OHAL SÜRECİ KONUŞULDU

Ev sahibi olarak günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı yapan CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, 7 il başkanı olarak aldıkları karar neticesinde danışma toplantısının bundan sonra ki süreçte de devam edeceğini açıkladı. Referandum sürecinde OHAL meselesini konuştuklarını da söyleyen Sarıbay, o süreçte partilerin propaganda yapmak zorunda olduğunu, OHAL’in bu süreci kısıtlayabileceğini de ekledi. Konuyu, Vali Hasan Basri Güzeloğlu’na taşıyacaklarını ifade eden Cengiz Sarıbay’a başta AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan olmak üzere diğer tüm il başkanları destek çıktı.

 

OHAL GEVŞETİLMELİ

Programın açılış konuşmasını yapan CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Aldığımız karar neticesinde bu toplantıların bundan sonrada devam edeceği kararını aldık. FETÖ’ye karşı bir araya geldiğimiz bu etkinliklerin devam etmesini oldukça olumlu karşılıyorum. İl başkanlarımızla bunun bu şekilde daha iyi olacağını düşündük. Bundan sonraki toplantı ise SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu’nun ev sahipliğinde yapılacak. Türkiye referandum sürecine doğru ilerliyor. Her siyasi partinin bu konuda çeşitli fikirleri ve düşünceleri olabilir. Bu konuda hiçbir sıkıntı yok. Ama bilindiği üzere OHAL süreci 3 ay daha uzatıldı. Referandum sürecinde partiler propaganda yapmak isteyecek. Bunun için ise OHAL kurallarının gevşetilmesi lazım. Valimizle bu konuyu görüşeceğiz ve daha özgür bir ortam sağlamasını isteyeceğiz” dedi.

 

PARTİLERİN İKİ FİKRİ OLACAK

Referandum sürecinde en önemli şeyin partilerin birbirine olan saygısı olduğunu belirten Sarıbay, “ 7 siyasi partinin referandum ve yeni anayasa hakkında iki fikri olacak referandumda. Evet ve hayır. Biz parti olarak hayır diyeceğiz. Bizim ülkemizin en büyük eksiği birbirimizin fikrine saygı göstermemek. Hepimiz birbirimizin fikrine saygı duydukça daha da ileriye gideceğiz. Bu toplantı sonrasında biz büyükşehir belediye başkanı ve valimizi ziyaret edeceğiz. Önümüzde ki ay ise 2 veya 3 tane şehit ailesini ziyaret etmek istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

REFERANDUMA “HAYIR” DEDİLER

Yapılan açıklamanın ardından il başkanları referandum ve yeni anayasa sürecine ilişkin fikirlerini beyan etti. Saadet Partisi İl Başkanı Sinan Ejderoğlu konuyla ilgili: Süreç komisyonda görüşülüyor. Bizde mecliste olmadığımız için bir şey söylememiz doğru değildir. Komisyondan sonra karar verilecek” dedi. Demokrat Parti İl Başkanı Mustafa Nazlıgül, başkanlık sistemine kesinlikle karşı çıkacaklarını ifade ederek, “ Anayasa Değişikliğine evet yada hayır deme şansımız yok. Ama başkanlık sistemine kesinlikle hayır diyeceğiz” şeklinde konuştu.

 

CEYHAN: SÜREÇ SAĞDUYU İÇERİSİNDE GEÇSİN

BBP İl Başkanı Nihat Yıldız’da referanduma hayır diyeceklerini söyleyerek, “ Her konuda olduğu gibi bu konuda  da istişarelerimiz devam ediyor. Önümüzdeki hafta Ankara’da il başkanları toplantımız olacak. Oradan çıkan karar neticesinde kararımızı açıklayacağız. Ama şahsen OHAL sürecinde bu referandumun yapılması bana ters geliyor. Çünkü OHAL sürecinde yapılacak eylemler yasaklandı” dedi. AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, referandum sürecinin sağduyulu bir ortamda geçmesini temenni ederek, “Her başkanımızın fikri saygı değerdir. OHAL sürecinin terör örgütleriyle yapılan mücadele için uzatıldığı biliniyor. Dışarıda vatandaşa sorsanız OHAL’in olup olmadığını anlayamaz. Referandum sürecinden önce OHAL kapsamın valiliğin aldığı karar vardı. Referanduma gidilecekse de muhakkak düşüncelerini halkla paylaşacaklar. Bu hususta yeterli kolaylıkta sağlanacaktır. Kampanyalar konusunda siyasi partilerin önü açılacaktır. 330’luk süreci bir görelim, meclisten çıkan kararı bir görelim” sözlerine yer verdi.

 

MHP “EVET” DİYECEK

Referanduma devlet projesi olarak baktıklarını ifade eden MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, “ Yeni Cumhurbaşkanı dediğimiz sistemi, güçlü parlamento gerektiriyor. Diğer siyasi partilerin açıklama yapmadığı bugünlerde evet yada hayır gibi ifadeler çok erken. MHP devlet projelerinin hep yanında olmuştur. Bu yeni sistemde devlet projesidir. Yeni anayasanın yeni Cumhurbaşkanlığı sistemiyle vatandaşın önüne geldiğinde insanlarımız o zaman istediği kararı verecektir. Kan bağışıyla ilgili de konuşmak istiyorum. Stoklarımız azalmış durumda. MHP teşkilatı olarak kan bağışı kampanyası başlattık. Herkesi davet ediyorum” dedi.

 

BASINDA BİZE YER VERİLMİYOR

Ulusal basında kendilerine yer verilmediğine tepki gösteren DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, “ Basınımızın 3 parti başkanı hariç bizim duyumlarımız haber konusu olarak görülmüyor. Ulusal basında özellikle. Bu eşitlik kavramına aykırıdır. Kendinizi ifade edemiyorsunuz. Baktığınızda OHAL var. Kanunlar gereği sokağa da çıkamazsak önümüzde ki süreci insanlara anlatmamız mümkün değil. Bu referandumun bu konuda sağlıklı olacağını sanmıyorum. Türkiye tek devlet ve tek bayraktan oluşuyor. Biz Amerika gibi eyaletlerden oluşmuyoruz” dedi. 7 il başkanı tamamladıkları toplantı sonrasında Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nu makamında ziyaret etti.

 

 

 

Bu Haber 378 Görüntülenmiştir
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Dün kavga ettiler bugün barıştılar
 Süriye ÇATAK TEK - CHP İzmit İlçe delege seçimlerinde Veli Ahmet Mahallesi’nin dün ilçe binasında yapılan seçimlerinde tartışma yaşandı. Eski ilçe yönetic...
Bizim vekiller de ikiye bölündü..!
Cemil Yaman, Hakkari’de sorunlara eğilmiş
Görevden alma kararını ben vermiyorum
İstifa etmek particiliğe yakışmaz