Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 24.04.2019 SAAT 13:38:45
Advert
 
Advert

Elbette değişim olacak

AK Parti İl Başkanlığına atanmasının ardından ilk kez gazetemize yerel seçimler ve il yönetimindeki A Takımındaki değişim hakkında konuşan Abdullah Eryarsoy, yerel seçimlerde belediye başkanlıklarında değişimin olacağı mesajını verdi
Elbette değişim olacak

Süriye ÇATAK TEK  - AK Parti’de kurucu il başkanı Nihat Ergün dışında tüm il başkanları Karadeniz kökenli oldu. Ancak iki hafta önce İl Başkanlığına atanan Abdullah Eryarsoy, doğu kökenli bir isim. Partiye farklı bir hava getirmesi ve yeni bir bakış açısı ile partiyi yönetmesi bekleniyor. İcra kurulundaki değişimde farklı bir yönetim biçimi olacağının sinyallerini veriyor. Atanmasının ardından ilk gazetemize konuşan Eryarsoy, Genel Yayın Yönetmenimiz Adem Turgut ve benim sorularıma çok içtenlikle yanıt verdi. Her sorumuza gayet şeffaf yanıtlar verdi. İcra kurulundaki değişim, Gebze vurgusu ve elbette yerel seçimlerle ilgili tüm detayları konuştuk. Eryarsoy, yerel seçimler için çok titiz çalışacaklarını ve anketlerle vatandaşın beklentisini ortaya çıkaracaklarını söylüyor…

 

GEBZE BÖLGESİ ÖNEMLİ

Göreve geldikten sonra oluşturduğunuz yeni icra kurulunda dikkat çeken önemli noktalar var. İcrada ilk kez Siyasi ve Hukuki İşler başkanlığı Gebze’ye verildi. Bu adım Gebze bölgesini il yönetiminde daha iyi temsil amacı ile mi yapıldı yoksa başka bir gerekçe var mı?

Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığının Gebze’ye verilmesi stratejik bir karardır. Oylarımızın büyük bölümü Gebze’den geliyor. Bu karar benim tercihimdir. Atamadan sonra siyasi büyüklerimizle Büyükşehir Belediye Başkanı, Fikri Işık, eski il başkanları ve milletvekilleri ile görüştüm, fikir alışverişi yaptım. Hepsi kendi tercihine göre icranı oluştur dedi. Gebze bölgesinde bir arkadaşı Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığını Gebze’ye verdik.

 

İcra Kurulu’nda Orhan Barış, Ahmet Berberoğlu gibi partinin önemli isimlerin icra da neden yer almadı?

50 kişilik yönetimde herkes çok önemlidir. Buz arkadaşlarımızla tek tek oturup konuştuk. Bugüne kadar verdikleri emek için teşekkür ediyorum. Çok başarılı arkadaşlarımız. Ama onlar il yönetiminde ve bu partiye katkı vermeye devam edecekler elbette. 

 

KİMSE BASKI YAPMADI

İcra kurulunu oluştururken eski il başkanı Şemsettin Ceyhan ve Fikri Işık’ın görüş belirttiği ve hatta bazı isimlerin icrada olması için ısrar ettikleri konuşuluyor. Böyle bir talep oldu mu gerçekten?

Benim üzerimde bir baskı olmadı. Her hangi bir talepleri olmadı. ‘Sen bu kadro ile çalışacaksın. Önünde bir yerel seçim var. Sen çalışacaksın, kararını ver’ dediler. Bir baskı olduysa o benim üzerime olmadı. 

 

Teşkilatların çalışma sisteminde bir değişiklik yapacak mısınız?

2002 yılından bu yana teşkilat çalışmalarımız var. Teşkilat çalışmalarımızın bir geleneği var. O gelenek devam edecektir. Şimdiye kadar olan çalışmaları artırarak devam ettireceğiz. Biz mevcut çalışmaların üzerine bir şeyler daha koymak için çabalayacağız. 

 

Atamanın ardından il yönetimini değiştirmek sizin tasarrufunuzda mı yoksa genel merkezin mi?

14 il başkanı değişti. Bunların 7’si yeni il yönetimi yapması için yetki verildi. İçinde benimde olduğum 7 kişiye mevcut yönetimle devam kararı verildi. Ben yönetimle devam edeceğim her hangi bir değişiklik olmayacak. 

 

KARNELER ÇIKARILACAK

Yerel seçimler için çalışmaları başlattınız, şu anda ne tür çalışmalar yapılıyor?


İstişarelerimiz ve anket çalışmaları başladı. Genel merkezin anketleri bazı ilçelerde başladı, bazıların da başlayacak. Biz de il başkanlığı olarak bir anket yaptıracağız anketimizi Eylül ayının başında yapmayı planlıyoruz. Bizim amacımız 13 belediyenin 13’ünü yeniden alacağız. Halkın oyunu almak için elimizden geleni yapacağız. 

 

Seçim öncesi belediye başkanlarının karnesini çıkaracak mısınız?

Şemsettin başkanımızın döneminde her ilçede birebir toplantılarımızı yaptık. Vaatlerin yüzde kaçını yaptıklarını ortaya çıkardık. Bu çalışma Başbakan Yardımcımız Fikri Işık’ın başkanlığında tüm milletvekillerimizin ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın katılımı ile yapıldı. Zaten bu çalışma başlamıştı biz de bunu devam ettireceğiz. Neyi yaptıkları, neyi neden yapmadıklarını gözden geçireceğiz. 


 

Karneleri genel merkezle paylaşacak mısınız?

Genel Merkez karnelerini isterse biz vereceğiz. Biz hazırız. Belediyelerimizin ne yaptığını, nerede olduklarını isterlerse elbette elimizdeki verileri paylaşacağız. 

 

TAKVİM EYLÜL’E KADAR BELLİ OLUR

Belediye başkanlarında bu dönem değişim bekliyor musunuz? Ya da bir değişim olacaksa neye göre olur?

AK Parti kurulduğundan bu yana her seçimde değişim olur. Biz değişimi nöbet değişikliği olarak görüyoruz. Çalışmalara taze bir kan gelsin, yeni bir bakış açısı olsun diye değişim yapıyoruz. Genel seçimlerde Türkiye genelinde mevcut milletvekillerinin yüzde 60’ı değişti. Bu Kocaeli’ye yansımadı ama değişim oranı çok yüksek. Bizdeki değişimin az olmasında milletvekillerimizin meclis performansı, il teşkilatları ile uyumları ve kendi aralarındaki uyumlarının önemsendiğini düşünüyorum. Belediye başkanlarımızdaki değişim nasıl olacak henüz netleşmedi. Ama üç dönemini dolduran belediye başkanlarımız var, genel merkezimizin değerlendireceği isimler var. Elbette bu seçimlerde de bir değişim olacaktır. Ancak bu ne kadar olur neye göre olur şu an bilemeyiz. Bu nedenle aday açıklanana kadar kimse ben belediye başkanı adayıyım diyemez. 

 

Yerel seçimlerle ilgili takvimin ne zaman belli olacağı ile ilgili bir bilgi var mı?

18 Ağustos’taki büyük kongreden sonra genel merkez yönetimi ve MYK şekillendikten sonra, Ağustos ayının sonunda ya da Eylül ayının başında bir takvim netleşecektir diye bekliyoruz. 

 

ÇALIŞIP HALKIN OYUNU ALACAĞIZ

Yerel yönetim seçimleri ile ilgili kamuoyunda iki kanaat oluşmuş durumdu. Birincisi Cumhurbaşkanlığı seçimini birinci turda bitiren AK Parti’den belediyeleri almak çok zor. İkincisi ise Türkiye genelindeki oy kaybının yerel seçimlere yansıyacağı ve bu nedenle yerel seçimin AK Parti için zor geçeceği. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz? 
Biz 24 Haziran akşamı secim sonuçları açıklandıktan sonra mesajımızı aldığımızı ve gereğini yapacağımızı söyledik. Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız da bu mesajı çok net verdi.  Şimdi gereğini yapmak için çalışıyoruz. Genel seçimi bitirdiğimizin ertesi günü yerel seçimlerin startını verdik. Yapılan son seçime bakarak çıkarım yapmak çok doğru değil. Milletin oyu kimsenin ipoteğinde değil. Millete gidip onu ikna ederseniz, hizmet götürürseniz oyunu alırsınız. Bu yüzden milletin oyu üzerinden kimse çıkarım yapmasın. Biz çalışıp halkın oyunu alacağımıza inanıyorum. Yerel seçimlerde biz birinci görüşü haklı çıkarmaya çalışacağız.  

MKYK’de bir isim bekliyoruz

AK Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, 18 Ağustos’ta yapılacak olan Büyük Kongrede MKYK’de Kocaeli’den bir isim beklediklerini söyledi 

 

Büyük kongre için hazırlıklarınızı tamamladınız mı? Kaç kişi katılacaksınız?

Büyük kongreye 4 bin kişilik bir katılım sağlamayı planlıyoruz. Arane’nın içinde ve dışında büyük bir karşılama ve sevgi gösterisi olacak. 80 otobüs ile gideceğiz. Gençlik ve kadın kollarımızın hazırlıkları da var. Özellikle gençlerimiz yine Kocaeli’nin her zamanki yerinde olduğunu gösterecek.  

 

MKYK’de Kocaeli’den bir isim olmasını bekliyor musunuz?

Bugüne kadar genel merkezde temsilde bir sıkıntımız olmadı. Bu dönemde de Kocaeli’den bir isim olacağına dair beklentimiz var. Genel Başkanımız taktir ederse bir isim bekliyoruz. 

 

Eşim gururlu ama sevinçli değil 

İl Başkanı olduktan sonra eşinin yaşanan gelişme karşısında çok gururlandığını ancak artık daha az vakit geçirecekleri için sevinçli olmadığını söyledi

Avukatlık büronuz var. Mesleki çalışmalarınızı il başkanlığının yanında nasıl sürdürüyorsunuz? Zor olmuyor mu?

Ben üç yıldır icra kurulundayım. 3 seçim yaptım Seçim İşleri Başkanı olarak. İş ortağım Sertif Gökçe Baro Başkanı olduğu için o da benim gibi çok işle ilgilenemiyor. Bu konuda çözümü iş yerimizdeki genel müdürümüzle çözüyoruz. İşlerimiz genel müdürümüz üzerinden yürüyor. Biz kendisine destek veriyoruz. Elbette kolay değil, zamanla yarışıyoruz. İş, aş, ekmek, aile, çocuk çok kolay değil. Hayatta kolay olan bir şey yok.  

 

İl Başkanlığınızın resmileşmesine ailenizin yaklaşımı nasıl oldu? 

Elbette eşim çok gururlandı. Sonuçta AK Parti’de böyle bir göreve gelmek gerçekten gurur duyulacak bir durumdur. Bu durumdan gurur duydu ama çok sevinmedi. Çünkü onlara daha az zaman ayıracağımı biliyor. Ama ülkenin geleceği, çocuklarımızın geleceği için bana sonsuz destek veriyor. 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Röportajlar haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8446 TL 5.8212 TL
Euro
EURO
6.5735 TL 6.5473 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA