ASAYİŞ"Önlenmese kana bulayacaklardı"
"Önlenmese kana bulayacaklardı"
11.01.2017 01:20:57 Tarihinde Eklenmiştir. 

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'ne yönelik eylem için keşif yaparak bölücü terör örgütüne bilgi verdikleri tespit edilen 4 kişiyle alakalı açıklama yapan Başsavcı Mehmet Ali Kurt,” Önlenmese kana bulayacaklardı” dedi

 

Boran KAYALAR - Geçtiğimiz günlerde Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'ne yönelik eylem için keşif yaparak bölücü terör örgütüne bilgi verdikleri tespit edilen 4 kişinin yakalanmasının ardından Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ali Kurt basın mensuplarıyla bir araya gelerek olayla ilgili bilgiler aktardı. Çalışmalarımız sayesinde büyük bir olayı önlediklerini söyleyen Kurt,  “Önlenmese kana bulayacaklardı” dedi

 

KIRMIZI ALARMA GEÇTİK

10 Ocak çalışan gazeteciler günü dolayısıyla basın ile bir araya gelen Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ali Kurt, geçtiğimiz gün emniyete yönelik eylem hazırlığında olan 4 kişi hakkında bilgiler verdi. Kurt,” 26 Kasım 2016 tarihinde Emniyete yapılan ihbarda "Şırnak'tan L. İsminde biri geldi. Ağustos ayının başında Kocaeli Emniyeti'nin fotoğraflarını çekti. Şahsın soy ismini bilmiyorum. Adana'da da yaşanan olaydan sonra uykularım kaçtı ve bu konuyu size bildirmek istedim" şeklinde gelen ihbardan sonra Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri kırmızı alarma geçti.

 

1 SAAT KEŞİF YAPILMIŞ

İhbarda belirtilen araç kolluk görevlilerince tespit edildikten sonra MOBESE ve PTS kayıtları ile araç sahibi, aracı kullanan ve araç içerisinde bulunan şüpheliler araştırıldı. Aracın 47 plakalı araç olduğu, şüpheliler tarafından 7 Ağustos 2016 tarihinde yaklaşık 1 saat kadar Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'nün keşif ve fotoğraflama çalışması yapıldığı ve aracın şüphelilerden M.D'nin üzerine tescilli olduğu, aracı kullanan kişinin ise şüpheli L.A olduğu, yanında aynı zamanda yeğenleri olan ve Yalova'da yaşayan F.A ve C.A olduğu tespit edildi. Bunun üzerine genişletilen soruşturmada MOBESE ve PTS incelemeleri sırasında şüpheli L.A'nın üzerine kayıtlı bulunan 41 plakalı araç ile 19 Eylül 2016 tarihinde yaklaşık 3 saat ve 20 Eylül 2016 tarihinde ise yaklaşık 2 saat kadar Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'nün etrafında yine keşif amacı ile dolaştıkları tespit edildi.

 

KANLI EYLEM

PKK/KCK Terör Örgütü'nün son dönemde de sıklıkla uygulamakta olduğu eylem tarzına bakıldığında; daha önce deşifre olmamış, hakkında herhangi bir işlem yapılmamış kişileri kullandığı, şehir merkezinde ve özellikle metropollerde silahlı eylemler geliştirmek amacı ile keşif ve istihbarat faaliyetinde bulundukları; örgüt üyelerince yapılan tespitlerin örgütün eylem hazırlayıcısı birimlerine gönderildiği sonrasında ise özellikle gündem oluşturulabilecek kamuya ait bina ve araçlara yönelik kanlı eylemler gerçekleştirdikleri belirlendi.

 

SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

Şüpheliler ile ilgili yürütülen soruşturmada 26 Kasım 2016 tarihinde yapılan ihbar, şüphelilerin bazılarının vermiş oldukları beyanlar, HTS ve PTS analizlerinden PKK/KCK Terör Örgütü'nün yukarıda belirtilen amaç ve faaliyetler doğrultusunda Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'ne yönelik gerçekleştirilecek saldırıya lojistik bilgi temini amacı ile farklı tarihlerde birçok kez fotoğraflama, istihbarat ve keşif faaliyetlerinin yapıldığı tespit edildi.Şüphelilerden ' keşif ve fotoğraflama ' çalışmasına katıldıkları belirlenen L.A. , F.A. Ve CA hakkında Kocaeli 2. Sulh Ceza Hakimliği'nin 2017/9 sorgu sayılı kararı ile tutuklama kararı verildi. Öte yandan 47 plaka sayılı araç sahibi M. D. Hakkında ise Kocaeli 2. Sulh Ceza Hâkimliğinin 2017/8 sorgu sayılı kararı ile adli kontrol kararı verildi. Yetkililerden alınan bilgilere göre soruşturmanın halen devam etmekte olduğu bilgisine de ulaşıldı.

 

Bu Haber 245 Görüntülenmiştir
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Hakaret davası ertelendi
Öğrenci evinde yangın
Karamürsel'de silahlı yaralama
Ali Şahinli gözaltında
Özdemir’e son veda