SİYASETTahsin Tarhan ve ‘Cin Ali’ tartışması
Tahsin Tarhan ve ‘Cin Ali’ tartışması
11.01.2017 15:15:04 Tarihinde Eklenmiştir. 

 Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, 9 Ocak Pazartesi günü başlayan Anayasa Değişiklik Teklifi görüşmeleri devam ediyor.

 Önceki gün Meclis Genel Kurulu'nda süren anayasa değişikliği görüşmeleri sırasında kürsüye çıkan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın, Başbakan Binali Yıldırım'a "Cin Ali" ifadesini kullanması gerginlik yaşanmasına neden oldu.

 Bu gerginlik sırasında çekilen fotoğraflarda CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan da göründü.

Tarhan bu tartışma üzerine bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle;

“Teklifin geneli üzerinde yapılan görüşmelerin ardından maddelerine geçildi. İlk iki maddenin görüşmeleri tamamlandı. Anayasa Değişiklik Teklifi’ni görüşürken Anayasa ihlal ediliyor. Oylamaların gizli olması gerektiği, Anayasa’da açıkça yazılmış. Ancak AKP grubundaki bazı milletvekilleri bir telaş ve tedirginlik içinde kendilerini ispat etmeye çalışıyor.Bu son derece üzücü.Halkın oyunu alarak,milletin temsilcisi sıfatı ile bu yüce çatı altında görev yapıyoruz. Bu görevin gereği olan bilinç ve sorumluluğa uygun davranılmalı.

Dövizin baş döndürücü bir hızla yükseldiği bir dönem yaşıyoruz. Her sabah kalktığımızda daha da fakirleşiyoruz. Ekonomi kötü, işsizlik almış başını gitmiş. Vatandaşlarımız geçim derdinde. Terör ülkenin dört bir yanında. Biz hükümetin dayatması ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, sabaha kadar Anayasa Değişiklik Teklifi’ni görüşüyoruz. Oysa bugün terörü bitirecek önlemleri konuşmalıyız. Giderek artan yoksulluğu engellemek için yapılacakları, ekonomiyi ayağa kaldıracak tedbirleri konuşmalıyız.

CHalkın hiçbir kesiminin görüşü alınmadı. Anayasa ortak bir mutabakat metni ise kamuoyunda tartışılmalıydı. Barolardan STK’lara, odalardan derneklere kadar her kesim görüşünü özgürce ifade etmeliydi. Oysa Pazartesi günü Ankara Barosu’nun, TBMM Dikmen Kapısı önünde yapmak istediği açıklama biber gazıyla, TOMA’larla engellendi.

 Dayatma ile TBMM’ye getirilen bu Anayasa “ Halkın Anayasası.

Parlamenter demokrasi, egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu bir rejimdir. Bugün getirilen değişikliklerle, tek adama bütün yetkilerin verildiği, bunun yanında da hiçbir şekilde denetim mekanizmasının olmadığı bir dikta yönetimi hakim kılınmak istenmektedir.

 İnanıyorum ki en başta halkımız bu değişikliğe “hayır” diyecektir.

Aslında yurttaşlarımızın gündeminde de bu değişiklik yok. Halkın gündeminde güvenlik, terörün bitirilmesi, geçim derdi var. Barış ve huzur içinde yaşanacak bir ülke özlemi var. Biz yine sabahlara kadar TBMM’de çalışalım. Ama halk için çalışalım. Yurttaşlarımızın huzur ve refah içinde, yoksulluk çekmeden yaşayabileceği ortamı tesis edecek yasalar için çalışalım.” 

 

 

Bu Haber 230 Görüntülenmiştir
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
CHP 6 köyde daha delegesini seçti
  BUGÜNDE 6 KÖY İLE DEVAM EDİLECEKBugün gerçekleşecek olan seçimlerde ise CHP yine 6 köyde delege belirleyecek. Saat 16.00 itibari ile merkez köy kıraathan...
Hürriyet: Yargıya operasyon düzenleniyor
Cumhurbaşkanı muhtarları davet etti
Doğu Perinçek İzmitliler’e seslenecek
 Vatan Partisi Lideri Doğu Perinçek bugün ilimizde.Doğu Perinçek, bugün saat 13.00-17.00 arasında İzmit Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Konferans Salonu’nda ...
Cumhurbaşkanı için karanfilli davet