Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
Advert
TARİH 16.10.2018 SAAT 20:13:51
Advert

Kardeşliğin ve renklerin şehri

Mardin; Kardeşliğin, misafirperverliğin ve medeniyetlerin şehir. Binlerce yıldır topraklarında birçok dini ve kültürü barındıran bu şehrin her taşında tarih yeniden canlanıyor.
Kardeşliğin ve renklerin şehri Galeri

Arif BULUT  - İnsanın insan olduğu için sevilmesi gerektiğinin, farklı kültür ve dinlerin bir arada yaşanabileceğini Mardin sokaklarında gezerken görmek mümkün. Her taşında, toprağında, havasında buram buram kardeşlik ve hoşgörü taşıyan bu büyülü şehir günümüzde her ne kadar terörle anılsa da, dünya barışının mümkün olabileceğinin de en büyük kanıtıdır. Babiller, Asurlar, Hititler, Urartular, Persler, Emeviler, Abbasiler, Selçuklular, Artukoğulları ve Osmanlılar dönemlerinde hep yerleşim merkezi olmayı başaran Mardin, Müslümanların, Yahudilerin ve Hristiyanların kardeşçe, savaşmadan yaşayabileceğinin ispatını tarihinde gizliyor.


DÜNYANIN İLK ÜNİVERSİTESİ    

Tek bir renge boyanmadan dinde, ırkta ve kültürel yapıda rengârenk olan Mardin, zenginlikleri ve güzellikleri ile içerisinde gezen herkese zamanda yolculuğa çıkarıyor. Son yıllarda terör ve birçok olumsuzlukla anılan bu medeniyetler beşi şehir dünyanın ilk üniversitesi olan Nisibis Akademisini içerisinde barındırıyor. Bir zamanlar felsefe, mantık, edebiyat, geometri, astronomi, tıp, hukuk eğitiminin verildiği dünyanın ilk eğitim üniversitesi olan Mor Yakup Manastırı medeniyetlerin bu topraklarda geliştiğini ve yayıldığını gösteriyor. 


KÜLTÜR ZENGİN SOFRALAR ZENGİN 

Ülkemizin mutfak kültürü çok zengin, bu zenginliğin başında da Güneydoğu Anadolu bölgemiz çok önemli bir yer tutuyor. Güneydoğunun parlayan yıldızı Mardin ise lezzetli sofraları ile misafirlerine kültürel zenginliklerinin yanı sıra zengin sofralarda sunuyor. Damakta lezzetini bırakan  Soğan Kebabı, Kaburga Dolması, Firkiye, Kiliçe, Alluciye,  Harire tatlısı ve mırra gibi tatlar bu büyülü şehre ilk kez gelenleri kendisine bir kez daha hayran bırakıyor. 


MARDİN İNSANI GÖNÜLLERİ FETHEDİYOR 

Yüzölçümü 8.858 kilometre olan Mardin’in kültürel zenginliğinin bir sınırı olmaması ilk defa bu güzel şehre gelen herkesi kendisine aşık ediyor. 800 bini aşkın nüfusunun yanı sıra her coğrafya ’ya örnek olan misafirperverliği ile gönülleri fetheden Mardin halkı güler yüzüyle de gönüllerde hoş bir tat bırakıyor. Kim olursanız olun, nereli olursanız olun bir gülümseme ile selamlaşıp, sohbet edebileceğiniz bu güzel insanlar sofralarını, dükkanları, evlerini her zaman misafirlerine açık tutuyor. Misafir ağırlamayı onur kabul eden Mardin insanı, kendisine hayran bırakıyor. 


TAŞIN BAŞKENTİ MARDİN

“Ben Mardin’im barış kardeşlik kokarım. Acılarla yaşamak değil, kardeşçe bağrına basmaktır insanları görevim” sözünü yaşatan taşın başkenti Mardin’in taş evleri gözlerin pasını siliyor, zaman yolculuğu imkanı sağlıyor. Mezopotamya’ya yolculuk fırsatı veren Mardin lezzetli mutfağı, zengin kültürü, güzel insanları, zamanda yolculuğa çıkaran mekanları ile herkesi kendine çekiyor. 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7985 TL 5.7754 TL
Euro
EURO
6.7164 TL 6.6896 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA