Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 24.06.2019 SAAT 23:29:17
Advert
 
Advert

İlimizin farklı yüzünü daha çok yaşamalıyız

İlimizin farklı yüzünü daha çok yaşamalıyız

Kocaeli iki farklı yüzü olan bir kent…

Bir yanı İzmit Körfezi ve çevresinde birbirine yapışık kardeşler gibi sıralanmış birçok yerleşim yerleri; diğeri Kandıra merkezli geniş kırsal alan ve Karadeniz sahili…

Birincisi Kocaeli’yi İstanbul, İzmir ve Ankara gibi illerle aynı kategoriye taşıyor, metropolleştiriyor ikincisi ise bize turizm ve tarım açısından inanılmaz fırsatlar veren, birikimleri olan bir şehir sunuyor.

Yani Kocaeli sanayi ve ulaşım aksları ile kendine bir kader çizerken tek başına o kadere mahkum değil.

Kandıra var.

Beziyle, yoğurduyla, tarım potansiyeli ve sahilleriyle Kandıra Kocaeli’nin gelişiminde çok önemli bir yer.

***

Bir süredir Kandıra’ya gitmiyordum.

Zaten hafta sonu kalabalığında Kandıra’ya gitmek akıl işi değil; trafik bir işkence. Biz dostlarla bir Çarşamba günü öğle saatlerinde gittik. Ama yol yine kalabalık. Trafik inanılmaz.  Mevcut yolun artık Kandıra’ya yetmediği aşikar.

Ne yapıp edip bu yolun duble yapılması işi bir an önce halledilmeli. Yoksa biraz keyif için çıktığınız yol size eziyete dönüşüyor.

***

Bizim yolumuz Kerpe’ye düştü. Değerli büyüklerim Kemal Kaya, İsmet Çiğit ve Tanju Cılızoğlu ile keyifli bir yemekte buluştuk. Ama Kerpe’ye gelenlerin çok büyük bir bölümü sahile koşmuş. Hafta ortası ve plajda adım atacak yer yok. Hafta sonu nasıl oluyor, bilmiyorum.

Görünen o ki Kandıra tarımı sürekli kan kaybederken turizmi sürekli kendini tazeliyor. Ama Kandıra’nın alt yapısı buna uygun mu, tartışılır. İnsanlarımızın bakış açısı uygun mu tartışılır.

Artı ve eksikler ne olursa olsun, ciddi bir turizm vizyonuna ihtiyacımız olduğu açık.

***

Kefken Aile Sağlığı Merkezinin doktor sıkıntısını birkaç gün önce yazdım. Bir günde merkeze başvuran 134 hastadan sadece 12’sinin bölge halkından olması önemli bir veri. Geri kalanlar turist- tatilci…

Ama sadece bir doktor var…

Nasıl olacak?

Taşıma suyla- geçici doktorla olmayacağı açık. Oysa turizm odaklı bir planlama yapılsa oradaki doktor sayısı 2 ya da 3 olarak planlanırdı.

***

Dönüşte Kandıra’nın eski yolundan geldik. Uzun zamandır o eski yolu kullanmıyordum. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi o yolu harika bir hale getirmiş.

Eğer İzmit Kandıra Yolu da duble- bölünmüş yol haline getirilirse Kandıra hepimize daha yakın olur.

Olmalı da…

Bu şehrin farklı yüzünü daha çok yaşamalıyız- yaşatmalıyız.

 

“Kokpit” dikkat çekici bir okul

 

Dünya değişiyor.

Geleceğimiz değişiyor.

Meslekler değişiyor.

Dolayısıyla çocuklarımızı geleceğe hazırlayan eğitim sisteminde de yeni alanlar ortaya çıkıyor.

***

Bir süredir, Kokpit Havacılık ve Yazılım Koleji’nin adını duyuyorum. Ama dün okulun ilimizdeki kurucuları Sevgili Arkın Sevukten ve Temel Uğur geldiler ve detaylı bilgiler verdiler.

Geniş bir haberini yapacağız ama ben biraz konuyu açayım:

Havacılık ve –üstüne- yazılım geleceğin en popüler meslekleriHer ikisine odaklanmış bir kolejin birçok öğrenci ve velinin hayallerini gerçekleştirme fırsatı sunacağından da eminim.

Öyle de olmuş. Sevukten’in anlattığına göre, Başiskele’de mevcut bir kampüs içinde bu yıl eğitim ve öğretime başlayacak okul, kısa zamanda çok sayıda kayıt yapmış.

Çanakkale, Yalova ve diğer çevre illerden yatılı okumak için gelenler bile var.

***

Bu ilgi niye” diye düşündüğünüzde yazının girişindeki tespitlerim önemli olduğunu hatırlatmak isterim. Ama sadece onlar değil; mezun olduğunda birçok sertifikaya sahip olduğunuz bu okul öğrencileri için cazip iş imkanları sunuyor.

Okuldan mezun olan öğrenciler 16 yaşından sonra pilotaj eğitimi görebilecek. Bu eğitim sonucunda isteğe bağlı olarak Pilot Lisansı da verilecek. Aynı zamanda okuldan mezun olan kabin görevlileri, yer hizmetleri personelleri uluslararası lisansa sahip olacak ve başka ülkelerde çalışma imkanı bulabilecek.

Çok cazip değil mi?

 

Her başarısızlığın bir faturası olur, CHP’de neden yok?

 

CHP Kandıra İlçe Başkanı Gülay Eyisabuncular, ilçe yönetimi ve Kandıra İlçe Kadın Kolları Başkanı Arzu Güngör ve yönetimindeki 8 kişi istifa etti.

Kurultay delegesi olan Gülay Eyisabuncular, olağanüstü kurultay için Muharrem İnce’ye imza vermişti.

***

Eyisabuncular istifa ederken “Kocaeli ve ilçelerdeki başarısızlık açıktır. Kandıra ilçe örgütü seçimlerde başarısız olmuştur. Başarısızlığı başka partilerin oy kaybıyla kıyaslamak geçici bahaneler bulup hiçbir şey olmamış gibi sabitliğe devam etmek zaman kaybı ve basiretsizliktir. Kandıra ilçe örgütü kısa süre önce örgütün ortak kararıyla değişim için olağanüstü kurultaya imza vermiştir. Değişimin gereğini gören ve önerenlerin yer işgal etmeye devam etmesi de abestir” demiş.

Doğru. CHP’nin kendisiyle yüzleşmesi lazım. Ama koltuk kavgası içindeler.

***

Önceki gün Kandıra yolundayken Cengiz Sarıbay aradı. Çarşamba günü “El Birliğiyle CHP’yi Batırıyorlar” başlıklı yazımda “CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Kurultay olsaydı ya da olmasaydı yine ben aynı düşüncede olacaktım ve karara saygı gösterecektim. Tabi ki her şekilde hepimizin de bu karara saygı duyması gerektiğini düşünüyorum” diyor. Cengiz abi kusura bakmasın bu saygı duyulacak bir durum değil. Muhaliflerin de aceleciliği meselenin bu noktaya gelmesinde çok etkili oldu. El birliği ile CHP’yi batırıyorlar” diye yazmıştım.

Yazı üzerine biraz konuştuk. -Aslında onunla daha uzun uzun bu süreci konuşmak istiyorum-Cengiz Sarıbay, süreçte çok özenli ve dikkatli olduğunu söylüyor. Buna eminim. Zaten benim sözüm yereldekilerden önce genelde siyaset yapan CHP’lilerin özensizliğine…

“El birliği ile batırıyorlar” derken de onları kastetmiştim ama Kandıra ilçe başkanı ve yöneticilerinin başarısızlık vurgusu ile istifası üzerine Cengiz abi yine konuşulacak bir açıklama yapmış:

''Ben de başarısızım, o zaman hep beraber kalkıp gidelim. Bu böyle olmaz, sonuna kadar mücadele edeceğiz.”

Cengiz Sarıbay’ı seven ve beğenen isimlerden biriyim ama genel merkezi savunmak zorunda kalışı böylesi zorlama açıklamalara dönüşüyor.

Elbette CHP’liler mücadele edecek ama başarısızlığın da bir faturası olmalı.

Birileri gitmeli.

Özel sektörde olsanız böylesi başarısızlıklarda sizi koltuğunuzda oturturlar mı?

Futbol takımı olsanız, 8 maç üst üste kaybeden takımın teknik direktörü koltuğunda kalabilir mi?

***

Ben bu konuda netim.

Dün de yazdım:

“Köklü değişiklikler yapılmalı. İnce’ye destek verenler tasfiye edilmeden örgütlerde bir değişim sağlanmalı. CHP’liler dikkatlerini yerel seçime vermeli ve seçim sonrasında da sonuç ne olursa olsun kurultay yapmalı.”

NOKTA

 

Ak Parti’nin havuzu başarının göstergesi

 

AK Parti İl Başkanlığı, yerel seçimlerde en doğru isimleri belirlemek için ilginç bir çalışma başlattı. İlçelerde meclis üyeliği için havuzlar oluşturulmuş.

Yani bu havuzda biriken isimlerden meclis üyeleri belirlenecek.

Hep söylüyorum başarı tesadüf bir şey değildir.

Muhalefetin durumu ortada iktidarın yaptığı ortada…

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7633 TL 5.7403 TL
Euro
EURO
6.5625 TL 6.5363 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA