Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
TARİH 17.02.2019 SAAT 18:01:28
Advert
 
Advert Advert

Acile gelen hastaya müdahale etti dayak yedi

Geçtiğimiz gün SEKA Devlet Hastanesi’nde dahiliye uzmanı olarak görev yapan Dr. İsmail Korkut’un hastası tarafından darp edilmesine meslektaşları tepki gösterdi. Kocaeli Tabip Odası tarafından yapılan protestoda doktorlar, can güvenliklerinin olmadığını belirtti. Geçtiğimiz gün SEKA Devlet Hastanesi’nde dahiliye uzmanı olarak görev yapan Dr. İsmail Korkut’un hastası tarafından darp edilmesine meslektaşları tepki gösterdi. Kocaeli Tabip Odası tarafından yapılan protestoda doktorlar, can güvenliklerinin olmadığını belirtti
Acile gelen hastaya müdahale etti dayak yedi

Arif BULUT  - SEKA Devlet Hastanesi’nde görev yapan Dahiliye Uzmanı Doktor İsmail Korkut, randevuya geç kaldığı iddiasıyla hastası tarafından darp edildi. Geçtiğimiz gün yaşanan olayla ilgili alınan bilgi ve iddiaya göre acil servise hasta müdahalesine çağırılan Dahiliye Uzmanı Doktor İsmail Korkut, müdahale sonrası döndüğü muayene odasında randevuya geç kaldığı gerekçesi ile hasta tarafından önce sözlü daha sonrada fiziki şiddete maruz kaldı.  Olay sonrası gözaltına alınan şahıs serbest bırakılırken konu ile ilgili Kocaeli Tabip Odası adına açıklama yapan Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Berra Akgül Gürkan “Can güvenliğimizden endişe ediyoruz” dedi. 


CAN GÜVENLİĞİMİZDEN ENDİŞELİYİZ 

SEKA Devlet Hastanesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasını okuyan Kocaeli Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Berra Akgül Gürkan “Maalesef son günlerde toplumun her kesiminde artan şiddet olayları sağlık çalışanları ve doktorlara yönelik olarak da artış göstermektedir. Dün hastanemiz doktorlarından Dr. İsmail Korkut görevi başında hastası tarafından sözlü ve fiziki şiddete maruz kamış beyaz kod verilmiştir. Doktor arkadaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletirken her seferinde bu son olur ümidiyle bu açıklamalarla karşınızdayız. Biz doktorlar hastalarımızın canı için çalışırken kendi can güvenliğimizden endişe ediyoruz. Sağlık sistemimizdeki her türlü aksaklıktan hastasının başına gelen olumsuz her durumdan doktoru sorumlu tutup kendince hakkını yasal yollardan değil de şiddete başvuranlardan şikayetçiyiz” şeklinde konuştu. 


BİZİ SUÇLU GÖSTEREN KESİM VAR


“Sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalan, hakaret ve tehdit edilen doktor sizin veya yakınınızın, komşunuzun hayatını kurtarmış yada kurtaracaktır” diyerek sözlerine devam eden Gürkan, “Hekimleri ve sağlık çalışanlarını hedef almış  şiddet olaylarının  arkasında aşırı hasta yükü, hasta başına ayrılan sürenin kısalığı, sosyoekonomik nedenler, sistemdeki aksaklık suçlusu olarak doktoru gösteren bir kesim vardır. Tüm bu nedenler ve şiddet olayları biz doktorların çalışma motivasyonunu bozmaktadır. Ve unutulmamalıdır ki sağlık çalışanına yapılan şiddet diğer hastaların sağlık hizmeti almasını engellemektedir” ifadelerini kullandı. 


CEZAİ YAPTIRIM GEREKMEKTEDİR 

Gürkan sözlerinin sonunda “Hastalarımız ve yakınlarından sabır, hoşgörü, anlayış ve çalışma disiplinimize saygı göstermelerini bekliyoruz. Şikayetiniz varsa idari ve yasal yollardan hakkınızı arayabilirsiniz. Bu olayın bir son olmasını tekrarının yaşanmaması için tüm sorumluları göreve davet ediyor, hastanelerde güvenlik önlemlerinin artırılması, Sağlık Bakanlığı’nın hastalarımızı hastane içindeki işleyişi, hekimlerine, sağlık çalışanlarına hoşgörülü ve anlayışlı olmaları konusunda kamu spotları ile bilgilendirmenin yapılmasını, gerekli önlemlerin alınıp gerekli cezai yaptırımlar uygulanmasını istiyoruz” diye belirtti.

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Sivil Toplum haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.2775 TL 5.2564 TL
Euro
EURO
5.9531 TL 5.9293 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA