Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 24.04.2019 SAAT 13:39:48
Advert
 
Advert

ABD ve Trump hayduttur

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye yönelik yaptırımları ve artan döviz kurunu değerlendiren AK Parti MKYK üyesi Zeki Aygün çok sert konuştu. ABD ve Trump’ın haydut olduğunu söyleyen Aygün, “Kendi aldığı kararları bile uymayanlara haydut denir” dedi
ABD ve Trump hayduttur

Süriye ÇATAK TEK  - AK Parti’nin kurucu il yönetiminde yer alan ve 16 yıldır çeşitli görevlerde yer alan MKYK üyesi Zeki Aygün, milletvekili adayı gösterilmemesini, gelecek planlarını ve yaşanan ekonomik daralma ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 24 Haziran seçimlerinde aday listesinde yer almasının kendisinin de şaşırdığını söyleyen Aygün, 18 Ağustos’ta yapılacak Büyük Kongrede MKYK listesinde yer almaması halinde ne yapacağını, yeni il başkanı ile ilgili görüşü ve tabi yerel seçimlerde aday olup olmayacağını da açıkladı. Aygün, ABD’nin başlattığı ekonomi savaşı ile ilgili de çok sert açıklamalarda bulundu. 

 

ALBAYRAK’I BEĞENİYORUM 

16 yıldır AK Parti’de kurucu il yöneticiliği, il başkanlığı, milletvekili ve MKYK üyeliği yapan Aygün, ABD’nin dünyada başlattığı ekonomik savaşı değerlendirdi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın çok farklı bir vizyon çizdiğini söyleyen Aygün, “Bu işi başaracağına inanıyorum. Ekonomiyi zaman içinde rayına nasıl oturtacağını ortaya koydu. Statükolu bir yapı değil de değişen dünya koşullarına ayak uyduran bir ekonomik modeli ortaya koyuyor. Dünya ekonomisini takip eden dinamik bir yapı olacağını düşünüyorum. 

 

GEZİ OLAYLARI İLE BAŞLADI 

Şu anda ekonomik olarak yapılan baskı küresel güçlerin Türkiye üzerindeki en son baskısıdır. 16 yıllık serüvene baktığımızda 2002 yılındaki Türkiye’nin geldiği noktayı gören küresel güçler düğmeye bastı. 2013 yılında faiz yüzde 4,5’a düştü, IMF’ye en son borç taksit ödendi. GSMH 820 milyar dolara çıktı. Kişi başına düşen gelir 11 bin dolara çıktı. Ayrıca 4 büyük projenin startını verdik. Bir ay sonra Gezi olayları başladı. Faiz yüzde 4,5’tan yüzde 10’a çıktı. Türkiye’nin büyümesini engelleme projesi için o gün başladılar. 

 

BAŞARAMADILAR

Küresel güçler, bunlar iktidara gelir biz onları alaşağı ederiz ve çekip giderler sanıyorlardı. Ancak Türkiye’nin tam tersini yaptığını gördüklerinde Gezi olaylarını başlattılar. 2013’te başaramadıklarını 8 ay sonra FETÖ terör örgütünün yargı elamanları üzerinden 17-25 Aralık’la yapmak istediler. 2014’te 6-7 Ekim olaylarını yarattılar. Kürtleri sınırdan içeri almıyorlar bahanesi olaylar çıkartıldı. Oysa 3 gün içinde 370 bin Kürt kardeşimizi Türkiye’ye almıştık. Orada da başaramadılar.

 

ABA ALTINDA SOPALAR İŞE YARAMADI 

15 Temmuz darbe girişimi ile bu kez ülkeyi asker ele ile yıkmak istediler. Ama başaramadılar. Milletimiz buna izin vermedi. 16 Nisan Referandumunda kendileri direk devreye girdiler. Bizim batıda çalışma yapmamıza izin vermediler. Burada da başarılı olmayınca 24 Haziran seçimlerinde dolar ve Euro ile saldırıya başladılar. Aba altında sopa gösterdiler. Baktılar ki Türkiye onların dediklerini yapmıyor, Kıbrıs’ta, Suriye’de taviz vermemesi, Cin ve İran’a yaklaşması, Rusya ise S-400 anlaşmasından vazgeçmemişi üzerine Buronsun’u bahane ederek Türkiye’ye ekonomik savaş başlattılar. 

 

EKONOMİK SAVAŞTIR

Onların ifadeleri ile bunun savaş olduğunu görüyoruz. ABD kendi ipini çekiyor. Bu dünya ile savaştır. Biz şunu sağladık, kan ve gözyaşının döküldüğü dünyada bunun sebebinin kim olduğunu gösterdik. Bu gerçekleri görerek onlara dost diyemeyiz. Türkiye’yi YPG ve Buronson’a tercih ediyorsan haydut bir devletsin. Dünya bunu görüyor. Bizim milletimiz bunu görüyor ve devletine isyanda bulunmuyor. Bu ekonomik savaşta kendi önlemini alıyor. 


DOĞU BLOĞU BİRLEŞİYOR 

Cin, Rusya ve İran ile kendi paramızla alışveriş yapmaya başladı. En çok bundan korkuyordu. 
Ülkeler şu anda bir araya geliyor. Doğu bloğu birleşiyor. Bu alanlar bakir pazarlar. İhtiyaç olan pazarlar. Kendi para birimizle çalışıyoruz. Eğer ortak bir pazara geçersek Amerika’nın parası kağıt parçası olur. ABD’nin ekonomisi ve borcu büyük. Bizim kişi başına düşen borç miktarı 2 bin dolar. Ama ABD’nin 73 bin dolar. Türkiye’nin devlet borcu 161 milyar dolar. Özel sektör borcu devlet garantisi değilse borç hanesine yazılamaz. 


 

KAZANACAĞIMIZDAN ENDİŞEMİZ YOK 

Ülkesini seven herkes mutlaka dövizlerini bozdurmalı. Bu bir ekonomik savaş. 
Ekonomik savaşın varlığını 2013 yılından bu yana yaşıyoruz. Bundan sonra kullanacakları başka enstrümanları yok. Bizim kazanmamız için birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Bizim kazanacağımızdan endişemiz yok. Çünkü dünya onlara karşı. Kendi ayaklarına kurşun sıkıyor. ABD, Dünya Ticaret Örgütü’nün kararlarını yok sayıyor. Kendi aldığı kararları bile yok sayan bir devlet hayduttur. Trump’ta hayduttur” dedi. 


İzmit’te yaşarım 

MKYK’ya seçilmemesi halinde İzmit’e dönüp burada yaşayacağını söyleyen Aygün, teşkilatların davet ettiği her yere gideceğini ve partiye çalışacağını söyledi 

Şu anda AK Parti MKYK’sında yer alan Aygün, 18 Ağustos’ta yapılacak olan Büyük Kongre’de yer alıp almayacağı ile ilgili sorulara da yanıt verdi. MKYK’ya seçilmemesi halinde İzmit’e geri dönüp burada yaşayacağını söyleyen Aygün, “MKYK’da yer alıp almamak genel başkanımızın tasarrufunda olan bir şey. Çalışma arkadaşlarını kendisi seçiyor. 
 

TEŞKİLATLARLA ÇALIŞACAĞIM

MKYK’ya seçilmezsem İzmit’e dönüp burada yaşamaya devam edeceğim.  Görev olmadıktan sonra orada olmanın manası yok. Evimiz Ankara’da olacak. Çocuklarım orada okuyor. Ben her hafta sonu teşkilatlarla çalışıyorum. MKYK’da değilim diye teşkilat çalışmalarına katılmamak doğru değil. Davet edildiğim her toplantıya giderim” dedi. 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Üye resim
Süreyya 2018-08-15 10:31:00
Hiçbir ekonomistin uygun görmediği Albayrak'ı uygun görmüş Zeki Bey! Sizce inandırıcı mı? Yazık! Röportajı gerçekleştiren hanım sormalıydı: Alman vatandaşını tahliye ettik bir gün içinde yurt dışı yasağı koymadan. Nasıl oldu acaba? Zeki beyler cevaplayabilir mi? ABD'ye kızalım ama kendimize de biraz eleştiri lütfen.
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Röportajlar haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8446 TL 5.8212 TL
Euro
EURO
6.5735 TL 6.5473 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA