Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 24.04.2019 SAAT 13:43:23
Advert
 
Advert

Kocaeli ihracatı sevindirdi

Kentin ihracatı ağustos ayında yüzde 3.7 oranında arttı. KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, "Önümüzdeki dönem ihracat artışlarının ivmeleneceğini düşünüyoruz" dedi
Kocaeli ihracatı sevindirdi

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ağustos ayında Kocaeli ihracatının yüzde 3,7 arttığını, bu yönüyle kentin Türkiye genelinden ayrıştığını gördüklerini belirterek, "Önümüzdeki dönem ihracat artışlarının ivmeleneceğini düşünüyoruz" dedi. Zeytinoğlu, Kocaeli gümrüklerine göre ağustos ayında kentten yapılan ihracat rakamlarını değerlendirdi.


YÜZDE 13.7'Sİ

Ağustos ayında Kocaeli'den yapılan ihracatın 1,7 milyar dolar, ithalatın ise 3,1 milyar dolar olduğunu belirten Zeytinoğlu, geçen yılın ağustos ayına göre kent gümrüklerinden yapılan ihracatın yüzde 3,7 artarken, ithalatın yüzde 17,3 gerilediğini belirtti. Zeytinoğlu, ağustos ayında Türkiye ihracatının yüzde 13,7'sini Kocaeli'nin gerçekleştirdiğini belirterek, şunları kaydetti:


TATİLE RAĞMEN

"Ağustos ayında otomotiv sektöründeki bakım duruşları ve 9 günlük Kurban Bayramı tatiline rağmen Kocaeli ihracatının yüzde 3,7 arttığını ve bu yönüyle Türkiye genelinden ayrıştığını görüyoruz. Önümüzdeki dönem ihracat artışlarının ivmeleneceğini düşünüyoruz. Kocaeli ihracat artışında kimya, makine, demir ve çelik sektörlerinin etkisinin olduğu görülmektedir. 


KİMYA BİRİNCİ

İlimiz ihracatının hemen hemen yarısını gerçekleştirdiğimiz otomotiv sektörünün bakım duruşları nedeniyle aylık ihracatı azaldı. Ağustosta Kocaeli ihracatına en fazla katkı kimya sektöründen gelirken otomotiv ikinci sırayı aldı." Ocak-ağustos döneminde Türkiye dış ticaretinin yüzde 19,7'sini Kocaeli'nin karşıladığına değinen Zeytinoğlu, kentin tek başına ülke ihracatının yüzde 16,7'sini ve ithalatının ise yüzde 21,8'ini karşıladığını aktardı.

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Ekonomi haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8446 TL 5.8212 TL
Euro
EURO
6.5735 TL 6.5473 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA