Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 22.04.2019 SAAT 13:52:12
Advert
 
Advert

Sera gazı raporunda ürkütücü gerçekler

Türkiye sanayisine ev sahipliği yapan Kocaeli’de sera gazı salınım raporu ürkütücü gerçeklerle dolu. 25 milyon ton sera gazı salınımıyla Kocaeli, Türkiye’nin toplam sera gazı salınımının yüzde 5’ini yapıyor. Çözüm için çalışan 8 yerel yönetimden biri olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2030 yılında 42 milyon ton olacak salınımı 33 milyona sabitlemek için önlem alıyor
Sera gazı raporunda  ürkütücü gerçekler

Süriye ÇATAK TEK- Dünyada yaşanan iklim değişikliği ile birlikte tüm ülkelerde sera gazı salınımı ile ilgili önlemler alınmaya başladı. Türkiye’nin Avrupa Birliği ile ortak yaptığı projelerin başında İklim Değişikliği Alanında Ortak Çabaların desteklenmesi geliyor. Bu noktada Türkiye’de Kocaeli’nin de aralarında bulunduğu 8 il Sera Gazı Envanteri ve İklim Değişikliği İnisiyatifi projesini yaptı. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan projenin 1 yıllık çalışmasının ardından envanter ortaya çıktı. Rapordaki sonuçlar ürkütücü. 

 

ULUSAL KONFERANSTA AÇIKLANDI 

Kocaeli’nin Sera Gazı Envanteri ve İklim Değişikliği Projesi ve Eylem Planı raporunun açıklandığı, İklim Değişikliği Ulusal Konferansı The Ness Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, projede yer alan bilim insanları ve protokol üyeleri katıldı. Kocaeli Sera Gazı Envanteri ve İklim Değişikliği Projesi ve Eylem Planı ile ilgili bilgi veren planın Türkiye Direktörü Rıfat Ünal Sayman, Kocaeli verileri ile ilgili çarpıcı bilgiler verdi. 

 

ALT YAPININ İKİ KATI YAPILMALI 

İklim değişikliği ile dünyanın sıcaklığının bir derece artması ile yaşanan sıkıntıları örneklerle anlatan Proje Direktörü Rıfat Ünal Sayman, son zamanlarda yaşanan sel felaketleri, ani dolu yağışlarının iklim değişikliği ile ilgili olduğunu belirtti. İklim değişikliğinde yerel yönetimlerin büyük payının olduğunu söyleyen Sayan, “Bu iklim değişikliği ile mücadele ederken çok ciddi bir alt yapı yatırımı yapmak gerekiyor. Alt yapı sistemleri kurulduktan sonra yapılan alt yapıların en az iki katını 20 yıl içinde yapmamız gerekiyor” dedi. 

 

EN ÖNEMLİ SORUN

Toplantıya katılan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, iklim değişikliğinin yarattığı olumsuzluklara karşı mutlaka önlem alınması gerektiğini kaydetti. Dünyanın geleceğine yönelik umutlarının arttığını belirten Özak, “İklim değişikliği son yıllarda insanların karşı karşıya kaldığı en önemli sorunlardan biri. İnsan neslinin yaşamanı sürdürmesinde çok ciddi tehdit oluşturuyor. Çok büyük bir sorun olarak önümüzde duruyor. Böyle giderse yaşam alanları hızlı değişimine ayak uyduramayan birçok bitki ve hayvan türü yok olacaktır. 

 

SORUMLULUK ALDIK

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre sıtma ve yetersiz beslenmeden dolayı milyonlarca insan ölümle karşı karşıya kalacaktır. Dünyanın sıcaklığının 2 derece daha yükselmesi dünya ekonomisi ve sistemler çökecektir. Eğer önlem alınmazsa bu sıcaklık daha yükseklere çıkacaktır. Eğer önlem almazsak ülkemiz çölleşmeye doğru hızla gidecektir. İklim değişikliği açlık, susuzluk demektir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak sorumluluk alarak Sera Gazı envanterini çıkartıp eylem planımızı hız verdik. Çevreci kuruluşları ortaya koyuyoruz” dedi.


 

En büyük neden:  Sanayi
 

Sera Gazı ile ilgili Türkiye’de 8 ilde envanter çıkartıldı. Bunların arasında sanayi kenti olan Kocaeli’nin olması çok önemli. Kocaeli’nin sera gazı salınımı 25 milyon ton. Bu gazın yüzde 65,3’ü sanayi kuruluşları ve evlerden, yüzde 17’si endüstriyel proseslerden, yüzde 15’i ulaşım, yüzde, 1,4’ü arazi kullanımlarından, yüzde 0,9’u atıklardan çıkıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin doğrudan müdahale edebileceği sera gazı 8 milyon tondur. Bunun yüzde 69’u sanayi, yüzde 13,9’u konutlar, yüzde 3,7’si ticari ve kurumsal binalar, yüzde 13,1’i şehiriçi ulaşım, yüzde 0,9’u atıklar.

 

13,7 ton sera gazı salıyoruz 
 

Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan raporda 2016 yılı verilerine göre kenttin sera gazı salınımı 25,1 milyon ton olarak hesaplandı. 1 milyon 830 bin 772 olan kenttin nüfusu ile sera gazı salınımı oranlandığında kişi başına salınana sera gazı 13.7 ton olarak belirlendi. Türkiye genelinde kişi başına düşen sera gazı salınımı 6,3. Bu rakam göz önünde bulundurulduğunda K6ocaeli’de kişi başına düşen salınım Türkiye’nin iki katı. 

 

8 milyon azaltılabilir 
 

Kocaeli’nin 2030 yılında nüfusun 2 milyon 700 binin üzerine çıkması bekleniyor. Bu ortalama artıştan çok yüksek bir artış. Bu nedenle sera gazında artış olacak. Bu kapsamda 2030’da 42 milyon tona çıkacaktır salınım. Türkiye’nin hedefi olan yüzde 21 oranındaki salınım azaltılmasını hedefini Kocaeli’de hedef olarak koydu. Bu durumda 8 milyon ton gaz salınımı azaltarak sera gazı salınımı 33 milyonda sabitlemesi gerekiyor. En büyük salınım azaltılması atık yakmadan bekleniyor. Ayrıca yapılacak olan evsel atık yakma tesisi de sera gazı salınımı azaltmakta önemli rol alacak. 

 

Peki nasıl önlem alınacak
 

Sera gazının her geçen gün salınımının artmasının en büyük gerekçelerinden biri hızlı nüfus artışı ve buna bağlı olarak betonlaşmanın artışı. Büyükşehir alacağı ilk önlemlerden biri nüfus artışını sabitleyerek yatırımlarını buna göre yapmasıdır. İkincisi mevcut binaların enerji tüketimini azaltmak, akıllı ve yeşil binaların yapımını teşvik etmek, yapılacak imar değişikliklerinde iklim değişikliği etkilerinin gözetilmesini ön planda tutmak, bölgesel ısıtma ve soğutma sistemlerini kurulmak, fosil yakıt tüketiminin azaltılması, düşük karbonlu yakıt tüketimine geçilmesi, endüstride çakılarda güneş panellerinin kullanılmaya geçmek belediye binaları ve alanlarında yenilenebilir enerji kullanımı, atıklardan enerji üretmek., enerji verimliliğini artırmak gibi çalışmalar yapabilir. Ayrıca şehriçi ulaşımda raylı sisteme geçiş yapıp daha fazla yayalaştırmayı yapması öneriliyor.

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8112 TL 5.7880 TL
Euro
EURO
6.5348 TL 6.5088 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA