Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 24.04.2019 SAAT 13:59:09
Advert
 
Advert

Partilerin yerel seçim için yol haritaları nasıl

Partilerin yerel seçim için yol haritaları nasıl

Biz gazetecilerin işi estetik ve akıcı bir dil kullanarak derdini anlatmaktır. Elbette yazılarımızda yapmamız gerekenler var:

BİR- İşaretleri okumak, gidilen yol, karşılaşılacak fotoğraf hakkında önyorumlar yapmak.

İKİ- Önümüze çıkan fotoğrafın getirisi ve götürüsünü gerçekçi anlatabilmek.

***

Peki önümüze çıkacak ilk fotoğraf nedir?

Elbette söz konusu siyaset ise yerel seçimlerdirDemek ki bir gazeteci, yorumcu ve başyazar olarak bana düşen ilk şey yerel seçim ile ilgili analizlerdir.

Elbette bu analizlerin Kocaeli ayağı çok önemli. Ama ilimizi de etkileyecek genel gelişmelere de gözlerimizi kapayamayız. Fotoğrafın geneline bakamazsak, Kocaeli’yi hiç anlayamayız.

***

Öyleyse biraz partilerin neler yaptığına bakalım:

Partisinin genişletilmiş il başkanları toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  yerel seçimler ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı:

“Mahalli seçimlere hazırlanmamız, bütün oyunları bozmamız gerekiyor. Oradan güçlü çıkmamız lazım. Partinin adayı, ehliyet, liyakat sahibi, dürüst, toplumda takdir edilen isimler olacak. Bu isimlerle Mart 2019 seçimlerine gireceğiz. Aday belirleme çalışmalarımızı öne çekip ona göre yürüteceğiz. Teşkilat ve diğer görevlerde bulunan arkadaşlarımızın Genel Merkez'le irtibata geçmeden hareket etmemesi gerekiyor. Kendisine adaylığı resmen tevdi edilene kadar mevcut görevini yerine getirmelidir. Bu bayrak yarışında görev değişikliği durumu olanların yeni arkadaşımız gelene kadar görevini aksatmadan yürütmesi gerekir. AK Parti olarak seçimlerde 2014'e göre belediye sayımızı ve oyumuzu artırmak istiyoruz. Yerel seçimde Cumhur İttifakı durumunu değerlendiririz. Yerel seçimlerde de bu ittifakı gerçekleştirme durumumuz olur. Bu olursa iki partinin de gücünü artıracağına inanıyorum."

***

Şimdi kritik çıkarımları yapalım ki Ak Parti’nin Mart 2019’a giderken nasıl bir yolda ilerlediğini daha iyi anlayalım:

BİR-  Erdoğan, “Ak Parti’de aday belirleme işi öne çekilecek” diyor. Bu da kulislerde konuşulduğu gibi ekim ayının siyaseten iktidar partisinde sıcak geçeceğinin göstergesi.

İKİ- Erdoğan ortalığın velveleye verilmesini de istemiyor. “Herkes görev tevdi edilene kadar eski işini yapacak. Yerine birileri gelene kadar devam edecek” diyor. Bu açıklama da il başkanı Abdullah Eryarsoy’un “Takvim açıklanmadan kimse aday adaylığını ilan etmesin” vurgusunun kaynağını gösteriyor.

ÜÇ- Erdoğan, “Cumhur İttifakı durumunu değerlendiririz. Yerel seçimlerde de bu ittifakı gerçekleştirme durumumuz olur. Bu olursa iki partinin de gücünü artıracağına inanıyorum” diyor. Bu açıklama benim için işin zor kısmının geçildiğinin göstergesi. Çünkü Bahçeli’den sonra Erdoğan da ittifaka istekli. Bu iş olur. Nasıl olacağı biraz tartışılır ama olur.

***

Ak Parti ve MHP cenahında bunlar olurken CHP ne yapıyor?

CHP lideri kurmaylarını sahaya sürdü. Adaylar ve yöntemlerden ziyade onlar kullanacakları ana argümana yönelmiş durumdalar.

Nedir o argüman?

Elbette ekonomi…

 CHP’liler “Ülkemiz ekonomik krizin eşiğinde” diyor.

Bunu il il anlatıyorlar. Bu çerçevede bizim ilimize de  Aykut Erdoğdu geldi.

KSO, KOTO ve KTO’yu ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, “Ülkemiz çok daha derin bir ekonomik krizin eşiğindedir. Ancak bu sorunun doğru tanımlanmadığı ve bu sebeple de çözüm getirilemediğini görüyoruz” dedi.

Takip ettiğim birçok ilde CHP’li kurmayların benzer şeyler söylediğini yerel gazetelerde okudum.

***

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu  ile birlikte ilimize gelen CHP Parti Meclisi üyesi Dr. Ayşe Eser Danışoğlu ziyaretler sırasında “Yaşanan kriz her noktada hissedilmektedir. Alım gücü, geçim bütçesi ne olursa olsun herkes derinden etkilendi. Bu iş bir noktada kilitlenmeden önce çözüm yolları yaratarak ülkemizin bu durumu en az zararla atlatması için çalışıyoruz. Hem çalışanları, hem iş dünyasını, hem vatandaşımızı bu sıkıntılı durumdan nasıl çıkartabileceğimizi sizlerle konuşmak istedik. Bu çözüm noktasında sizlerin ifade edecekleri çok önemli” demiş.

 Doğrudur çözüm arayışı da vardır ama CHP’lilerin bunu ana seçim kozu olarak sahaya süreceği Erdoğdu’nun şu sözlerinde gizli:

 “Mevcut ekonomik krizi dış güçlerin oyunu, DonalpTrump tweeti ile kriz çıktı diye tanımlıyorsak o zaman Trump tam tersi bir tweet attığında durumun düzeleceğine inanarak hareket edelim. Ama sorunun bundan daha derin olduğunu aslında hepimiz biliyoruz. 2002 yılından bu yana ana varlıkların satışı ile ekonomik krize yol açıldı.”

***

İşte böyle…

Önümüzdeki fotoğraf yerel seçim.

Yerel seçimde kozlarını bir daha paylaşacak partilerin yol haritalarındaki şifreler de böyle.

Akılınıza şöyle bir soru gelebilir: İYİ Parti’den neden bahsetmiyorsunuz?

Durum bakalım. Onlar önce bir il başkanı atamasını yapsınlar, sonra konuşuruz.

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Üye resim
izmit 2018-09-15 09:21:21
Adem bey konuyla alakası az ama ekonomik kriz diyoruz ya bu towrs 262 ne oldu. Sizin yakın tanıdığınız yapıyordu.
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8446 TL 5.8212 TL
Euro
EURO
6.5735 TL 6.5473 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA