Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 22.04.2019 SAAT 13:48:45
Advert
 
Advert

Düşük bütçelerle projeleri yapmaya çalışıyoruz

Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, Kocaeli basınıyla bir araya gelerek, geride kalan 4 yılda yapılan çalışmalarını anlattı. Belediyeler arasında en düşük bütçelerden birine sahip olduklarını söyleyen Bulut,” Düşük bütçelerle projeleri yapmaya çalışıyoruz” dedi
 Düşük bütçelerle projeleri yapmaya çalışıyoruz

Boran KAYALAR - Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, bugün göreve geldiğinden bu yana 4 yılda yaptıklarını anlatmak için ‘Prestij Projem’ dediği Yelken Kafe ve Düğün Salonu’nda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Ali Haydar Bulut, Yelken Kafe’de gerçekleştirdiği toplantının ardından ise basın mensupları ile İlçede bulunan diğer projeleri yerinde inceledi. Öncelikle 1071 kişilik konferans salonunu gezdiren Bulut daha sonrasında kapalı Pazar, inşası devam eden ibadete açılacak olan cami, Çenesuyu fabrikası, kapalı yüzme havuzu ve devralınan askeri alanı inceledi.   


BİZ DENETLEYEMİYORUZ

Mühürlenen Safiport Limanı hakkında açıklamalarda bulunan Bulut, “ Devlet projesi olduğu için bir proje olması gerek. Projesi var mı var ama biz ruhsatlandıramadık bu işi. Dolgu çalışmaları devam ediyor ama bir kaza olduğu zaman ne olacak? Adli makamlar geldiği zaman ruhsatı var mı yok mu diye soruyor. Biz de belediye olarak mülki amir olarak denetlemeye ihtiyacımız var. Biz denetleyemiyoruz” dedi. 


HER İNŞAATIN BİR KARŞILIĞI OLMASI LAZIM

Denetlemekle ilgili sıkıntılar yaşandığını anlatan Bulut, “Denetleyemediğimiz gibi yapılan bütün işlemlerin yasal süreci olan mühürleme işlemlerine doğru gidiyordu. Biz de mühürledik. Yapılan inceleme sonucunda kaçak dolgu yapıldığını tespit ediyoruz; itiraz ettiler, mahkeme yürütmeyi durdurma istedi, reddedildi. Süreç yapılan işlemin projeli ve kontrollü olabilmesi için de belediye tarafından ruhsata bağlanması gerekir. Bağlanmadığı takdirde bu işin yasal bir tarafı yoktur. Yapılan her inşaatın bir karşılığı olması lazım” açıklamasında bulundu. 


DÖVİZE YAKALANMADAN YAPTIK

4 yıllık süre içerisinde yapamadığımız projeler tabi ki vardır diyen Bulut, “Yelken Kafe projemiz seçim vaatlerimizde yoktu. Ancak ihtiyaç halinde çıkıyor. Var mıdır yapamadığımız proje tabi ki vardır. Ancak süreç içerisinde projeleri yanyana koyduğumuz zaman şehri imar ederken hem altyapısı hem de üstyapısını paralel götürmemiz lazım. Bizim bir özelliğimiz var; Kocaeli’de bütçe düşüklüğü konusunda bizden sonra Kandıra ve Karamürsel var. Biz bu bütçeyle beraber çözmeye çalışıyoruz. Parayla her şeyi yapabilirsiniz; ama parayı olmadan nasıl kullanabilirsiniz o önemli. Hem de dövize yakalanmadan yaptık bunları” ifadelerini kullandı. 


VATANDAŞIN SOKAĞINI YAPAMADIĞINIZ SÜRECE…

Siyaseten önce vatandaşa hizmet verebilmenin önemli olduğunu belirten Bulut, “ 2018 yılındayız ve hala altyapı ile uğraşıyoruz. Ne kadar zorluklar çektiğimizi bir ben bilirim bir de vatandaşlar bilir. Ama sonuçta müteahhittin yapmış olduğu becerisizlik iki yıldır bize hala altyapı ile ilgili sorunlar yaratıyor. Her şeyi yapıyorsunuz ama altyapıda vatandaşın önündeki sokağı yapamadığınız sürece çamuru, tozu kaldıramadığınız müddetçe, kimse böyle Yelken Kafe gibi projelerde yemek de yemez, kahvaltı yapmaz” açıklamasında bulundu. 


BÖYLE BİR ŞEY MÜMKÜN OLABİLİR Mİ?

Bulut’un tartıştığı ya da sevmediği vatandaşların yolunu yapmaması iddiaları hakkında Ali Haydar Bulut, “ Böyle bir şey mümkün olabilir mi ya? Bir mahalleye girdiğiniz zaman altyapılar paraleldir. Yani bir sokağın yağmur suyunu, kanalizasyonunu döşediğiniz zaman diğerini döşemeyince kör bir nokta oluşur. Birbirlerine hepsi paralel” dedi. 


SAĞLIK PARK KONSEPTİ

Askeri Hastane alanı ile ilgili Bulut, “ Konut olarak konuşulsa da öyle değerlendirilmeyecek. Eski bina yıkılıp yeni bina yapılınca bitecek. Oradaki yeşil alan dediğimiz yere ‘Sağlık Park’ konsepti yapılacak. Ayrıca şehrin nefes alabileceği noktalar olması lazım” açıklamasında bulundu. 


MİLLET BAHÇESİ…

Millet Bahçesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Bulut, “ Cumhurbaşkanımızın projelerinden bir tanesi. Gerçekten eski stadyumun bizde olması sebebiyle önerdiğimizde vatandaşlarımız ve Kocaeli halkının istekleri doğrultusunda dile getirdik. Süreç işleme başladı; Millet Bahçesi Projesi onaylanıp gelecek. Kesinlikle başka bir şey yapılmayacak. Eskiden AVM için söz verilmişti evet ama Millet Bahçesi haline dönüştükten sonra artık değil” dedi. 


ÇENESUYU 100 MİLYON TL 

Bulut açıklamalarının devamında basın mensuplarını Çenesuyu fabrikasına getirerek, zam hakkında açıklama da yaptı. Bulut, Çenesuyunun değerinin 100 milyon olduğunu ifade etti. Bulut, "Çenesuyunu 100 milyondan aşağıya işletmeye vermem. Değeri bu. Keşke veren olsa. Ben hazırım. Benim markam değil. Derince Kocaeli'nin markası. Kim daha çok katkı sağlıyorsa onlar hizmet ederler. 


50 MİLYON HARCADIK

Çenesuyuna geldiğimizden beri 7 milyon Euroluk masraf yaptık. Yani 50 milyon harcadık. Çenesuyuna yaptığımız zam, ise şişenin ham maddesi protomları dolarla almamızdan kaynaklanıyor. Bunlar 1450 dolardan 1900 dolara çıktı. Kur farkı 2 liraydı 6 liraya çıktı.Fabrikadan çıkış KDV dahil 6 lira.  Şişeleri 4.25ten satıyorduk. Artık damacanlar 7 lira. 6.67 bize çıkış maliyeti. Ham madde aldığınız ürünlerde zam var. Biz fırsatçılık yapmadık. İspatlamak kolay malzemeleri aldığımız faturalar belli. Çenesuyu markası Derinceden önde gidiyor. Dolar 3 lira olursa fiyat tabii ki düşer" dedi.


400 ARAÇLIK OTOPARK

Belediyenin kendi bütçesi ile yaptığı Sırrı Paşa Mahallesinde bulunan 1071 Kültür Merkezi projemizin kaba inşaatının 1 aya biteceğini anlattı. Bulut proje hakkında yaptığı açıklamada, "25 bin metre kare alana kurulan alanda 400 araçlık otopark var. seminer salonu, kurslar, eğitim olacak. Bunlar geleceğe yatırım. 1071 kişilik Kocaeli'nin en büyük konferans salonu olacak. Burası Kültür projelerimizden biri. Belediyenin kendi imkanları ile yaptığı bir proje bu. Bütçemiz az olmasına rağmen yaptık.1071 kişiyi farklı zamanlarda getirebilirsiniz. Ulaşımda kolay. İzmit ve Körfez yönüne kavşak var. Otoparktan çıkış basit. Çok amaçlı salonlarız var. Otopark 15-20 güne açılacak. 1 aya kaba inşaatı bitecek. Açılması ise secimden sonraya kalır. Burası bize 15 milyona mal oldu" dedi. 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8112 TL 5.7880 TL
Euro
EURO
6.5348 TL 6.5088 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA