Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 26.05.2019 SAAT 10:52:30
Advert
 
Advert

Çocuklarımız okullarda ölmemeli

Makina Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Murat Kürekçi, Derince’de okul kapısı altında kalarak yaşama veda eden öğrenci ile ilgili, “Çocuklarımız okullarda ölmemeli” dedi
Çocuklarımız okullarda ölmemeli

Makina Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Murat Kürekçi, Derince’de okul kapısı altında kalarak yaşama veda eden öğrenci ile ilgili bir açıklama yaptı. Kürekçi şu ifadeleri kullandı: “Derince Denizciler Mahallesi'nde bulunan Turgut Reis İlkokulu bahçesinde arkadaşlarıyla birlikte oyun oynayan 1'inci sınıf öğrencisi Mehmet Ali İşler'in tuttuğu raylı metal bahçe kapısı üzerine devrilmesi sonucu ağır yaralanmıştı, ne yazık ki Mehmet kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Hangi yürek bu minik bedenlerin böyle hayattan kopup gitmesine razı olabilir. Çok basit kontroller ve tedbirler ile önlenebilecek bu ölümlerin birçoğundan sonra kamu otoritelerinden ölümleri önleyecek bir tedbir ve çalışmayı bırakın soruşturma açma işleminin dışında açıklama duyulmamıştır.  

 

Daha önce uyardık

Daha önce uyardık; çözüme katkı sunmak istedik. Ama… Makina Mühendisleri Odası olarak geçmişte yaptığı incelemeler sonucunda okullarda birçok tehlikeli durum fark etmiş, 2011 yılında okullarda risk değerlendirmesi yaparak Milli Eğitim Müdürlüğü’ne raporlamak istediğimizi dönemin milli eğitim müdürünü makamında ziyaret ederek iletmiştik. Ancak bu talebimiz o dönemde dikkate alınmamıştır.  O dönem, iş güvenliği komisyonumuzun okullarda yaptığı incelemelerde; okulların kazan dairelerinin iş güvenliği açısından uygun olmadığı, elektrik tesisatlarında kaçak akım koruma rölesi bulunmadığı, topraklama ölçümü yapılmadığı, pencerelerin, merdivenlerin, acil çıkış kapı ve yollarının çocuklar düşünülmeden yapıldığı, bahçelerinde demir filizlerinin olduğu, birçok okulda dolapların sabitlenmediği gibi ciddi sorunlar olduğunu gözlemlemiştir.  

 

İŞTE TEDBİRLER 


Okullarda yaşanan kazaların önlenmesi için; öncelikle problemleri gizleyen anlayıştan vazgeçilmelidir. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kamu işyerlerinde acilen yürürlüğe sokulmalıdır. Okulların risk değerlendirme çalışmaları hızla yapılarak tespit edilen olumsuzluklar giderilmelidir. Okullarda elektrik tesisatı, kazan dairesi gibi tesisatlar mevzuatın istediği şartlara kavuşturulmalı, periyodik muayene e testleri yapılmalıdır. Bahçe kapıları, bayrak direkleri, yağmur olukları ve çatı kiremitleri planlı olarak kontrol edilmeli ve tespit edilen uygunsuzluklar giderilmelidir. Otomatik kapı gibi mekanizmalar var ise bunlar uygun sensörler ile kontrol edilmelidir. Okullarda dolap, raf, eğitim araç gereçleri gibi devrilme riski olan nesneler sabitlenmelidir. Binaların mimari açıdan çocukların fizyolojik özelliklerine uygun olmayan kısımları iyileştirilmelidir. Servislerin standartlara uygunluğu periyodik olarak kontrol edilmeli. İlkokul servislerinde destek ve güvenlik amacı ile ikinci bir personel olup olmadığı trafik denetimleri yolu ile denetlenmelidir. Eğitim emekçilerinin tamamı ilkyardım, acil durumlar, yangına müdahale gibi konularda uygulamalı eğitimlerden geçirilmeli ve bu eğitimler periyodik olarak tekrarlanmalıdır. Mesleki, teknik okullardaki makine ve ekipmanlar makine emniyeti açısından değerlendirilmeli, uygun güvenlik donanımları ile donatılmalıdır.  Mevzuata uygun olarak periyodik muayene ve bakımları yapılmalıdır. Tüm bunların yapılabilmesi için daha önce küçültülen milli eğitim bütçesi artırılmalıdır.” 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0857 TL 6.0614 TL
Euro
EURO
6.8088 TL 6.7816 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA