Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 20.04.2019 SAAT 14:08:06
Advert
 
Advert

Taksiciler dikkat! Bu kurallar sizin için

Ticari taksilerde seyahat eden vatandaşlarımızın güvenilir hizmet almalarını sağlamak, yaşanabilecek sorunları en aza indirmek üzere 12 Ekim 2018 günü hazırlanan genel emir, yazılı bir açıklama ile kamuoyuna duyuruldu
 Taksiciler dikkat! Bu kurallar sizin için
Abbas ÇAKAR - Vatandaşların  ticari taksilerde daha güvenilir ve rahat hizmet alabilmeleri amacıyla, ülke  genelinde olduğu gibi Kocaeli’nde de bir dizi  tedbirler  alınarak, konuyla ilgili hazırlanan genel emir  Cuma günü akşam saatlerinde  gönderilen yazılı bir açıklama ile kamuyuna duyuruldu.
 
 
GÜVENİLİR HİZMET
 
Gönderilen   genel emirde “Vatandaşlarımızın huzur ve güven ortamı içinde yaşamaları Devletimizin asli görev ve sorumluluklarındandır. Kamu hizmetlerinin aksamaya mahal vermeksizin, değişen koşullara ve ihtiyaçlara uyumlu bir şekilde tüm vatandaşlarımıza ulaştırılması kamu düzeniyle yakından ilişkilidir. Vatandaşlarımızın günlük hayatlarının aksama ve sıkıntı olmaksızın idamesine ilişkin her türlü tedbiri alma yetki, görev ve sorumluluğu ise şüphesiz kamu idarelerine aittir” denilerek Ticari taksilerde seyahat eden vatandaşlarımızın güvenilir hizmet almalarını sağlamak, yaşanabilecek sorunları en aza indirmek önem arz etmektedir. Şeklinde devam etti.
 
 
SORUNLARDAN BAHSEDİLDİ
 
 Açıklamanın devamın  Kocaeli İl sınırları içinde vatandaşların  yaşamış olduğu sorunlardan bahsedilerek “ bazı ticari taksi şoförlerinin; kısa mesafe, çok uzun mesafe ya da olumsuz hava koşullarında veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu almadığı, ödeme konusunda (bozuk para) sorun çıkardığı, özellikle yabancı turistler başta olmak üzere farklı şehirlerden gelen vatandaşlarımızın gidecekleri adresleri bilmemelerini fırsat bilerek ulaşım güzergâhını uzatarak yolculardan yüksek ücret talep ettiği, pazarlık usulü ile taksimetre kullanmada imtina ettiği, araç içerisinde yüksek sesle müzik dinlediği, seyir halinde iken cep telefonu ile oyun oynadığı, uzun süreli yüksek sesle konuşarak yolcuları rahatsız ettiği, araç içerisinde sigara içtiği, alkollü iken araç kullandığı, uygunsuz tutum ve davranışlarda bulunduğu vatandaşlarımızdan gelen şikâyet ve taleplerden anlaşılmaktadır.” denildi.
 
 
TEDBİRSİZ VE SAYGISIZ ARAÇ KULLANANA CEZA
 
Yaşanan  sorunlara karşı,  ilgili kanun maddelerinden bahsedilerek  hazırlanan  tedbirlerden  bahsedilmeden önce  tütün mamüllerinin kullanılmasına ve  tedbirsiz  araç kullanma konusuna değinilen genelgede, “toplu taşıma araçlarında tütün  mamüllerini tüketen kişiye  50  TL ceza, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun ‘Tedbirsiz ve saygısız araç sürme’ başlıklı 73 üncü maddesinde; “Karayolunda araçların kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca sürülmesi, araçlardan bir şey atılması veya dökülmesi, seyir halinde sürücülerin cep ve araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanması yasaktır. Bu madde hükümlerine uymayanlar  bin 800 lira para cezası ile cezalandırılırlar. ” denildi.
 
 
İŞTE O KURALLAR
 
Genelgenin devamında  alınan tedbirler ve taksicilerin  uyması gerek kurallardan  bahsedilerek şu şekilde devam edildi.”Bu itibarla; kamu düzeninin korunması, vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği için il sınırları içinde ticari taksi şoförlerince;
 
Kısa mesafe ya da çok uzun mesafeye yolcu alınmaktan kaçınılması,Olumsuz hava koşullarında veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu alınmaktan kaçınılması,
Ödeme konusunda sorun çıkarılması (bozuk para olmaması ya da çok bozuk para verilmesi),
Özellikle yabancı turistler başta olmak üzere farklı şehirlerden gelen vatandaşlarımızın gidecekleri adresleri bilmemelerini fırsat bilerek ulaşım güzergâhını uzatarak yolculardan yüksek ücret talep edilmesi,Araçların bakımsız ve /veya kirli kullanılması,Araç içerisinde yüksek sesle müzik dinlenilmesi,Seyir halinde iken cep telefonu ile oyun oynanması, uzun süreli yüksek sesle konuşarak yolcuların rahatsız edilmesi,Araç içerisinde sigara içilmesi,
Uygunsuz tutum ve davranışlarda bulunulması,Araçta pazarlık usulü yolcu taşınması,
Alkollü iken araç kullanılması, yasaktır.” denilerek, “aksine davranan şoförler hakkında ilgililerin bildirimi halinde tespit tutanağı düzenlemeye kolluk kuvvetleri ve belediye trafik zabıtası yetkili olup ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde adli/idari işlemler yapılacak, gerekli idari para cezası uygulanacaktır” şeklinde belirtildi.
 
 
 
 
Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8112 TL 5.7880 TL
Euro
EURO
6.5348 TL 6.5088 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA