Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 20.04.2019 SAAT 13:54:40
Advert
 
Advert

İsim isteyenlere bir başka alternatif: Fahri Örengül

İsim isteyenlere bir başka alternatif: Fahri Örengül

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da ilçe başkanları ile bir değerlendirme yaptı.

İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu adaylarının belli olacağını söylemişti. Ama toplantıdan sadece “prensipler” çıktı.

Bazı ilçe başkanları önseçim isteyince gerekçelerini de anlatarak Kılıçdaroğlu, ilk kez bu kadar net prensiplerini açıklamış:

BİR- Adayların belirlenmesinde ilçenin seçmen yapısına göre kamuoyu araştırması, eğilim yoklaması ve atama yöntemi uygulanacak.

İKİ- Önseçim doğru değil. Bazı ilçelerde üye profili ile seçmenin demografik yapısı uyuşmuyor.

ÜÇ- Aktif ve pasif üyelik ayrımı yapılmadı. Yani dolgu olarak yapılmış ya da artık parti ile arasına mesafe koymuş üyeler var.

DÖRT- Adayların gruplar halinde açıklanacak. Kazanılmasına kesin gözüyle bakılan ilçeler geç açıklanacak.

BEŞ- İlçelerde tabanda ittifak yapılacak. Kılıçdaroğlu, “Bölgenizdeki siyasi parti ve sivil toplum örgütleri ile görüşün. Tek bir parti ile değil, ilçeler bazında ittifakı ele alın” talimatı verdi.

***

Kılıçdaroğlu, bunları İstanbul’da anlatsa da bizim ilimiz için de geçerli. Yani önseçim bekleyenler hayal görüyor.

Hiç belediye başkanı olmadığı için Kocaeli’nin adaylarının daha erken açıklanacağı belli.

Üyeye sorulmayacağına göre örgüt yöneticileri, STK temsilcileri ve kanaat önderlerinin görüşleri öne çıkacak.

Ben bu tablonun böyle olacağını yazmıştım. O tabloda CHP Genel Merkezinin Büyükşehir adaylığı için bir tercih yaptığını da vurgulamıştım:

Bir iki kere yazdım ama son araştırmam sonrası rahatlıkla yazabilirim.

CHP’nin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fatma Kaplan Hürriyet olacak.

Biliyorum kendisi pek istekli değil.

CHP Genel Merkezi birçok il için açıklama yapmasa da büyük ölçüde karar verdi. Kocaeli de her an karar açıklanabilir.

Evet Hurşit Güneş ve Hikmet Erenkaya’nın da isimleri geçiyor ama bu görev Hürriyet’e verilecek. Çok istenirse bir anket daha yapılacağını sanıyorum ama İYİ Parti tabanına da sıcak gelecek olan Fatma Hanımdan vazgeçilmeyeceğini düşünüyorum.”

***

Böyle yazınca tepkiler de aldım. Bazı okurlarım “Neden bu kadar Fatma Hanımın ismine angajesiniz?” diye sorular yöneltti.

Bazı dost ve okurlar ise “Senin aklına yatan isim yok mu, neden gündeme getirmiyorsun?” deyince ben de alternatif isimler yazmaya karar verdim.

Ufuk Saka örneğini vermiştim.

Bugün yeni bir ismi daha gündeme getirmek istiyorum:

Fahri Örengül…

Örengül, belediye meclisinde çok başarılı bir grup başkan vekilliği dönemi geçirmişti. Yerel yönetim konularına hakim bir isim.

İyi bir avukat olan Örengül, köşe yazıları da yazıyor ve son yazısında seçim meselesini ele almış:

AKP’li seçmen bile imar ve ihale vs gibi kendilerini rahatsız eden konular yüzünden Büyükşehir belediyesine sıcak bakmıyor. Belediyenin şirketlerinde neler yaşandığını kimse bilmiyor, AKP’li belediye yönetiminin heyecanının da kalmadığı anlaşılıyor. İyi Parti ve Saadet Partisi AK Parti’ye yakın durmuyor, değişimden yana tavır koyuyor. Bu şartlarda doğru işler yapan CHP’nin Kocaeli’de Büyükşehir belediye başkanlığını alması işten bile değil.

Ama bunun için inanmak, önce partiyi, daha sonra diğer muhalefet cephesi ile kenti  buna göre organize etmek, siyasi ustalık göstermek ve çok çalışmak gerekir. CHP aday tespitinin nasıl yapılacağına ilişkin esasında seçmeni pek ilgilendirmeyen iç işlerle uğraşmayı bitirip hızla muhalefeti ve kenti organize etmeye başlaması gerekir. Önce kendisinin Büyükşehir’i kazanacağına inanması, ardından da doğru işlerle hemşerilerimizi AKP’ den Büyükşehir’in kurtarılacağına, yani kazanılacağına inandırması gerekir.

CHP dışarıdan ithal değil, Kocaeli’nin tanıdığı, takdir edeceği, siyasetin içinde yıpranmamış, bilinen yeni yüz anlamındaki isimleri Büyükşehir adaylığına çıkartırsa, Millet İttifakı bileşenleri ile birlikte hareket eder ve uzlaşı sağlayarak siyaset ustalığı gösterirse bu işi bitirir

İzmit özelinde ise Büyükşehir ıskalanmadan, CHP eski büyükşehir belediye başkanlarının her ikisinin de karşı çıkmayacağı, parti içinde kavga ve tartışmalara girmemiş, parti tarafından sevildiği gibi kent kamuoyunun da takdir ve kabul ettiği, Saadet Partisi, İyi Parti ve MHP, hatta Ak Parti tabanından dahi oy devşirebilecek bir adayla İzmit belediye başkanlığını kazanmak işten bile değil, Gölcük, Derince gibi diğer ilçeleri de tabii.

Kocaeli tarihi bir dönüşüm yaşayabilir. Ama bunun için kişisel beklentileri aşan, parti içi tartışmalara son veren, kamu hizmetini esas alan bir anlayışı daha da fazla öne çıkartmak toplumsal muhalefeti ustaca örgütlemek ve topluma güven vermek gerekir. Yoksa yine bu iş AKP’ye hediye edilecektir, benden söylemesi.”

***

Örengül’ün partisiyle ilgili tespitlerine katılmamak elde değil. Bence Büyükşehir ve İzmit için alternatif olarak düşünülmesi gereken isimlerden biri de Fahri Örengül’dür.

CHP’nin tercihi kısa zamanda belli olacak. Ancak aday adayı havuzu ne kadar geniş olursa o kadar iyi olur.

Fahri Örengül de o havuzda olmalıdır.
 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8112 TL 5.7880 TL
Euro
EURO
6.5348 TL 6.5088 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA