Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
Advert
TARİH 25.03.2019 SAAT 11:35:24
Advert
 
Advert Advert Advert

Alakası olmayan kazadan 160 bin lira ceza yedi

2014 yılında yaşanan bir trafik kazasında kazaya taraf bile olmazken, kazadan 1 buçuk yıl sonra hazırlanan bilirkişi raporunda kaza yapan araç yerine kendi araç plakası yazıldığını ve bu nedenle 160 bin lira para cezasına çarptırıldığı iddia eden Yılmaz Benzer, “Benim başıma gelen pişmiş tavuğun başına gelmedi” dedi
Alakası olmayan kazadan 160 bin lira ceza yedi

Abbas ÇAKAR - Edinilen bilgilere ve iddialara göre; 05.02.2014 yılında İzmit İlçesi Yenişehir Mahallesi’nde meydana gelen trafik kazasında Semih K. idaresindeki 34 VA 1120 plakalı otomobil ile Nasıf V. idaresindeki motosiklet çarpıştı. Kaza yapan otomobil sürücüsü, kaza yaptıktan sonra olay yerini terk edip başka bir araçla olay yerine gelerek yaralıyı alıp hastaneye götürdü.  Hastanede yatan ve tedavisi sonrasında taburcu olan motosiklet sürücüsü Nasıh V., kaza  ile ilgili  karşı tarafa dava açtı. Ancak kaza sırasında kaza tespit tutanağı tutulmadığından, herhangi bir plaka alınmadığından ve kazanın meydana geldiği noktada   kamera bulunmamasından dolayı, olay yerinde bilirkişi incelemesine karar verildi.   


KAZADAN HABERİM BİLE YOK

Olay yerinde yapılan incelemede bulunan bilirkişinin veya tarafların verdiği ifadelerinde yaptığı bir rakam hatası nedeniyle, dava dosyasından haberdar olduğunu söyleyen Yılmaz Benzer,  yargılama sonucu Kocaeli Ticaret Mahkemesi tarafından 160 bin lira tazminat cezasına çarptırıldığını ifade ederek, “Böyle bir şey olamaz. Kazadan haberim yok. Kazaya karışmış aracım yok. Davada ismim bile geçmiyor. Ancak ilgim ve bilgim olmayan bir kaza ile ilgili para cezasına çarptırılıyorum. Bu konu ile ilgili Cumhurbaşkanlığına, Adalet Bakanlığına başvurdum.  Mağduriyetimi anlattım. Sonuç bekliyorum. Gerekçeli karar yazıldıktan sonra karara itiraz edeceğim” dedi.


TAZMİNAT DAVASI AÇILINCA HABERİM OLDU

İzmit’te yaşayan Yılmaz Benzer, “Bu kaza olmuş, dava açılmış. Ceza davası görülmüş. Otomobil sürücüsü kazayı babasına ait araç ile yaptığını söylemiş. Yaralı kişi kendisine çarpanın ve hastaneye götüren kişinin karşı taraf olduğunu beyan etmiş. Anladığım kadarı ile ceza davası devam ederken, kaza tespit tutanağı tutulmadığından olay yerinde bilirkişi incelemesine karar verilmiş. İncelemede tarafların ve gösterdikleri tanıkların ifadeleri alınmış. İşte ne olduysa burada olmuş ve kaza yapan araç 34 VA 1120 iken 34 VA 1220 olarak kayda geçmiş. Böylece dosyaya benim aracım dahil olmuş. Ceza davası bitip Ticaret Mahkemesinde 200 bin liralık tazminat davası açıldığında konudan haberim oldu.  


PLAKAYI BİLMEDİĞİNİ SÖYLEDİ

Bazı araştırmalarda bulundum. Kaza yapan Semih K., ifadesinde  kaza yaptığını ve  kazayı babasının Hyundai aracı ile  yaptığını söylemiş. Karşı taraf iki şahit göstermiş, bir tanesi aracı görmediğini, plakayı bilmediğini, ancak Semi K.’yı tanıdığını ve kazayı gri renkli Honda marka araç ile yaptığını, diğer tanık da kazayı görmediğini, araç plakasını almayı akıl etmediğini ancak kaza yapan aracın Honda veya Toyota marka araç olduğunu söylemiş. Ben bunları öğrendiğimde olayda yaralanan Nasıh V. beni aradı. Ben de kendisine durumu anlattım.  Plakayı nereden aldığını sordum. Oda bana plakayı bilmediğini, birilerinin kendisine getirdiğini söyledi. Bunu da ses kaydına aldım” dedi.


CUMHURBAŞKANLIĞINA YAZDIM

Taraf dahi olmadığı kazada plakasını beyan ederek  yalan beyanda bulunan her iki taraf hakkında suç duyurusunda bulunduğunu söyleyen Benzer, “Savcılığa dilekçe verdim. Sen konuya bile karışmamışsın. İsmin bile geçmemiş. Plakan yanlışlıkla yazılmış dedi ve suç duyurumu kavuşturmaya yer yoktur diye geri çevirdi. Üst mahkeme olan Sulh Hukuk Mahkemesine itiraz ettim. Aynı şekilde plakamın sehven yani yanlışlıkla yazıldığı kabul edilerek, davaya taraf olmadığım belirtilen bir karar verildi. Bu sırada Ticaret Mahkemesinin reisi değişti.  8 ay süren boşluktan sonra yeni bir hakim geldi ve  daha ilk duruşmada 160 bin lira tazminat cezası ödememe karar verildi. Şaşkına döndüm.PSİKOLOJİM BOZULDU

Hakim’e affına sığınarak bu kararı neye göre verdiğinizi öğrenebilir miyim dedim.  Şahitlerin ifadesine göre verdiğini beyan etti. Oysaki 2 görgü tanığı da kazayı görmemiş. Kazayı yapan  Semih K., kazayı babasına ait  Hyundai marka araç ile yaptığını söylemiş olmasına rağmen biri Honda, diğeri ise Toyota veya Honda marka araç ile yaptığını söylemiş. Ayrıca plaka almadıklarını da beyan etmiş. Karar karşısında çok şaşırdım. Gerekçeli kararın yazılmasını bekliyorum.  Avukat tuttum. İtirazda bulunacağız. Ancak psikolojim bozuldu.  Cumhurbaşkanlığına ve Adalet Bakanlığına yazı yazdım. Onlardan da cevap bekliyorum. Her şey ortada,  kazayla alakam yok. İsmim bile geçmemiş. Taraf bile olmamışım. Ama ceza bana veriliyor” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
İzmit Belediye Başkanlığı seçimlerinde hangi adaya oy vereceksiniz?
Azize Sibel Gönül
Fatma Kaplan Hürriyet
Ahmet Özen
Hülya Yıldırım
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.5456 TL 5.5235 TL
Euro
EURO
6.2837 TL 6.2586 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA