Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 23.04.2019 SAAT 15:39:10
Advert
 
Advert

Bütün kazalar devlet okullarında oluyor

Okullar İş Güvenliği yasası kapsamında olsaydı belki bugün Mehmet Ali ve Ardahanlı Zerrin bizimle birlikte olacaktı. Bu acılı olayın ardından okullardaki sıkıntıları tek tek anlatan MMO Başkanı Murat Kürekçi, “Özel okullar İş Güvenliği yasası kapsamında ama devlet okulları değil. Devlet zenginin çocuğuna güvenlik kapsamına alıyor ama yoksulunkini almıyor” dedi
Bütün kazalar devlet okullarında oluyor

Süriye ÇATAK TEK - Derince Turgut Reis İlkokulu’nda okul kapısı üzerine düşün Mehmet Ali İşler ve Ardahan’da okul pansiyonundaki dolabın üzerine düşmesi sonucu hayatını kaybeden Zerrin Koç’un ardından okullardaki güvenlik tüm velileri korkutmaya başladı. Ülkenin gündemi haline gelen okul güvenlikleri ile ilgili Makina Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Murat Kürekçi, çarpıcı açıklamalarda bulundu. 6331 Sayılı İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği yasasının özel okullarda geçerli olduğunu ama kamu okullarında ve kamu alanlarında geçerli olmadığını söyleyen Kürekçi, “Zenginin çocuğuna güvenlik var ama yoksulun çocuğuna yok” dedi 

 

GÜVENİLĞE YANLIŞ BAKILIYOR 

Mehmet Ali İşler’in okul kapısının üzerine düşmesinin sonucu yaşamını yitirmesinin ardından okullardaki iş güvenliği sorununu gündeme getiren MMO Başkanı Murat Kürekçi, öncelikle devletin insan güvenliğine bakış açısının yanlış olduğunu belirtti. Güvenliğin sadece polisiye önlemler olmadığını ifade eden Kürekçi, “Devlet, vatandaşı kapısından dışarıya adımını attıktan itibaren kamusal tüm alanlarda güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. Bu polisiye bir önlem olarak algılanmamalı. Öncelikle bu bakış açısının değişmesi gerekiyor. 

 

KAMUDA YASANIN DIŞINDA 

Bu temel yanlış çıkartılan yasalarda da gözümüze çarpıyor. 2012 yılında çıkartılan ve 2013 yılında yürürlüğe giren 6331 sayılı İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği yasası kamu kurumlarında yürürlüğe girmesi 2020 yılına kadar ertelendi. Kamu alanında sadece Sağlık Bakanlığı ve Kamu Fabrikaları istisna olarak yasayı hayata geçirecek kurumlar. Eğer bugün bu yasa kamu alanlarında yürürlükte olsaydı Mehmet Ali ve Zerrin’in ölmelerinin önüne geçilebilirdi. 

 

KAZALAR DEVLET OKULLARINDA OLUYOR

Kanun ötelenmesi nedeniyle kamunun iş güvenliği hizmeti alması zorunluluğun ortadan kaldırıyor. Bu risklerin tespiti ve önlemlerin uygulanmaması anlamına geliyor. Zaten bu yasanın kamuda uygulanmaması iki kere ertelendi. 2020’de de ertelenmeyeceğinin bir garantisi yok. Bu konuda kamunun daha hassas olması gerektiğini düşünüyoruz. Özel okullarda 6331 sayılı İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği yasası geçerliyken neden kamu okullarında geçerli değil. Zenginlerin çocukları için güvenlik zorunluyken yoksulların çocukları için zorunlu değil. Bu tür ölümlü kazaların yüzde 100’üne yakın devlet okullarında yaşanıyor. 

 

RİSK ANALİZİ YAPILMALI 

Okullar açıldığında ve eğitim devam ederken iş güvenliği uzmanları okulların girişindeki kapıdan, öğrencinin oturduğu sıraya, ceketini astığı askıya, okulun tüm kullanım alanlarına kadar risk analizi yapmalı. Okulun doğal afetle ilgili riskleri, yangın riskleri, aydınlatma sistemleri, topraklamalar, güvenlik önlemlerinin, ısıtma, kazan dairesinin de risk analizi yapılmalı. Sadece bununla da yetinmemek gerekiyor. Çocukların okula gidip geldikleri yol güzergahlarının, servislerin, trafik ışıklarının riskleri de değerlendirilmeli. 

 

BÜTÇE YOK 

Risk analizleri yapıldıktan sonra tespit edilen riskler hemen giderilmeli. Eğer Derince ve Ardahan’da risk analizleri yapılsaydı bugün bu konuları tartışıyor olmazdık. Okullara risk değerlendirmesi yapılsa bile risklerin giderilmesi için her hangi bir bütçe verilmiyor ya da milli eğitim müdürlükleri bunu yapmıyor. Çocukların hayatı ötelenecek bir konu değildir. Yaralamalı çok kazanın olduğunu biliyoruz. Ancak bunlar basına yansımadığı için kimse önlem almayı ya da bu konuları tartışmıyor. Ama çocuklarımızın hayatı için bunları tartışmak zorundayız” dedi. 

 

 

HEMEN BAŞLAMALI

Önerilerini açıklayan Kürekçi, “Bizim önerimiz yasanın kısa süreli bir geçiş ile hemen başlatılması yönündedir. Okullarda ise yasaya bağlı kalınmadan hızla her ilde il milli eğitim, ilçe milli eğitim müdürlükleri aracılığı ile iş güvenliği ile ilgili risk analizleri yapılmalıdır. Bu değerlendirmeler sonucu çıkan risklerin önlemlerinin alınması ile ilgili çalışma yapılmalı. 

 

BİZ HAZIRIZ

Makine Mühendisleri Odası olarak biz milli eğitim müdürlüklerine projelerin ortağı oluruz. Tüm gücümüzle destek vermeye de hazırız.2011 yılında yönetimimiz il milli eğitim müdürlüğü ila yaptıkları görüşmede örnek bir çalışma da götürüyorlar. Ancak okullardaki risk değerlendirmesi ile ilgili olumsuz cevap alıyorlar” dedi. 

 

 

EĞİTİMLERİ YOK

Okullarda yaşanan kazalarda okul müdürlerinin suçlanması doğru olmadığını vurgulayan Kürekçi, “Okul müdürlerinin bu konuda hiçbir eğitim de yok. İş güvenliği uzmanları gibi güvenliği değerlendiremez. Eğer kanuna tabi tutulsaydı eğitim verilecekti ve bu çalışmaların yapılması için okullara talimat verilirdi. O zaman okul müdürü suçlanabilirdi. Ancak şu anda en son suçlanacak kişiler yöneticilerdir. 

 

MUTLAKA EĞİTİM VERİLMELİ

Bütçeden okullara iş güvenliği için pay ayrılmıyor. Boya badana için bile. Sorumluluk öncelikle kanunu öteleyenlerdedir. En az sorumluluk okul yöneticilerindedir. Öğretmenlere iş güvenliği eğitimleri verilmiyor. Zorunlu olarak ilk yardımı ve iş güvenliği eğitimleri verilmeli. Tüm eğitim emekçileri bu eğitim verilmeli ki eğitim emekçileri de okullarındaki riski bilebilsin. Bilmediğiniz şey için önlem alamazsınız” dedi. 

 

 

HER ALANDA ANALİZ YAPILMAL

Milli Eğitim Müdürlükleri ve Belediyelerin acilen yasa kapsamına geçmesi gerektiğini ve risk analizlerini yapması gerektiğini söyleyen Kürekçi, “Belediyelerin ciddi manada risk değerlendirmesi yapması gerekiyor. Yolda yürürken bileğiniz dönebilir. Bileği incinmiş kentli sayısı çok yüksek oranda çıkabilir. Üst geçitlerde acil stop düğmeleri sökülüyor, sokak lambalarındaki elektrik sigorta kutuları çok aşağıda, üst geçitlerin üstlerinde riskler var. Tamamlanamayan projeler büyük risk oluşturuyor. 

 

ÖLÜMCÜL RİSKLER VAR

Kent genelinde kazı, alt yapı ve benzeri çalışmalarda güvenlik önlemleri alınmadığını görüyoruz. Kaldırımların yüksekliğinden, yön levhalarına kadar belediyeler vatandaşın kullandığı tüm alanlarda güvenlik almak zorunda. Kamusal alanlarda duvarların üzerindeki ferforje demirlerin mızraklar halinde olması da çocuklara zarar verir. Özel okul, kamu okulları ya da kamu alanlarında bunlar ölümcül risk oluşturabilir. İzmir’de adliye’de karbondioksit sızıntısı nedeniyle bir çalışan öldü. Bu ölümler kamuda güvenliğin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Biz oda olarak kamu ile işbirliğine açığız” dedi. 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8446 TL 5.8212 TL
Euro
EURO
6.5735 TL 6.5473 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA