Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 22.04.2019 SAAT 13:53:54
Advert
 
Advert

Elimsan’da alacaklar ödenmeye başladı

Geçtiğimiz aylarda Elimsan'da işten çıkarılan ve alacaklarını alamayan işçilerin başlattığı eylem sonrası ödemeler yapılmaya başladı. İşten atılan işçilerin geri dönüşü netlik kazanmazken maaş ve tazminat ödemeleri parça parça yapılıyor.
Elimsan’da alacaklar ödenmeye başladı

Arif BULUT - Kartepe’de hizmet veren Elimsan fabrikasında işten çıkarılan işçiler alacaklarının ödenmemesi sonrası eyleme başlamış ve fabrika önünde bekleyişlerini günlerce sürdürerek haciz işlemlerini durdurmaya çalışmıştı. Büyük hisseleri elinde bulunduran Suudi Arabistan’daki “Saudi Cable Company” üst yönetimi iki hafta önce fabrikaya gelerek yönetime el koymuş, Genel Müdür ve ekibinin görevine son vermişti. Sonrasında yeni yönetim kurulunu şekillendiren Arap yöneticiler iki hafta içinde tüm borçları ödemeye başlayarak Elimsan’ın yoluna devam edeceğini ilan etmişti.Geçen hafta aylardır ödenmeyen maaşlar ödendi. İşçilerin yüzleri güldü, umutları yeşerdi. Sonrasında tedarikçi ödemelerine başlandı. İşten atılan işçiler için ise tazminat ödemeleri ve işten çıkarılmadan önce alacakları olan fakat ödenmeyen paralarda gerekli sermayenin gelmesi ile ödenmeye devam edecek. Arap yetkililer çok büyük bir para ile giriş yapmadıkları için ise bu durum bir süre daha parça parça ödeme şeklinde devam edecek.
 

ÜRETEREK AYAĞA KALDIRABİLİRİZ

Konu ile ilgili bir açıklama yapan şirket yöneticisi ve imza yetkilisi Adem Köse şunları söyledi: “Saudi Cable Company yönetimi beyan ettikleri doğrultuda aksiyonlara başlamıştır.  Geldiklerinde  “Önce Alın Teri” demişlerdi. Geçtiğimiz hafta tüm gecikmiş maaşlar ödendi. Sonrasında tedarikçi ödemelerine başlandı. Ödemeler ana şirket Mass Kablo tarafından yapılıyor. Türkiye’deki yöneticilerin günlük 100bin dolar ödeme yetkisi olduğundan ödemelerin tamamı maalesef bir anda yapılamadı. Önem ve aciliyete göre belirlenen bir plan dahilinde ödemelere devam ediliyor. Öncelikle Elimsan’ın üretim fonksiyonlarının canlı kalmasına yönelik ödemeler yapılıyor. Sonrasında ürerim malzemesi alımları için ödemelerle devam edilecek ve üretim bir an önce canlandırılacak. Biz bir üretim firmasıyız ve ancak üreterek ayağa kalkabiliriz.
 

ALACAKLI HER ZAMAN HAKLIDIR

Benim alacaklı firmalara bir mesajım var. Birçoğu iflasın eşiğinde olduğunu beyan ederek haciz işlemleri için icra memurları ve avukatları üzerimize salıyorlar. “Elimsan’ın derdi bizi ilgilendirmez, biz önce kendi şirketimizi düşünmek zorundayız” diyorlar. Alacaklı her zaman haklıdır. Hukukun verdiği yetkiyi sonuna kadar kullanıp bizim için hayati öneme sahip makine ve ekipmanı haczedip, satıp nakde çevirmenin derdine düşmüşler. Ancak şunu gözden kaçırıyorlar veya işlerine gelmiyor. Bencil davranıp Elimsan’ı üretim yapamaz hale getirdiklerinde yüzlerce işçi işinden olacak, yüzlerce tedarikçi alacağı için belki yıllarca sürecek bir hukuk mücadelesi başlamış olacak. Bu bencilce ve kapitalist yaklaşım binlerce Elimsan paydaşına zarar verecek.
 

DOĞRU YÖNETİMLE DÜZE ÇIKARIZ

Elimsan eğer borcunu ödeme niyetinde olmayan bir firma olsa konkordatoya giderek kanuni olarak kendini alacaklılara karşı korumaya alabilir. Bu çok basit. Birkaç günlük bir işlem.  Ancak bunu yapmıyor, yapmayacak çünkü sektöre ve Elimsan’ın potansiyeline inanıyor. Doğru bir yönetimle kısa zamanda düze çıkacağına inanıyor.Aslında Elimsan’ın tüm borçlarına yetecek kadar 450 dönüm civarında değerli arazisi var. Alacaklılar ve avukatları iyi niyetli olsa tesise zarar vermek yerine bu gayrimenkullerin satışı yoluna gidebilir. Ancak bu zaman alan ve maliyeti de olan bir işlem olduğu için işlerine gelmiyor. Şirketin makinalarını haczetmek için kanunun verdiği hakla polis gücüyle, tomalarla, vinçlerle saldırıya geçiyorlar. Bu alın terine karşı yapılmış en büyük saygısızlıktır. Biz Elimsan İşçi Derneği olarak bu çirkin saldırılar eğer devam ederse geçtiğimiz haftalarda olduğu gibi çıplak ellerimizde ve bedenimizle direneceğiz. Fabrikamızı kimseye yedirmeyeceğiz. Bu konuda çok kararlıyız. Zaten bu sürede Arap yönetimin gereğini yaparak Elimsan’ı düze çıkaracağına da inanmış durumdayız. Şu iki haftada yaptıklarını yapacaklarının teminatı olarak görüyoruz. “
 

ELİMSAN’DAN ÇİVİ BİLE SÖKEMEZLER

Konu ile ilgili konuşan Elimsan İşçi Derneği Başkanı Erkan Tekneci, " Arap yönetim ilk önce alın terinizi ödeyeceğim demişti. Gereğini yaptı. Güvenimizi kazandı. Bundan sonra da gerekli adımları atmasını bekliyoruz. Arap şirketlerinin biraz ağır hareket ettiği söyleniyor. Kendileri bu hafta buraya geldiklerinde işçiler adına bir görüşme yapmayı planlıyorum. Elimsan'ı tekrar şaha kaldırma düşüncelerini ilk ağızdan ben de duymak istiyorum. Bu doğrultuda biz Elimsan işçileri olarak sonuna kadar kendilerine destek vereceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Elimsan'ın üretim kabiliyetine bize rağmen kimse halel getiremedi, getiremeyecek.Elimsan'dan hiçbir firma bırakın makina ekipmanı, bir çivi dahi sökemez. Buna çıplak ellerimiz ve bedenimizle karşı koymaya kararlıyız. Devletimize saygımız sonsuz amacımız terör estirmek değil, kimseye saldırmıyoruz. Sadece işyerimizi ve alınterimizi savunuyoruz. Devletin baba şefkatinden de endişemiz yok.  Gerekirse Sayın Cumhurbaşkanımıza kadar ulaşacak şekilde organize olmuş durumdayız.”

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8112 TL 5.7880 TL
Euro
EURO
6.5348 TL 6.5088 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA