Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 24.01.2019 SAAT 14:47:45
Advert
 
Advert

Başkan: Tek kuruş borç etmedim

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından 2,5 milyara yapılması planlanan Gebze OSB-Darıca Sahil Metrosunun lansmanı Antikkapı’da gerçekleştirildi.
Başkan: Tek kuruş borç etmedim

Cumartesi günü Meclis Başkanı Binali Yıldırım, Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın katılımı ile temelleri atılacak projeyi Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, kentte kamuoyuna anlattı. Karaosmanoğlu, toplantıda Gebze’nin ardından Körfez-Derince-İzmit-Kartepe metrosunun çalışmalarının başlayacağını belirterek, metro hattının adının Kocaeli Metrosu olduğu vurgusunu yaptı.

 

KATILIM YÜKSEK OLDU
 

Karaosmanoğlu’nun basın toplantısına Vali Hüseyin Aksoy, Sağlık eski bakanı Kasım Dinç, eski milletvekillerinden Sefer Ekşi, Erol Köse, Lastik-İş Genel Başkanı Abdullah Karacan, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kadir Durmuş, ilçe belediye başkanları, AK Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, BBP İl Başkanı Serhat Duyar, sanayiciler ve esnaflar katıldı.

 

TRAFİK RAHATLAYACAK
 

Başkan Karaosmanoğlu’ndan önce Vali Hüseyin Aksoy selamlama konuşması yaptı. Artan nüfus ile ulaşımın sorun hale geldiğini belirten Aksoy, “Metro gelişen teknoloji ile ulaşım sorunun çözümünde önemli bir aşama kat edecektir. Kocaeli Cumartesi günü atılacak olan temel atma töreni ile metroya adım atılacaktır. Trafik yoğunluğunu azaltılması, kazaların azalması noktasında önemli ve büyük bir proje. Bu projeyi planlayan ve kendi kaynakları ile yapan Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyorum” dedi.

 

GÜÇLENEREK ÇIKACAĞIZ
 

İşlerinin insanlara yaşanabilir bir şehir kurmak olduğunu söyleyen Başkan Karaosmanoğlu, metro projesine geçmeden ülke gündemini değerlendirdi. Ülkeye yönelik ekonomik saldırının herkesin hayatını etkilediğini ifade eden Karaosmanoğlu, “Hükümetimiz bununla ilgili acil tedbirleri aldı. Piyasalar durulmaya başladı. Kalıcı tedbirler de kararlılıkla uygulanıyor. Enflasyonla mücadele kampanyası yerli üretim teşvikleri, kamuda tasarruf tedbirleri yine bunun bir parçası. Bu saldırıdan da, el birliği ile omuz omuza güçlenerek çıkacağız. Bu milletten emin olduğum kadar bu zaferden de eminim” dedi.

 

METRO BEREKET GETİRECEK
 

Metro yatırımını 2014 yılında vaat ettiklerini ifade eden Karaosmanoğlu, bu yatırımın başlamasının ekonomik saldırının olduğu bir döneme denk geldiğini belirtti. Böyle bir dönemde işe başlamayı özellikle önemsediğini ifade eden Karaosmanoğlu, “Zira; metronun, birazdan anlatacağım faydalarına ek olarak, ekonomik gelişmeye, ülke çapında katkı sunacağını düşünüyorum. Bu yatırım, aynı zamanda onlarca sektöre, onlarca işletmeye can suyu olacak. Binlerce vatandaşımıza iş, aş, istihdam olacak. 

 

EN BORÇLU BELEDİYEYİZ
 

Koşmak, üretmek, çalışmak zorundayız, 5 ay sonra sandığa gideceğiz. Siyaset rekabettir. Rekabet kaliteyi artırır. Ancak rekabet asil ve centilmence olmalı. Gazetelere yalan yanlış manşet attırıyorlar. “Kocaeli Büyükşehir Türkiye'nin en borçlu belediyesi” yazdırıyorlar. Evet, doğru. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Türkiye'nin en borçlu belediyesidir. Ancak tek doğru bu değil. İkinci bir doğru var. O doğru şudur: 2004 tarihinden itibaren hiçbir hizmet ve yatırımı için Belediye oyarak hiçbir yatırım için borç almadık. Biz onların lafına bakarak yatırım yapmıyoruz.

 

BORÇA RAĞMEN METRO YAPIYORUZ
 

Bu güzel günde polemik yapmak istemem. Ancak merak edenler, 2004 öncesinden devraldığımız hesaplara baktıklarında, borcun kaynağını görebilirler. Bizim için piyasaya sürülen bu haberler, birilerini mahcup edebilir ama bizi asla mahcup etmez. Bilakis bizim için bir başarı ölçüsüdür. Borç, nasıl başarı ölçüsü olabilir ki? Mutlaka soran olur, söyleyeyim; 14 yıldır hem bu borcu taksit taksit ödüyoruz, hem de yatırım yapıyor, hizmet üretiyoruz. Daha 16 yıl borç ödeyeceğiz. Yatırımlarımızı aksatmadan yapıyoruz. Metromuzu da bu borç yüküne rağmen yapıyoruz. Son yapılandırmada, bize miras kalan borcun ödemesini yeni bir programa bağladık. Bu borcu tıkır tıkır ödüyoruz. 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3317 TL 5.3105 TL
Euro
EURO
6.0586 TL 6.0344 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA